Asmenybės

Margarita Rimkutė: negalėčiau apsimesti, kad jie man patinka
  • Įkelta: 2017-10-26
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Septynerius metus žurnaliste „Tauragės kurjerio“ redakcijoje dirbusi Margarita Rimkutė atrado save naujame amplua – nuo rugsėjo pradėjo dirbti Mažonuose naujai įrengto vaikų lopšelio-darželio auklėtoja bei anglų kalbos mokytoja Pagramančio pagrindinėje mokykloje. Darželyje veiksmo netrūksta – aplink zujant būriui dvimečių pasikalbėti apie naująjį Margaritos pašaukimą, gyvenimo posūkius ir kasdienybę su vaikais buvo nemenkas iššūkis.

Pasuko kitu keliu

„Tauragės žinioms“ moteris pripažino, jog šie pokyčiai nebuvo atsitiktiniai – dar 2011-aisiais ji baigė Vaikystės pedagogikos ir ankstyvojo anglų kalbos mokymo studijas Klaipėdos universitete, tačiau darbo pagal specialybę ieškoti neskubėjo, nes tuomet dirbo žurnaliste „Tauragės kurjeryje“. Pasak Margaritos, savaime taip susidėliojo, jog atsiradus gyvenime širdies draugui, neužilgo pasikeitė ir veiklos kryptis. Pagramančio pagrindinės mokyklos direktorius Zigmas Mozuraitis, įgyvendindamas vaikų darželio Mažonuose idėją, ėmė ieškoti pedagogų, Margaritos įgyta kvalifikacija puikiai tam tiko. Anot M. Rimkutės, priimti sprendimą padėjo ir kurį laiką brandintas pokyčių troškimas – norėjosi išbandyti save visiškai kitoje srityje. Moteris atviravo, jog jau kurį laiką prieš tai svarstė pakeisti darbą, žvalgėsi kitų galimybių.

– Aš labai mylėjau žurnalistiką, bet paskutiniu metu pradėjau jausti, jog dirbu nebe su tokiu užsidegimu. Nebe taip nuoširdžiai gilinuosi į žmonių problemas, tai tiesiog tapo rutina. Norėjau pakeisti darbą, aplinką, kol dar nebuvau visiškai išsisėmusi, ieškoti kitų įkvėpimo šaltinių. Psichologijoje egzistuoja teorija, jog žmogaus požiūris į gyvenimą ir asmenybė kardinaliai keičiasi kas septynerius metus. Sutapimas ar ne, tačiau būtent po 7 metų žurnalistikoje teko pasukti kitu keliu, – atviravo Margarita.

Moteris neneigė, jog psichologinių požiūriu žurnalistika ir darbas su vaikais šiek tiek turi panašumų – anot jos, abiem atvejais reikia pasišventimo ir sugebėjimo įsijausti į kito pasaulėžiūrą.

Darželyje – kaip namie

Mažonų vaikų darželyje ir Pagramančio pagrindinėje mokykloje Margarita dirbti pradėjo nuo šių metų rugsėjo. Jaukiai įrengtose, erdviose patalpose, auklėtojos teigimu, sutilptų dar viena grupė. Didinti vaikų skaičių – ateities planuose. Kol kas darželį lanko 10 vaikų, kurių amžius nuo dviejų iki ketverių metų, bemaž pusė jų atvežami iš miesto. Artimiausiu metu gretas turėtų papildyti dvynukės mergaitės. Mažonų seniūnijos antrame aukšte darželinukai dienas leidžia jaukioje palėpėje, kur įrengta virtuvė, patalpa miegui su naujomis lovytėmis, sporto salė, nauji tualetai. Yra ir skalbimo mašina bei keliasdešimties metrų erdvus koridorius, kaip sakė Margarita, tampantis „Formulės“ trasa įsibėgėjimui paspiriamomis mašinėlėmis. Svarbiausia tai, kad darželio erdvė spinduliuoja namų jaukumu. O namai, anot Margaritos, kuriami ten, kur žmonės vertina buvimą vienas su kitu, kur yra tarpusavio ryšys. Tai patvirtina ir darželį lankančių vaikų tėvelių atsiliepimai – daugelis džiaugiasi, jog vaikai tapo ramesni, Mažonuose jaučiasi kaip namie.

