Asmenybės

Donatas Katkus: „Skaitau daug knygų vienu metu“
  • Įkelta: 2017-12-08
Sandra GERDAUSKAITĖ

Paskutinį rudens vakarą Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vos užteko kėdžių. Tokio didelio tauragiškių aktyvumo sulaukė neeiliniai miesto svečiai – Donatas ir Laurynas Katkai, kartu su dukra Terese Katkute.

Tėvas ir sūnus, abu pasirinko kultūros sritį, vienas literatūrą, kitas muziką. Donatas Katkus – puikiai visiems iš įvairių televizijos muzikinių projektų pažįstamas komisijos narys, dirigentas, profesorius, muzikologas, Šv. Kristoforo kamerinio orkestro meno vadovas. Jo sūnus Laurynas Katkus – rašytojas, eseistas ir vertėjas.

Priežastis subūrusi tiek daug žmonių – Katkų literatūros draugija. Šiandien labai populiaru skaityti knygas ir jas aptarinėti savame rate. Tai vyksta natūraliai tarp šeimos narių, draugų, bendradarbių. „Mūsų draugija įsteigta šiais metais. Nors dažnai santykis su knyga būna asmeninis ir tylus, mūsų pagrindinis tikslas – puoselėti ir populiarinti bendrą, intymų knygų skaitymą ir diskutavimą. Labai daug skaitymo malonumo dingsta, jeigu nepasidalini tuo, ką skaitai ir ką supratai. Tokios diskusijos dažnai užvirdavo mūsų šeimos rate. Nors Lietuvoje organizuojama nemažai vakarų, kuriuose skaitomI šiuolaikinių autorių kūriniai. Viena iš mūsų draugijos misijų – neužmiršti ir pristatyti senus autorius ir jų kūrybą,“ – teigė svečiai.

Donatas ir Laurynas Katkai į Tauragę atvyko su menine programa: Vilniaus žydų rašytojo Abraomo Karpinovičiaus apsakymo „Medis prie teatro“ skaitymu. Muzikinius intarpus atliko Lauryno dukra Teresė Katkutė. 

Rašytojas Abraomas Karpinovičius gimė 1918 m. Vilniuje, kur praleido beveik 20 metų, vėliau išvyko į Tarybų Sąjungą, kur netoli Vladivostoko buvo įkurta žydų respublika, savotiška žydų tremties vieta. Rašytojui pasisekė, jo nepalietė nacių okupacija ir holokaustas Lietuvoje, jis liko gyvas. Vėliau išvyko į Izraelį ir ilgą laiką dirbo Izraelio filharmonijos orkestro administratoriumi. Donatas Katkus pabrėžė, kad apsakymas „Medis prie teatro“ įdomus tuo, kad veiksmas vyksta tarpukario Vilniuje, tačiau kūrinyje negalima rasti nei vienos lietuviškos pavardės, atrodo, kad Vilnius buvo didelis žydų miestas, kuriame tik žydų teatras, restoranai, bendruomenės. Kūrinyje perteikiama, koks skurdus buvo žydų gyvenimas, tačiau turtingas kultūra. Šis skaitymas yra liudijimas to, kas egzistavo šimtmečius, o po II Pasaulinio karo išnyko. „Žydai buvo labai dideli Lietuvos patriotai. Daug jų žuvo už Lietuvos nepriklausomybę, 1918-1920 m. nepriklausomybės karuose. Maždaug 20 žydų yra apdovanoti Vyčio kryžiais,“ – mintimis daliJosi Donatas Katkus. 

Jaukus vakaras nepraėjo be knygų rekomendacijų. Donatas Katkus nestokojo humoro, paklaustas, kokias knygas mėgsta skaityti, teigė daugiausiai skaitantis Lauryno Katkaus, Donato Katkaus ir Laimos Katkuvienės knygas. Taip pat pridūrė: „Reikia skaityti daug knygų vienu metu, tik taip galima su knyga suaugti ir susigyventi. Skaitau beveik kiekvieną dieną. Per gyvenimą žmogus gali perskaityti ne daugiau 5000 knygų ir artimai pažinti maždaug 60 žmonių. Taigi, mes esame apriboti.Kultūra nėra vienadienis reikalas, su ja žmogus turi susigyventi ir visuomet mokėti atsirinkti su kuo nori gyventi“.

„Geriausia rekomendacija ir knygos reklama yra kito žmogaus patarimas. Taip knygos keliauja ratu iš vienų rankų į kitas“, – pridūrė Laurynas Katkus ir pažadėjo dar  atvykti į Tauragę, galbūt ir su savo poezijos skaitymu.

Daugiau straipsnių