Laisvalaikis

Laikas namuose: kam nuobodybė, kam – galimybė
  • Įkelta: 2020-03-26
Asociatyvi nuotrauka

Pasaulyje siaučiant koronaviruso protrūkiui, o ir Lietuvoje daugėjant juo apsikrėtusių žmonių, šalyje paskelbta ypatinga padėtis: piliečiams rekomenduojama likti namuose ir iš jų išeiti tik esant būtinybei. Vis dėlto buvimas namuose tiems, kurie įpratę nuolat skubėti, gali tapti tikru iššūkiu. O jei dar namuose yra vaikų, kuriems nebereikia į darželį ar mokyklą? Ką su jais veikti? Vis dėlto turbūt verta į staiga atsiradusį laiko perteklių pažvelgti kitaip – gal tai galimybė ne tik atrasti galbūt primirštą bendravimo džiaugsmą, tačiau ir tobulėti, mokytis, nuveikti tai, kam amžinai neužtekdavo laiko.

Idėjų – begalė

Štai keletas paprastų patarimų, beje, sužvejotų internete, ką galima nuveikti ir kaip prasmingiau išnaudoti karantino laikotarpį, kad laikas namuose netaptų vien socialinių tinklų apžiūrinėjimu ar gąsdinančios informacijos skaitymu.

Susitvarkykite namų kerteles, kurioms vis nerasdavote laiko. Kada paskutinįkart tvarkėtės prieskonių spintelę? Valėte namų langus? Šveitėte šaldytuvą? Susitvarkėte virtuvės spinteles, kuriose jau akivaizdžiai ilgą laiką kaupėte daiktus ir tikėjotės vieną dieną viską peržiūrėti ir atlaisvinti vietos? Dabar puikus metas namuose atlikti tokius buities darbus, kuriems paprastai neprisiruošiate arba stingate laiko.

Dabar turite laiko kritiškai ir nuodugniai įvertinti bei susitvarkyti savo garderobą – pasimatuokite pamirštus drabužius, atidėkite į tekstilės atliekas tai, ko seniai nebedėvite. Pasimatuokite avalynę, kuri irgi ilgą laiką nebeavima – gal jums jos nebereikia ir artėjant šiltajam sezonui pats metas atlaisvinti spintą.

Paruoškite balkonus, terasas ir lodžijas šiltajam sezonui. Dabar puiki proga atlikti šį darbą ir susitvarkyti tokias erdves – situacijai nurimus nereikės gaišti laiko, kuomet jau galėtumėte mėgautis jame kavos puodeliu.

Vonia ir visas joje užgyventas turtas... Kada paskutįkart peržiūrėjote jos lentynėlėse susikaupusius įvairiausius kosmetikos mėginukus, pradėtas naudoti priemones, Dabar puikus metas visa tai kruopščiai susitvarkyti – sužiūrėkite priemonių galiojimo terminus, susistatykite tas, kurių likę nebedaug ir jas pabaikite, užuot atidarę vis naujas.

Turite begalę nuotraukų telefone? Metas ir čia įvesti tvarką! Atsirinkite dėmesio vertus kadrus, susikelkite juos į komputerį, susirūšiuokite temomis ar pagal datas, o tada, jeigu turite noro – galite ir padaryti užsakymą spausdintų nuotraukų pagaminimui.

Knygos, kurios laukė savo eilės. Taip, jūs tikrai namuose turite knygų, kurias vis norėjote perskaityti, tačiau stigote tam laiko. Ta pati taisyklė galioja ir filmams bei serialams. Pasidarykite gardžios arbatos ir pasilepinkite.

Grožio ritualai. Stalčiuje radote dovanų gautą, bet vis dar nepanaudotą veido kaukę? Eterinių aliejų? Per Kalėdas gautą, bet vis dar niekada neuždegtą žvakę? Pasidarykite namuose savotišką SPA – pasilepinkite putų vonioje, išbandykite veido kaukę, kūno šveitimo procedūras, palepinkite plaukus naminėmis kaukėmis – juk iki šiol vis teisindavotės, kam tam paprasčiausiai nėra laiko.

 „Ar tie vaikai ne jūsų pačių?“

Vis dejuodavome, kokie esame užimti, o kai staiga atsirado daug laisvo laiko, vėl bėda – neturime kur jo dėti. Apie tai, kad kai kam buvimas namuose kelia daug streso, prabilta socialiniuose tinkluose. Ypač sunerimo vadinamosios supermamytės. Socialinius tinklus užplūdo tokios ir panašios dejonės: „Nu du todleriai namie man kartais ir savaitgalį būna per daug. Nelabai turbūt įsivaizduojat to nuolatinio tarškėjimo, saldainių ieškojimo, multikų reikalavimo, namų griovimo tiesiogine to žodžio prasme. Kad ir kaip myliu savo vaikus, bet mano nervų sistema ne begalinė“. Tiesa, taip mąsto ne visi: daug žmonių įžiūri tik teigiamą buvimo su vaikais pusę. „Ar tie vaikai ne jūsų pačių? Atsipalaiduokit, apsikabinkit, nuveikit kartu ką nors žaismingo. Sako, padeda užaugti gerais žmonėmis“, – feisbuke rašo influencerė Dovilė Filmanavičiūtė.

