Asmenybės

Spalvoti 2017-ieji. Kas buvo ryškiausi?
  • Įkelta: 2018-01-03

Po Naujųjų metų pralėkus keletui dienų, pats laikas apžvelgti kokie gi buvo 2017-ieji Ugninio Gaidžio metai. Leisdami paskutinį šių metų laikraščio numerį, nusprendėme prisiminti svarbiausias Tauragės rajono aktualijas. Šiemet jų netrūko, penkiasdešimt trijuose „Tauragės žinių“ numeriuose į žurnalistų akiratį pateko išskirtiniai asmenys, džiuginantys pasiekimai ir neišvengiami gyvenimo sunkumai. Redakcija sudarė simbolinį nominantų sąrašą, kurie ne kartą mirgėjo spaudos puslapiuose.

Metų vizitas – Dalia Grybauskaitė.

Viena ryškiausių šių metų naujienų – Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės pirmasis, istorinis vizitas Tauragėje. Lapkričio 13 d. šalies vadovė paskelbė iniciatyvos „Globali Tauragė“ startą, susitiko su iš užsienio grįžusiais tauragiškiais. Tiesa, šiemet tai ne vienintelis stambaus kalibro vizitas mūsų mieste. Pavasarį Tauragėje lankėsi Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, išvydome ir sveikatos apsaugos ministrą  Aurelijų Verygą bei žemės ūkio ministrą Bronių Markauską. Taip pat mieste viešėjo Lietuvos komercijos atašė Izraelyje Raimondas Martinavičius, įvairių politinių partijų lyderiai, žymūs ekonomistai.

Metų proveržis – savivalda.

Tauragės rajono savivaldybė vykdo aktyvią verslo paramos politiką. Ilgą laiką merdėjusį verslą valdantieji gaivinti pradėjo prieš keletą metų. Pradėtos kurti bei tobulinti verslumo skatinimo programos. Mero patarėjo Dovydo Kaminsko iniciatyva Tauragėje buvo surengtas regiono verslo forumas, kuriame dalyvavo Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros vadovas Kęstutis Šetkus, inovatorius, verslininkas Vladas Lašas, ekonomistas Gitanas Nausėda.

Pastangos nebuvo bevaisės, gruodžio mėnesį VšĮ „Versli Lietuva“ Tauragės savivaldybę įvertino kaip vieną iš 4 versliausių šalyje, o už nuopelnus ūkio gerovei Lietuvos pramoninkų konfederacija merui S. Mičiuliui skyrė „Profesijos riterio“ apdovanojimą.

Metų fiasko – Sigitas Kancevyčius.

Klaipėdos apygardos teismas nepalaikė Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos buvusio direktoriaus teisinių pastangų grįžti į buvusią darbovietę ir prisiteisti solidžią kompensaciją. S. Kancevyčius iš darbo buvo atleistas šių metų sausio mėnesį, po „Tauragės žinių“ straipsnio apie bibliotekoje auditorių nustatytus pažeidimus. Savo tiesą vyras teismuose įrodinėjo beveik metus. Nesutikęs taikytis su savivaldybe ir atsisakęs solidžios išeitinės, sau nepalankų Tauragės apylinkės teismo verdiktą jis apskundė aukštesnės instancijos teismui. Galop vėl panoro taikytis, tačiau liko nieko nepešęs.

Metų vairuotojas – Rimvydas Varanavičius.

Nors Europos autokroso trasose šiemet karaliavo tauragiškiai Kasparas Navickas ir Rokas Baciuška, „Metų vairuotojo“ nominacijoje jie nusileido žiniasklaidos dėmesį labiau atkreipusiam Batakių vidurinės mokyklos direktoriui Rimvydui Varanavičiui. Už vairavimą apgirtus (2,27 prom.), teismas jam uždraudė pusantrų metų vairuoti automobilį. Pedagogas ne kartą bandė išsukti uodegą, žurnalistams teigdamas, jog nevairavo, o tik iš automobilio norėjo pasiimti piniginę. Vėliau savo kaltę mokyklos vadovas pripažino, jo pasigailėję rajono politikai dėl šių veiksmų R. Varanavičiaus iš darbo neatleido.

