Verslas

Daugiabučių renovacijos tendencijos: karantino metu vėluoja statybinės medžiagos, tačiau darbai tebevyksta
  • Įkelta: 2020-04-30
Kvartalinė renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo

Šiuo metu Lietuvoje apie 130 statybų sektoriaus įmonių įgyvendina 420 daugiabučių renovacijos projektus. Užbaigus šiuos projektus, atnaujintų daugiabučių skaičius Lietuvoje priartės prie 3 tūkstančių. Vis dėlto šiandien sklandžią renovacijos darbų eigą sutrikdyti gali šalyje jau daugiau nei mėnesį tebesitęsiantis karantinas ir dėl to kylantys iššūkiai.

Siekdama išsiaiškinti galimas karantino įtakas daugiabučių renovacijai, Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) atliko didžiausią kiekį būstų šiuo metu atnaujinančių rangovinių organizacijų apklausą.

Apklausos metu paaiškėjo, kad didžioji dalis renovacijos projektų sėkmingai įgyvendinami net ir karantino metu – tai patvirtina ir šiuo metu renovacijos projektus įgyvendinančios įmonės.

Anot Andriaus Gudaičio, šiandien daugiausiai renovacijos projektų vykdančios įmonės renovacijos departamento direktoriaus, nepaisant tam tikrų iššūkių, ir toliau įgyvendinama 80–90 proc. bendrovės turimų projektų.

„Karantinas renovacijos tikrai nesustabdė, tačiau su problemomis dažniausiai susiduriama keičiant langus ar santechniką, t. y. tuomet, kai reikia patekti į vidų – nors dirbame laikydamiesi visų Valstybinės darbo inspekcijos rekomendacijų atliekant renovacijos darbus karantino metu, tačiau gyventojai šiandien dar prisibijo įsileisti į butus”, – pasakoja A. Gudaitis.

Pagrindinis iššūkis – medžiagų stygius

BETA apklausos rezultatai parodė, kad didžiausia problema, su kuria karantino metu susiduria apklaustos statybų sektoriaus bendrovės – statybinių medžiagų stygius. Remiantis statybinių medžiagų tiekėjų informacija, kai kurios medžiagos gali vėluoti 3-4 mėnesius.

„Atskiri darbai stoja dėl medžiagų trūkumo. Ne maža dalis apdailos medžiagų gaminamos Italijos, Ispanijos gamyklose, kurios neveikia jau keletą mėnesių. Be to, sutrikusi ir visa logistikos grandinė, tad, natūralu, kad atskirų projektų įgyvendinimas gali užtrukti“, – teigia šiuo metu 11 daugiabučių renovacijos projektų turinčios įmonės direktorius Vitas Stulgė.

Ateities tendencijas prognozuoti sudėtinga

BETA direktoriaus Valiaus Serbentos teigimu, šiuo metu vis dar sudėtinga vertinti, kokią įtaką šalyje paskelbtas karantinas gali turėti daugiabučių atnaujinimui – tai priklausys nuo karantino trukmės ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos valstybėse, kurios tiekia reikalingas statybines medžiagas.

„Mūsų vykdytos apklausos rezultatai rodo, kad kol kas karantinas daugiabučių renovacijos rinkai neturėtų sukurti ilgalaikių problemų, projektai ir toliau sėkmingai vyksta. Tačiau žiūrint iš trumpalaikės perspektyvos, tikėtina, jog dalis projektų gali vėluoti dėl šiuo metu sutrikusios medžiagų gamybos ir tiekimo rinkos“ – sako V. Serbenta.

BETA informuoja, kad įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 metų šalyje buvo atnaujinta beveik 2500 daugiabučių, kurių investicijos siekia apie 700 mln. eurų.

Užs.Nr. 26

Daugiau straipsnių