Teisėtvarka

Policija ginasi įžeidusi neblaivų neregį
  • Įkelta: 2016-05-19
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Sveikųjų bendravimas su vienokią ar kitokią negalią turinčiais žmonėmis, neretai, tampa išbandymu visiems. Šią savaitę socialiniame tinkle „Facebook“ išplatinta 22 metų tauragiškio istorija parodo, kad ši problema aktuali. Tiesa, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai neigia jiems mestus kaltinimus dėl požiūrio į neįgalų asmenį.   

Jei esi neįgalus, privalai būti namuose? 

Interneto socialiniuose tinkluose išplatinta Tauragėje gyvenančio neregio Alekso istorija po susitikimo su policijos pareigūnais:

„Niekaip negaliu užmiršti vieno įvykio. Kadangi esu iš tų neregių, kurie stengiasi nesėdėti užsidarę namuose, gana dažnai susiduriu su įvairiausiais kuriozais. Šį kartą įsitikinau, kad ir Tauragės policininkams reiktų švietimo kaip elgtis su regėjimo negalią turinčiais žmonėmis. O dabar apie viską nuo pradžių. Važiavau su pusbroliais ir draugais, kai mūsų automobilį sustabdė policijos pareigūnai. Patikrino vairuotojo dokumentus, blaivumą, o po to priėjo prie keleivių. Taigi, išlaipino jie mane iš mašinos, nors net nežinau, ar iš tiesų keleivis privalo išlipti, ir pasakė eiti iki jų tarnybinio automobilio. Prieš išlipdamas iš transporto priemonės pareigūnams paminėjau, kad esu neregys. Išlipau ir ėjau link tos pusės, kur girdėjau mašinų ūžimą. Tada pareigūnas pakeltu tonu pasakė, kad ne į tą pusę einu, ne ten stovi jų mašina. Dar kartą pakartojau, kad nematau, kur stovi jų mašina ir tik po trijų kartų, kai pareigūnus įtikinau, kad esu neregys, sulaukiau pareigūnų pagalbos. Kai nuėjome į tarnybinį automobilį policininkas paklausė, ar aš vartojau alkoholį. Atsakiau: taip, šiandien vartojau. Tada dar kartą paklausė: o tai tu tikrai aklas? Atsakymas – taip. Visiškai nieko nematai? Atsakiau, kad visiškai nieko. O tada ir prasidėjo kurioziški pareigūnų klausimai, kurie mane nemaloniai nustebino: tai kur tu būdamas aklas ir girtas dar važinėji? Kodėl ne namuose, jeigu aklas? Kodėl išgėręs, jeigu aklas? Jeigu turi negalią, tu dabar turėtum būti namuose! Koks įstatymas arba straipsnis numato, kad žmogus su negalia turi būti užsidaręs namuose nuo tam tikros valandos arba negali išgerti nei trupučio alkoholinio gėrimo? Ir tik paskiausiai sulaukiau klausimo, kodėl važiavau nesegėdamas saugos diržo. Sutikau, kad pažeidžiau taisykles ir pasiūliau pareigūnams už tai skirti baudą, nesikabinėjant prie kitų dalykų. Juk aš esu suaugęs žmogus, kaip visi kiti turintys teisę važiuoti kur noriu ir kada noriu ir ne darbo metu ne viešoje vietoje vartoti alkoholinius gėrimus tiek, kiek pats noriu! Be to, neprivalau būti namuose nuo tam tikros valandos, nes nesu prasižengęs! Pareigūnai įspėjo dėl saugos diržo ir liepė grįžti į mašiną bei užsisegti diržą. Tuo susitikimas su pareigūnais ir baigėsi. Iš vienos pusės atrodytų, kad čia nieko tokio, bet stebina Tauragės policijos komisariato pareigūnų suvokimas. Nejaugi negalią turtintis žmogus privalo sėdėti namuose ir negali gyventi pilnaverčio gyvenimo, niekur važiuoti, juo labiau naktį?“, – „Facebook“ socialiniame tinkle, o vėliau ir „Tauragės žinioms“ dėstė 22 metų regėjimo negalią turintis tauragiškis. 

Pareigūnai neigia jaunuolio pasakojimą

Laišką su tauragiškio internete paviešinta istorija persiuntėme Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovei ryšiams su visuomene Rūtai Janavičiūtei ir paprašėme, kad atsakingi pareigūnai pakomentuotų situaciją. Redakcijai pateiktame atsakyme pirmiausia paaiškinta, kodėl buvo sustabdyta transporto priemonė, kurioje sėdėjo minėtas jaunuolis. Anot R. Janavičiūtės, patruliuodami pareigūnai pastebėjo, kaip pravažiuojančiame automobilyje vienas iš keleivių, atsidaręs transporto priemonės langą, sėdėjo išlindęs į lauką ant durelių rėmo. Jiems kilo pagrįstas įtarimas, kad automobilyje sėdėję asmenys galimai neblaivūs. Keleiviai to neneigė. 

– Paprašius asmenų ateiti prie tarnybinio automobilio ir pateikti savo duomenis protokolų surašymui, nes keleiviai nesegėjo saugos diržų, vienas iš asmenų, kaip paaiškėjo vėliau, buvo neregys. Vaikinas apie savo negalią pranešė vėliau, kai priėjo prie tarnybinio automobilio. Natūralu, kad pareigūnai manė, jog vaikinas, eidamas link tarnybinio automobilio, svirduliavo dėl vartoto alkoholio, nes ir pats neslėpė, esantis neblaivus. Paaiškėjus, kad vaikinas nemato, patrulis jį palydėjo atgal iki automobilio. Tokių teiginių kaip: „Jeigu tu turi negalią, tu dabar turėtum būti namuose“ pareigūnai neišsakė, – paaiškino Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai. 

 

Partrenktas moksleivis
  • Įkelta: 2016-04-22
Daugiau straipsnių