– Gali pripirkti gražiausių baldų, žaislų, bet jeigu nebus tarpusavio ryšio tarp auklėtojos ir vaikų – atmosfera ir liks institucinė. Aš negalėčiau apsimesti, kad jie man patinka. Vaikai labai jaučia suaugusiųjų nuotaikas ir būsenas – negaliu ateiti į darbą susikrimtusi ar pasinėrusi į kitas mintis. Vaikai tuoj pat tai supranta, tampa neramūs, nebeklauso. Per tuos du mėnesius apsilaužėme vieni kitiems ragus, pamilome vienas kitą, – šmaikštavo M. Rimkutė.

Paklausta, kaip pavyksta tarpusavio ryšį užmegzti, Margarita akcentavo besiremianti ne tik moderniais pedagogikos ir psichologijos metodais bet ir savo, kaip mamos, patirtimi.

– Su vaikais reikia kalbėti paprasta kalba. Stengiuosi nustatyti ribas, tačiau nevartoju neiginių – negalima, nelipk, nežaisk su šakute, nesimušk. Mieliau sakau – žaidžiame su žaislais, įrankius naudojame valgydami, žaidžiame draugiškai, nes mylime vienas kitą. Vaikams patinka žinoti ir laikytis taisyklių, o kalbant teigiamai, išlieka teigiama nuotaika ir noras elgtis taip, kaip priimtina, – patirtimi dalijosi auklėtoja.

Stereotipai – neteisingi

Be Margaritos darželyje dirba dar viena pedagogė – dvidešimties metų patirtį turinti Ramunė, kurios patarimai neseniai pradėjusiai dirbti auklėtojai padeda jaustis tvirčiau. Taip pat iki pietų joms talkina auklėtojos padėjėja Simona.

Mažonų darželyje vaikai ugdomi pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintas programas. Taip pat auklėtinius M. Rimkutė moko anglų kalbos. Pasak jos, tokio amžiaus vaikai labai imlūs užsienio kalboms, ypač įsidėmi naujus žodžius, kai jie pateikiami žaidimo forma ir vaizdinėmis priemonėmis. Darželio grupės patalpose įrengtas vaizdo projektorius, yra internetas, galimybės užsiėmimams naudoti medijas. Muzikos pamokas vaikams veda muzikos mokytojas Vygantas Šerpytis, juos aplanko ir choro „Gloria“ vadovė Rasa Levickaitė-Šerpytienė. Kadangi dauguma Margaritos auklėtinių – berniukai, futbolas čia – labai mėgstamas žaidimas. Todėl vaikams ūgtelėjus bus ieškoma galimybių pasikviesti futbolo trenerį. 

Savyje pedagogės pašaukimą atradusi Margarita pasakojo, jog itin daug laiko su auklėtiniais praleidžia lauke, kasdien ieško, kaip praturtinti ugdymo procesą pažintimi su gamta, lauko darbais. Erdvės tam daugiau, nei pakanka – Mažonų seniūnijos pastatą supa pievos, erdviame kieme seniūnijos darbuotojai pažadėjo kitąmet įrengti žaidimų aikštelę, pati auklėtoja užsiminė apie planus pavasarį su vaikais įsirengti nedidelį daržą ir auginti daržoves.

Margarita džiaugėsi, jog seniūnijos darbuotojai geranoriškai prisideda prie darželio aplinkos kūrimo, vaikai sulaukia nemažai dėmesio. Taip pat gyrė ir Pagramančio vidurinės mokyklos pedagogų kolektyvą ir vaikus – esą nedidelė mokyklos bendruomenė – kaip vienas kumštis.

Stereotipas, kad kaime ugdymo procesas yra prastesnis, anot Margaritos, neteisingas. Atvirkščiai, čia vaikai turi daugiau laisvės, jaučia glaudesnį ryšį su gamta, o maža bendruomenė labai vieninga – kaip šeima. 

Daugiau straipsnių