Teisėtvarka

„Gralio“ vadovui – bauda ir rekomendacija skelbti bankrotą
  • Įkelta: 2018-04-23

Finansinių bėdų turinčią UAB „Gralis“ užgriuvo teisiniai nemalonumai. Įmonės vadovui Gediminui Maškauskui Tauragės apylinkės teisme teko aiškintis, kodėl bendrovė, būdama skolinga valstybei beveik 10 tūkstančių eurų, pirmenybę teikė ne jai, o kitiems kreditoriams bei kodėl nesikreipiama į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo. G. Maškauskas savo ruožtu teigė, kad įmonė nebankrutuoja ir toliau gali sėkmingai dirbti.

Skola valstybei – 10 tūkst. eurų

Į Tauragės apylinkės teismą prašydama iškelti administracinio nusižengimo bylą ir skirti nuobaudą UAB „Gralis“, vadovui Gediminui Maškauskui kreipėsi Valstybinė mokesčių inspekcija.

Bylos duomenimis, G. Maškauskas, būdamas UAB „Gralis“ vadovu ir žinodamas apie bendrovės finansinę padėtį, pažeidė kreditoriaus – Valstybinės mokesčių inspekcijos teises. Įmonė, nuo 2017 m. birželio 1 d. rugsėjo 30 d., vykdydama atsiskaitymus su kreditoriais, pirmenybę teikė ne valstybei, o kitiems kreditoriams, taip pažeisdama Civiliniame kodekse nustatytą atsiskaitymų grynaisiais ir negrynaisiais pinigais eiliškumą.

Mokesčių inspekcija, patikrinusi bankinius mokėjimus ir kasos knygos išrašus, nustatė, kad tuo laikotarpiu bendrovė atliko ne vieną lėšų pervedimą, tačiau iš jų valstybei atiteko tik dalis. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, šiuo metu „Gralio“ skola valstybės biudžetui siekia 10 tūkst. eurų.

Mokesčių inspekcija į savo pareiškimą Tauragės apylinkės teismui taip pat įtraukė ir tai, kad bendrovės vadovas, žinodamas apie bendrovės finansinę padėtį bei nevykdomus įsipareigojimus Mokesčių inspekcijai ir bendrovės kreditoriams, nesikreipė į teismą dėl bankroto bylos įmonei iškėlimo.

Skirta bauda

Už kreditorinių atsiskaitymų eiliškumo nesilaikymą Administracinių nusižengimų kodeksas numato baudą nuo 1400 iki 3000 eurų. Teismas, išnagrinėjęs bylą, nusprendė G. Maškauską pripažinti kaltu  padarius ANK 120 straipsnio 1 dalyje numatytą administracinį nusižengimą ir paskirti mažiausią – 1400 eurų baudą.

Skiriant baudą teismas lengvinančia aplinkybe laikė tai, jog G. Maškauskui nustatytas 40 proc. darbingumo lygis. Teismas mano, kad G. Maškausko liga turėjo įtakos bendrovės finansinės padėties pablogėjimui. Atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta. Teismo skirta piniginė bauda į Mokesčių inspekcijos sąskaitą turi būti sumokėta per 40 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo. Nutarimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

Bankrotą neigia

G. Maškauskas teisme kaltę pripažino iš dalies ir paaiškino, kad sutinka tik dėl pirmo kaltinimo, tačiau įmonės nelaiko bankrutuojančia, nurodydamas, kad bendrovės turtas – ženkliai didesnis negus skolos. Tiesa, VMI remiasi viešais duomenimis, pateiktais Registrų centrui ir preliminariu balansu, kurie liudija ką kitą.

Vadovas teisme aiškino, kad skola valstybei atsirado po 2008 metų krizės. Vyko įmonės pertvarkymas, teko atleisti žmones, reikėjo sumokėti išeitines kompensacijas. Paskui pats sunkiai susirgo, transporto priemonių pardavimas sustojo. Įmonės G. Maškauskas nelaiko bankrutuojančia, teigia, kad įmonė kiekvieną mėnesį moka įmokas Sodrai ir VMI. Ketina prašyti mokesčių administratoriaus išdėstyti skolą.

Savininkas teigė tikintis, kad įmonė toliau gali sėkmingai dirbti. Esą šiuo metu įmonė pardavinėja naujus automobilius ir viliasi, kad dirbant pamažu skolos išnyks.

Rekvizitai.lt duomenimis, šiuo metu įmonėje dirba 13 darbuotojų, kuriems mokamas vidutinis 299,62 eurų atlyginimas, tuo tarpu skola SODRAI balandžio 16 dieną siekė 8838,93 Eur.

„Juodoji“ buhalterija

Priminsime, jog 2009 metais Tauragę apskriejo žinia, kad G. Maškausko įmonėje „Gralis“ Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai atliko patikrinimą. Neoficialiai buvo kalbama apie galimai įmonėje surastą „juodąją“ buhalterija ir neapskaitytus pinigus. Tuokart  FNTT krėtė ne tik „Gralį“, bet ir kitas Tauragės įmones, buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl apgaulingo apskaitos vedimo ir algų „vokeliuose“. Didžiausios nesumokėtų mokesčių sumos buvo išaiškintos įmonėje „Gralis“ ir žuvies perdirbimu užsiimančioje bendrovėje „Lignesa“. Kaip skelbė FNTT, Iš viso šios Tauragės bendrovės nuslėpė ir nesumokėjo 385 604 litų mokesčių, tačiau tyrimo metu atlygino valstybei padarytą žalą, todėl bylos buvo nutrauktos.

Buvo nekalbus

Sužinoti, kaip teismo nutarimą vertina pats G. Maškauskas, „Tauragės žinioms“ nepavyko. Išgirdęs, kokiu klausimu bus kalbama, iš pradžių jis teisinosi vairuojantis, o vėliau į telefono skambučius neatsakė.

Pasak Tauragės apylinkės teismo atstovo spaudai Mindaugo Radvilos, kol kas UAB „Gralis“ vadovas dėl bankroto bylos iškėlimo į Teismą nesikreipė.

Kovo mėnesį Teisme buvo nagrinėjama analogiška „Molupis ir ko“ byla. Restruktūrizuojama bendrovė vykdydama atsiskaitymą su kreditoriais pirmenybę esą iš nežinojimo teikė ne valstybei, o kitiems kreditoriams.  Įmonės direktorei  B. Cibitienei teismas tuokart taip pat skyrė 1400 eurų baudą. 

 

Susimušė broliai
  • Įkelta: 2018-02-12
Daugiau straipsnių