Asmenybės

Karščiavimo klinikos gydytoja Jolanta Eičaitė: „Tokios eigos nesitikėjome“
  • Įkelta: 2020-05-08

Gydytoja Jolanta Eičaitė. Autorės nuotraukos

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) administracija, kovo pabaigoje sužinojusi, jog įstaiga privalo įrengti karščiavimo kliniką, paskubomis ėmėsi darbo. Vos per keletą dienų pusrūsyje įrengti kabinetai galimai COVID-19 apsikrėtusiems pacientams priimti. Bendram tikslui susivieniję Tauragės PSPC, „InMedica“ ir „Medicinos namai“ delegavo šiai klinikai savo gydytojus ir slaugytojus. Nusiteikta blogiausiam: karščiuojančiųjų antplūdžiui. Laimei, Tauragėje situacija suvaldyta laiku.

Priėmimas panašus į mobilaus punkto

Sakydama „Tokios pandemijos eigos nesitikėjome“ Jolanta Eičaitė, Tauragės PSCP direktoriaus pavaduotoja ir karščiavimo klinikos gydytoja, išreiškia džiugesį, kad Tauragėje koronavirusas neišplito. Klinikoje su gripą primenančiais simptomais, pvz., didesne nei 37,8 laipsnių temperatūra, per balandį apsilankė vos 11 pacientų.

Laimei, nė vienam jų COVID-19 nebuvo diagnozuotas.

– Pirmiausia viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintis asmuo turi telefonu susisiekti su savo šeimos gydytoja ir nusakyti simptomus. Įvertinusi paciento būklę, jo gydytoja apie pacientą praneša karščiavimo klinikos registratorei, o ši susisiekia su pacientu ir numato jo atvykimo laiką, praneša, jog dėl saugumo jam teks atvykti automobiliu. Numatytu laiku pacientas atvažiuoja į įstaigos kiemelį, sustoja prie šlagbaumo. Viskas vyksta panašiai kaip prie mobilaus punkto. Po priekiniu automobilio stiklu turi būti padėtas A4 formato lapas su paciento telefono numeriu. Karščiavimo klinikos administratorei įleidus asmenį į teritoriją, pacientas išlipa iš automobilio ir per įstaigos šoninį įėjimą patenka į karščiavimo kliniką, kuri įrengta pusrūsyje, – visus formalumus priimant karščiuojančius asmenis išdėstė J. Eičaitė.

Įkurta pusrūsyje

Kaip panekovė pasakoja, balandžio 6-ąją atidaryta karščiavimo klinika buvo įrengta pusrūsyje, konferencijų salės vietoje. Interviu metu gydytoja aprodė šių eilučių autorei patalpas.

Trys karščiavimo klinikos kabinetai atskirti gipso plokštėmis, kiekviename jų stovi po kušetę ligoniui prigulti. Pirmasis kabinetas – paciento izoliavimosi, antrasis – slaugytojos, trečiasis – gydytojo. Atvykusiam pacientui po gydytojo apžiūros atliekami kraujo tyrimai, imamas tepinėlis dėl COVID-19. Taip pat pacientui peršviečiami plaučiai. Pacientas turi pakilti į pirmajame aukšte esantį reantgeno kabinetą. Tiesa, laiptinė ir mažytė dalis pirmojo aukšto (kuriame yra rentgeno kabinetas) yra atskirti nuo likusių PSPC patalpų medinėmis pertvaromis. Nuo pastato izoliuota visa įstaigos šoninio įėjimo laiptinė per visus tris aukštus.

Į Karščiavimo kliniką būtina atvykti automobiliu
Į karščiavimo kliniką patenkama per PSPC šoninį įėjimą
Gydytoja Jolanta Eičaitė, už nugaros – kabinetais paverstos buvusios įstaigos konferencijų salės dalis
Karščiavimo klinika buvo įrengta per keletą dienų, tad interjeras itin kuklus. Paciento izoliavimosi patalpa

Antrajame aukšte medinėje perdangoje išpjautas langelis, per kurį slaugytoja laborantėms perduoda paciento kraujo tyrimą. Taigi, karščiavimo klinikos slaugytojos ir gydytojai kontakto su likusiu PSPC personalu beveik neturi. Kai atliekami visi tyrimai ir įvertinama paciento būklė, jis išleidžiamas namo laukti COVID-19 tepinėlio atsakymo, o jei jo būklė sudėtinga, jam nustatytas plaučių uždegimas, pacientas guldomas į ligoninę. Viskas trunka apie valandą.

Dėvi ketvirto lygio apsaugos priemones

Pacientui išvykus karščiavimo klinikos sanitarė dezinfekuoja patalpas, gydytoja ir slaugytoja kyla PSPC laiptine į trečiąjį aukštą, ten nusivelka ir į specialius konteinerius sudeda specialiąją apsauginę aprangą, dezinfekuoja rankas.

– Karščiavimo klinikoje mes dėvime visą vadinamąją ketvirtojo lygio apsaugą: apsauginį skysčiams atsparų kostiumą, izoliuojantį visą kūną, veido apsaugos priemones – akinius arba veido skydelį, respiratorių, antbačius, kepuraites, pirštines. Išties sudėtinga dirbti taip apsirengus, drėksta rankos, rasoja apsauginiai akiniai, karšta, gi kostiumas nepralaidus orui, – pasakoja gydytoja.

Po kiekvieno paciento apsilankymo, jei per dieną numatomi keli vizitai, personalas apsauginę aprangą turi pakeisti.

Atsakymą dėl COVID-19 pacientas sulaukia telefonu. Rezultatus sužino ir jo šeimos gydytojas. Kaip sako J. Eičaitė, iš 11 Karščiavimo klinikoje apsilankiusių pacientų nė vienam nebuvo nustatytas koronavirusas. Tiesa, į kliniką gali patekti pacientai nuo 18 iki 60 m. Vyresnio amžiaus asmenys yra priskiriami riziko grupei ir jiems būtina skambinti specialiuoju karštosios linijos telefono numeriu, greitoji medicinos pagalba pas juos atvyksta į namus, o karščiuojantys vaikai su tėveliais vyksta į Vaikų ligų skyrių, perkeltą į K. Donelaičio gatvę, buvusias vaikų darželio „Rūtelė“ patalpas. Ten karščiuojantys vaikai taip pat atvyksta į nuo kitų įstaigos patalpų izoliuotą patalpą, kur jiems atliekami tyrimai.

Karščiavimo klinika aptarnauja Tauragės rajono ir Pagėgių savivaldybės gyventojus. Čia dirba Tauragės PSPC gydytojai J. Eičaitė, Sonata Jančienė, Viktorija Trakšelytė, Sigita Kavaliauskienė, Ignas Sinkevičius, „InMedica“ deleguota gydytoja Monika Ivanauskienė, „Medicinos namų (Pagėgiai) deleguotas gydytojas Gediminas Jancevičius.

„Tauragės žinios“ savo ir skaitytojų vardu gydytojams ir jiems padedančioms slaugytojoms dėkoja už darbą sudėtingomis ir riziką keliančiomis sąlygomis.

 

Daugiau straipsnių