Jeigu turite vaikų...

Internete pilna patarimų, ką įdomaus galima nuveikti namuose su vaikais. Pavyzdžiui, sukurti šeimos lėlių teatrą ir pastatyti spektaklį, pradėti kartu mokytis visiems naujos užsienio kalbos – per keletą savaičių išmoksite bent keletą pagrindinių frazių, išbandyti įvairiausių šalių virtuves, žaisti stalo žaidimus, sudaryti giminės genealoginį medį, kartu sportuoti, užsiimti nebandytais rankdarbiais – dekupažu, skrebinimu, lipdiniai iš modelino, mozaika ar panašiai, atlikti smulkius remonto darbus, nufilmuoti savo šeimos video laidą – imti vienas iš kito interviu, ruošti šeimos laikraštį, pasigaminti naminius ledus, limonadą ar spalvotus kokteilius. O dar galima kartu dėlioti dėlionę, suplanuoti generalinę namų tvarką ir viską atlikti kartu, sumaketuoti šeimos knygą iš paskutinių atostogų ar svarbaus jūsų šeimai įvykio, parašyti  popierinius laiškus seneliams, draugams, įkurti šeimos grupę – jei neturite instrumentų, groti galite puodų dangčiais ir pan., surengti tapybos plenerą namuose, virtualiai aplankyti pasaulio muziejus, atlikti kartu mokslinius eksperimentus, paslėpti lobį namuose ar kieme (jei jį turite), surengti šeimos konferenciją – kiekvienas šeimos narys paruošia pranešimą jam patinkančia tema, pastatyti ką nors iš visų namuose esančių LEGO kaladėlių, ant palangės apgyvendinti vazonus su svogūnų sodinukais, prieskonių sėklomis, pradėti vesti šeimos biudžetą – kartu su vaikais paskaičiuoti įplaukas, išlaidas, suplanuoti, kaip ir kam taupysite ir t.t.

„Vyturio“ lobiai – nemokamai

Linksmesnė žinia ta, kad visoms Lietuvos mokykloms visas „Vyturio“ lobynas atveriamas nemokamai. Tai savo feisbuko paskyroje paskelbė skaitmeninių knygų bibliotekos „Vyturys“ vadovas Arūnas Šileris. Tai net 400 svarbiausių e. knygų mokyklai ir laisvalaikiui. Knygas pagal amžių, temas ir vertybes atrinko vaikai, tėvai ir ekspertai. Svetainėje galima atrasti ir privalomus, ir naudingus mokyklinius kūrinius. Visiškai nemokamai (tereikia užsiregistruoti) bet kas gali skaityti vertingą grožinę literatūrą elektroniniu pavidalu (jei nežinote, nuo ko pradėti, rekomenduoju Dostojevskio „Nusikaltimą ir bausmę“ arba „Idiotą“, F. Kafkos „Metamorfozę“, Homero „Iliadą“ ir „Odisėją“, Šekspyro „Hamletą“, V. Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“ ar Dž. Orvelo „1984-uosius“). Ačiū „Vyturiui“ ir už galimybę puikių kūrinių pasiklausyti – „Vyturio“ garso knygos irgi nemokamos.

Namuose bus galima žiūrėti ir „Kino pavasario“ filmus. O Šiaulių dramos teatras transliuoja savo spektaklius, beje, transliacijos iškart susilaukė milžiniško susidomėjimo.

„Įdomiosios pamokos tiesiogiai“

O LRT televizija, reaguodama į tai, kad dėl koronaviruso rizikos uždaromos šalies švietimo įstaigos ir mokyklose nebevyks pamokos vaikams, keičia programų tinklelį ir nuo pirmadienio, kovo 16 d., pradėjo transliuoti specialų LRT „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ projektą „Įdomiosios pamokos tiesiogiai“. Kiekvieną darbo dieną tiesiogiai transliuojama speciali laida, kurioje vaikams bus siūlomas įdomus, edukacinis, įtraukiantis turinys. Specialus LRT „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ projektas „Įdomiosios pamokos tiesiogiai“ – darbo dienomis nuo 13 val. per LRT.

Yra internete ir kitų įdomių ir naudingų projektų: antai www.kurybingumomokykla.lt, nenaujas, tačiau įgaunantis vis naujų formų projektas – kuriame trumpose laidose mitus paneigia, turinį kuria mokytojai T. Ramanauskas ir K. Sabolius.
 

Po muziejus – neiškėlus kojos iš namų

Savo paslaugas smalsiems ir norintiems kuo daugiau sužinoti siūlo ir muziejai. Virtualias parodas siūlo apžiūrėti skaitmeninis muziejų projektas www.emuziejai.lt, virtualios parodos Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje:  www.limis.lt/, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos virtualios parodos: www.parodos.lnb.lt/, Lietuvos muziejų svetainės virtualios galerijos: www.muziejai.lt/Virtual…/Virtualios_galerijos.lt.asp ir t. t. Internete galima rasti netgi virtualų turą po Britų muziejų ar Niujurko Gugenheimo muziejų.

Kad artimiausiu metu kvies lankytojus apsilankyti virtualiu būdu, skelbia ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“.

Daugiau straipsnių