Teisėtvarka

Padegėjas suimtas. Skelbiamas draudimas lankytis miške
  • Įkelta: 2018-06-04

Devyniolika gaisrų Šilinės girininkijoje sukėlęs vyriškis, suimtas trims mėnesiams. Kaltinamasis apklausos metu, logiškai paaiškinti, kodėl padeginėjo miškus, negalėjo. Pirmadienį Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba paskelbė, kad dėl sausros gyventojams draudžiama lankytis miškuose.

Primename, kad pirmieji miško gaisrai Šilinės girininkijos Sakalinės miške pradėjo kilti gegužės viduryje. Naktį iš gegužės 12 į 13-ąją išdegė virš 4 hektarų brandaus miško paklotės.

– Medžiai apdegė, aprūko, tačiau kadangi jie dideli, per daug nenukentėjo ir atsigaus. Gerai, kad ugnis nepersimetė į jaunuolyną, tada būtų viskas... Dabar samanos kaip parakas. Neatsargiai numesta cigaretė gali įžiebti ugnį, – tuokart „Tauragės žinioms“ teigė A. Gaudiešius.

Gaisrai nesiliovė ir gegužės 14 –ąją ir dar vėliau. Kadangi miške nei uogautojai , nei grybautojai dar nesilankė, pradėta manyti, kad tai padegimas. Miškininkai vėliau turėjo ir savo įtariamąjį, žinojo automobilio markę, valstybinius numerius. Kaip vėliau paaiškėjo, įtarimai pasitvirtino.

Per mėnesį buvo sustiprintas budėjimas trijuose bokšteliuose, pagalbos kreiptasi ir į savivaldybę, surengtas ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdis. Prašyta policijos pareigūnų pagalbos, kad skirtų papildomų pajėgų, kurie galėtų patruliuoti Šilinės girininkijos miškų keliuose.

– Išdegė beveik septyni hektarai miško paklotės, padaryta didžiulė žala gamtai. Medžius teks atsodinti, o kiek žuvo gyvūnų, o kur dar gaisrų gesinimo kaštai. Suskaičiuoti pridarytus nuostolius labai sunku, – „Tauragės žinioms“ pirmadienį sakė A. Gaudiešius.

Pašnekovas teigė, nors vis dar vyrauja ketvirtos klasės miškų gaisringumas ir artėjama prie penktosios, galima lengviau atsikvėpti, nes penktadienį policijos pareigūnai sulaikė miškų padegimu įtariamą 56 metų vyrą. Sekmadienį Tauragės apylinkės teismas įtariamajam skyrė 3 mėnesių suėmimą.

Pasak Tauragės apylinkės teismo atstovo spaudai M. Radvilos, Teismas skirdamas griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą, įvertino, kad įtariamasis gali vėl daryti naujus analogiškus nusikaltimus. Be to, jis padegimus miške vykdė daug kartų ir ilgą laiko tarpą. 

Svetimo turto sunaikinimu kaltinamas asmuo apklausiamas teigė, kad vis kildavo mintis padegti mišką ir net pats nežino, kodėl tai darė.

Už svetimo turto sunaikinimą ar sugadinimą visuotinai pavojingu būdu, jeigu dėl to galėjo nukentėti žmonės, gresia bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. 

Nutartį per 20 dienų galima skųsti Klaipėdos apygardos teismui.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio įsakymu, nuo birželio 1 dienos uždraudžiama lankytis Tauragės rajono Šilinės ir Eičių girininkijų valdomuose miškų plotuose. Taip pat draudžiama važinėti miškuose transporto priemonėmis su vidaus degimo varikliais ne keliais arba ten, kur įvažiuoti nustatytąja tvarka uždrausta (išskyrus miškų ir specialiųjų tarnybų transportą ir asmenis, turinčius miško valdytojų ar savininkų išduotus leidimus), pilti degalus miške į mašinų bakus, naudotis transporto priemonėmis su vidaus degimo varikliais, jeigu netvarkinga jų kuro tiekimo sistema, duslintuvai ir panašiai.

Gaisrams kilti palankiu laikotarpiu laužus galima kurti tik specialiai įrengtose poilsiaviečių laužavietėse, kurios pažymėtos atitinkamu ženklu. Kitose vietose kurti laužus, stovyklauti, rengti masinius kultūros, sporto ir kitus renginius galima tik gavus miško valdytojų ir savininkų rašytinį sutikimą.

Laužavietės įrengiamos aikštelėse, esančiose ne arčiau kaip per 5 metrus nuo medžių kamienų ir apsuptose 0,5 metro pločio mineralizuota (iki mineralinio dirvožemio sluoksnio išvalyta) juosta. Baigus kūrenti laužą, reikia jį kruopščiai užpilti žemėmis arba vandeniu, kol jis visiškai nustos rusenęs.

Miške draudžiama palikti šiukšles, tepaluotus skudurus, buitines ar statybines atliekas, įrengti sąvartynus miške ir arčiau kaip 100 metrų nuo jo ribos.

Vadovaujantis administracinių nusižengimų kodeksu, priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 eurų iki 170 eurų. Miško naikinimas arba žalojimas jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi, taip pat kitoks miško gaisrą arba jo išplitimą sukėlęs priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą nuo 560 eurų iki  2300 eurų.

 Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad pastebėjus miške įsiplieskiantį gaisrą, pasistenkite patys jį užgesinti, nes ugnis gali labai greitai išplisti į didesnius plotus. Užsidegusią miško paklotę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis, drabužiais arba užtrypiant kojomis. Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba užberti žemėmis. Nepavykus ugnies užgesinti, nedelsdami skambinkite Bendruoju pagalbos telefonu 112.

 

Daugiau straipsnių