Metų įvaizdis.

Šią vasarą Tauragės rajono savivaldybė pristatė šviežiai sukurtą Tauragės miesto įvaizdį, kurio pagrindiniai akcentai – progresas ir žalioji vizija. Prekinio ženklo, kurį sudaro nauja pozicionavimo legenda, logotipas ir šūkis, kūrimas mokesčių mokėtojams atsiėjo 15 tūkst. eurų. Ši iniciatyva susilaukė karštų debatų, mat, profesionalų kurtas („McCann“ agentūra) įvaizdis didelio palaikymo nesulaukė. Internautai nevengė pasišaipyti, kad logotipas, kuriame vaizduojamas vėjo malūnėlis, neatitinka kainos ir kokybės santykio. Savivaldos atstovai tikino, jog šis logotipas profesionalus, o grafinis simbolis – jėgainės sparnų alegorija, mat Tauragės regionas – pirmaujantis ekologiškos energetikos srityje.

Metų apgultis – karinės pratybos.

Keturias rugsėjo mėnesio dienas Tauragę buvo sukaustę kariškių šūviai ir tankų variklių gaudesys. Pratybas organizavo Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų batalionas. Dalyvavo beveik visos jėgos struktūrų institucijos. Pratybas smalsiai stebėjo ir daugelis tauragiškių: filmavo, fotografavo važiuojančių šarvuočių kolonas, simuliuojamus mūšius, tuščių šovinių gilzes ir aidinčius šūvius.

Metų statybos – „Maxima“.

Didieji prekybos centrai beveik kasmet tauragiškius nudžiugina nauja prekybos vieta. Praėjusiais metais duris atvėrė „Lidl“, šiemet – „Maxima“. Tiesa, pastaroji dar ir pakoregavo eismą Prezidento gatvėje. Pakeitus kelio ženklus, dvipusis eismas Prezidento g. atkarpoje tarp Gedimino ir M. Mažvydo gatvių pakeistas į vienpusį eismą. Nors abejota, jog dėl šių pasikeitimų susidarys spūstys prie Martyno Mažvydo progimnazijos, eismo pasikeitimai neigiamų padarinių neturėjo.

Metų „audra stiklinėje“ – „mitingas“ miesto centre.

Liepos mėnesį Tauragės rajono savivaldybės administracija gavo raštą dėl planuojamo gyventojų susirinkimo miesto centre, Pilies aikštėje. Saujelė turgaus prekeivių piketuodami bandė išspręsti rašte deklaruotas miesto problemas, nors į savivaldą rūpimais klausimais niekad nesikreipė. Į „mitingą“ susirinko nedidelis būrys tauragiškių, o jį moderavo iš Kauno atvykęs renginio vedėjas. Netrūko ir Tauragės rajono tarybos opozicinės frakcijos atstovų, tiesa, pati organizatorė, turguje prekiaujanti Danguolė Marcinkienė teigė, jog tai ne politinis sambūris, o būdas atkreipti valdžios dėmesį.

Metų direktorius – Liutauras Indriuška.

Liepos 1-ąją baigėsi Tauragės ligoninės direktoriaus Irmanto Mockaus kadencija. Paskelbus konkursą, jį laimėjo daugiausiai balų surinkęs šilutiškis Liutauras Indriuška. Tai jau antra L. Indriuškos vadovaujama įstaiga Tauragėje, prieš tai jis užėmė Butų ūkio direktoriaus pareigas, dar anksčiau vadovavo Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC), iš kurio buvo atleistas neteisėtai. Praėjusią savaitę Aukščiausias teismas patvirtino, kad Šilutės rajono meras „tvarkietis“ Vytautas Laurinaitis buvo neteisus atšaukdamas liberalą L. Indriušką iš pareigų.

Lapkričio mėnesį vykusiame Šilutės PSPC vadovo konkurse L. Indriuška vėl pateikė savo kandidatūrą. „Tauragės žinių“ duomenimis, dabartinis Tauragės ligoninės vadovas dokumentus pateikė tik dėl politinių motyvų norėdamas paerzinti Šilutės rajono merą.

Metų sporto žmogus – Edvardas Žemgulis.

