Verslas

Turgus streikuoja tyliai
  • Įkelta: 2011-05-06
Čekis už pirkinį dengtose turgavietėse nuo šiol privalomas. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka

Nuo gegužės 1 dienos įsigaliojo Vyriausybės nutarimas, draudžiantis dengtose turgavietėse prekiauti maisto produktais be kasos aparato. Už mėsytę, obuolius ar pieną prekeiviai privalo išmušti čekį, nurodantį bendrą pirkinio sumą. Susiėmę už galvų Tauragės turgelių prekeiviai tikina, kad ir taip ištuštėjusiose prekyvietėse atsiras dar daugiau laisvų prekystalių.

Kasos aparatų nedaugėja

Nuo gegužės 1-osios įsigaliojus Vyriausybės nutarimui, prekyvietėse atsiradę kasos aparatai turėtų užtikrinti didesnį verslo skaidrumą, geresnę pajamų apskaitos kontrolę ir užkirsti kelią šešėlinei veiklai.

Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, iki gegužės 5 dienos Tauragės apskrityje užregistruota 70 elektroninių kasos aparatų. Visi, įsigijusieji kasos aparatus, užregistravo prašymus dėl elektroninių kasos aparatų įsigijimo išlaidų kompensavimo už 68339,66 Lt. Tauragės mokesčių inspekcijoje elektroninius kasos aparatus registravo 52 prekybos veiklą vykdantys smulkieji verslininkai.

Tačiau ypač pikti ir nauja tvarka nepatenkinti turgaus prekybininkai sako, kad dėl kasos aparatų turguje liks dar mažiau prekybininkų.

– Tuščia čia ne tik dėl naujos tvarkos. Po Velykų ir taip pirkėjų sumažėja, gal ir oras prastas, sunku išgyventi, – kalbėjo Prezidento gatvėje, 23A turgelyje, duonos gaminiais prekiaujanti moteris.

Prekybininkė parodė į čia pat nuo gegužės nebedirbančius „namelius“. Pasak moters, tokių bus dar daugiau. Kasos aparatą įsigijusi pašnekovė „Tauragės žinių“ korespondentą tikino, kad tądien, gegužės 2-ąją, iki pietų suprekiavo vos už 50 litų. Pasvėrusi sausainius, prekybininkė padavė čekį, kuriame buvo pažymėta pirkinio suma.

Iš gretimos prekyvietės atėjęs vyras teigė netikintis, kad prekybininkai puls aktyviau įsigyti kasos aparatus. Tai, kad turguje sumažėjo prekeivių, anot vyro, reiškia, jog likusieji turgininkai tiesiog pasitraukė iš šio verslo.

Baiminasi mokesčių

Prezidento gatvės turgelyje mėsos gaminiais prekiaujanti moteris rodė nuo gegužės pradėtą vykdyti buhalterinę apskaitą. Prekybininkė nemano, kad kasos aparatu sudėtinga naudotis, ji būgštauja, kad peržengus 100 tūkstančių litų apyvartą teks mokėti Pridėtinės vertės mokestį.

– Turguje prekiauja visa mūsų šeima. Vasarą – dukra, žiemą – aš ir vyras. Kiekvienas per metus suprekiaujame po 40–50 tūkstančių litų, kai dirbsime su vienu aparatu, teks mokėti papildomus mokesčius peržengus 100 tūkstančių litų apyvartą. Jau dabar kas mėnesį už vietą, elektrą, patentą vidutiniškai gaunasi apie 600 litų, – skundėsi moteris.

Tačiau prekybininkė patikino, kad pažeisti nustatytos tvarkos neketina. Nemušti kasos čekio ji bijo dėl didelių nuobaudų.

– Užtenka, ir taip girdėjome, kad veterinarijos specialistai ketina dar griežčiau tikrinti, dar mokesčių inspektoriai, – liūdnomis nuotaikomis dalijosi turgininkė.

Neskubės bausti

Už prekybą be kasos aparato gresia mažiausiai 500 litų bauda, už kasos aparato kvito neišdavimą baudžiama įspėjimu arba 100–200 litų bauda, už gautų pajamų neapskaitymą – 200-500 litų bauda.

Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkės Laimutės Mačernienės teigimu, šį mėnesį tiek turgavietėse, tiek kitose prekybos vietose mokesčių mokėtojai bus tikrinami įprasta tvarka – bus vykdoma kontrolė, įgyvendinant mokesčių administratoriaus funkcijas ir uždavinius.

– Susidūrus su atvejais, kai padaromi pažeidimai, kuriuos galimai sąlygojo įgūdžių dirbti su kasos aparatais stoka ar žinių trūkumas, Mokesčių inspekcijos darbuotojai teiks pagalbą ir konsultuos smulkiuosius verslininkus. O nustačius, kad teisės aktai dėl reikalavimo naudoti kasos aparatus ignoruojami, tokie atvejai bus vertinami principingai, – kalbėjo L. Mačernienė.

Daugiau straipsnių