Balandžio mėnesį Regionų krepšinio lygoje žaidusi Tauragės krepšinio komanda pasidabino čempionų medaliais. Pastaruosius penkerius metus galingai rungtyniaujančiai ekipai anksčiau pritrūkdavo vieno žingsnio iki auksinės taurės, tačiau už komandos vairo stojus krepšinio treneriui Edvardui Žemguliui  tikslas buvo pasiektas. Krepšininkai iškovojo teisę rungtyniauti Nacionalinės krepšinio lygos pirmenybėse ir kol kas kimba į atlapus net favoritėms. E. Žemgulis sporto visuomenės yra nominuotas kaip geriausias metų treneris. Greta aukštų šių metų sporto pasiekimų pridėti galima ir vieną asmeninį – krepšinio treneris šiemet vedė savo išrinktąją Dovilę Mickutę.

Metų patarėjas – nežinomas politiko Silverijaus Statkaus bendražygis.

Tauragės rajono meras Sigitas Mičiulis šiuo metu turi tris patarėjus: Dovydą Kaminską, Artūrą Fetingį ir Sigitą Kiupelienę. Tačiau tokius pavaldinius turi ne tik jis, bet ir Tarybos narys Silverijus Statkus. Bent jau taip šis politikas teigė žurnalistams po to, kai būdamas Anglijoje sugebėjo iššvaistyti su Tarybos nario veikla susijusias išlaidas. Esą 380 Eur sumą išleido jo visuomeninis patarėjas. Kas jis toks, redakcijai išsiaiškinti nepavyko. Vis dėl to S. Statkus mokesčių mokėtojų pinigus grąžino, tai vyras padarė po etikos ir antikorupcijos komisijų tyrimo.

Metų startas – baseino statybos.

Praėjusį mėnesį įkasus kapsulę su laišku ateities kartoms, duotas startas Tauragės baseino statyboms. Modernus pramogų centras Vytauto gatvės gale su pirtimis, sūkurine vonia, SPA zona ir 25 metrų ilgio dviejų takelių baseinu duris tauragiškiams turėtų atverti po dviejų metų. Savivaldybės skelbtą viešąjį konkursą statybos darbams atlikti laimėjo UAB „Brosta“, veikianti jungtinės veiklos pagrindu su UAB „Argensta“ ir UAB „Tvarkdarys“. Projekto vertė – 2 mln. 129 tūkst. eurų.

Metų koncertas – Marijono Mikutavičiaus.

Triukšmingai 510 gimtadienį šventusi Tauragė šiemet dar kartą nudžiugino miestiečius iš svečius. Renginio pagrindiniu akcentu tapo atlikėjas Marijonas Mikutavičius, kuris šiemet linksmino tūkstantinę minią. „Tauragės žinios“ primena, jog 2016 metų miesto šventės „Tauro ragas“ metu scenoje koncertavo Džordana Butkutė.

Per praėjusius metus Tauragėje netrūko kokybiškos muzikos pasirodymų. Tradiciškai klausytojus džiugino Liudo Mikalausko Tauragės muzikos festivalio atlikėjai, džiazo užtaisą padovanojo „Džiazo dienos Tauragėje“ organizatoriai. 

Metų neišsipildžiusios viltys – FK „Tauras“.

Tvirtinant praėjusių metų savivaldybės biudžetą, paaiškėjo, kad viltis atgaivinti Tauragės futbolą neišblėso. Valdininkai, antroje pagal pajėgumą Lietuvos futbolo lygoje rungtyniaujančiai komandai, nepagailėjo daugiau nei 50 tūkst. Eur. Klubas prisipirko legionierių iš Ganos, Belgijos ir kitų šalių, samdė vietinius sportininkus, tačiau iš viso to gavosi šnipštas. Viso sezono metu „Tauras“ dreifavo turnyrinės lentelės dugne, o sezoną pabaigė išbarstęs pagrindinius žaidėjus ir taškus, kurie lėmė 13 vietą 15 komandų rikiuotėje. Viltys neišsipildė. Ar išvysime „Taurą“ rungtyniaujantį Lietuvos čempionate, sužinosime tik kitais metais.

Daugiau straipsnių