Asmenybės

Karpinių meistrės dovana vaikams – dailės pleneras
  • Įkelta: 2017-07-28
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“  vaikai ir jų tėveliai turi didelį turtą – jau 35 metus dirbančią auklėtoją Viliją Jurkuvienę, kuri vaikams kasdien dovanoja po žiupsnelį kūrybiškumo ir meilės menui. Menininkė kasdien visapusiškai ugdo auklėtinių gebėjimus bei papuošia darželio erdves įstabiais karpiniais, tapybos darbais ir nuotraukomis. Šią vasarą Vilija surengė dailės plenerą priešmokyklinukams, į kurį pakvietė ir kitų darželių auklėtinius. Pasak moters, projektas sulaukė didžiulio pasisekimo – vaikų tiesiog nėjo atplėšti nuo kūrybinių veiklų, taigi, greičiausiai, taps tradiciniu.

Garsina Lietuvą

Visada besišypsanti, pozityvumu spinduliuojanti Vilija į „Tauragės žinių“ redakciją užsuko papasakoti įspūdžių iš praėjusį mėnesį surengto dailės plenero mažiesiems. Moteris teigė, jog idėją surengti tokią stovyklą vaikams su darželio direktore Laimute Gudavičiene jos subrandino po to, kai Vilijai sėkmingai pavyko suorganizuoti respublikinį karpinių plenerą suaugusiems Juodeikių kaime, Žagarės regioninio parko teritorijoje, savo draugų sodyboje. 2015-aisiais vykusiame plenere dalyvavo menininkės iš visos Lietuvos, o jo metu sukurtų darbų, kuriais, kaip pasakojo Vilija, buvo nukabinėtos visos sienos, pažiūrėti vyko turistai net iš Vokietijos.

Asmeninio albumo nuotraukos

– Viskas gavosi ekspromtu, nežinojau, kaip plenerai (pleneras, išvertus iš prancūzų kalbos – susibūrimas, susirinkimas, – red. past.) organizuojami, ir nieko nekopijavau – įgyvendinau savo idėjas. Pagalvojau, kodėl aš turiu pagal kažkieno tradicijas daryti. Imsiu ir surengsiu renginį savo nuožiūra, taip, kaip man šovė į galvą, – juokavo pripažinta karpytoja, pridūrusi, jog renginys viršijo visus jame dalyvavusiųjų lūkesčius.

Vilija Jurkuvienė visoje Lietuvoje ir užsienyje žinoma kaip karpinių meistrė, savo darbais nustebinanti net visko mačiusius profesorius, jos darbai spausdinami įvairiuose leidiniuose.  2014 metais Rokiškyje vykusioje respublikinėje karpinių parodoje Vilijos darbų triptikas vestuvių tematika pripažintas geriausiu (įdomiausiu) parodos darbu, Maironio gimimo 150 metų paminėjimui skirtoje respublikinėje parodoje-konkurse „Tu, jo numylėta tėvynė“ pelnė 1 iš 5 nominacijų, o karpinys „Vasaros darbai laukuos“ eksponuojamas Varšuvoje, Lietuvos ambasadoje. 2015 m. menininkė dalyvavo Vilniuje, tarptautinėje popieriaus karpinių parodoje „Karpinių Kalėdos“ kartu su menininkais iš 13-os šalių, tarp jų iš Kinijos, Japonijos. Kadangi karpiniuose gausu liaudies motyvų, jie – puikus būdas pristatyti lietuvių tautinį paveldą kitose šalyse. Tarptautinio simpoziumo Baltarusijos Molodėčno mieste „Meninis karpymas: forma ir spalva“ metu V. Jurkuvienė skaitė pranešimą ir su 9 asmenų delegacija iš Lietuvos reprezentavo Lietuvos menininkus.

Eskizas – galvoje

Kaip pasakojo Vilija, vieną darbą ji karpo keletą mėnesių, kartais net pusmetį. Nuostabu tai, kad menininkė nedaro jokių eskizų – bendras karpinio vaizdas, kaip pati teigė, yra jos galvoje. Žinant, kiek miniatiūrinių detalių sudaro karpinį ir kad visos detalės nepertraukiamai turi jungtis į vieną visumą, tai atrodo neįtikėtina.

Patirties ir įkvėpimo Vilija semiasi iš susitikimų su bendraminčiais Vilniuje, kur laikas nuo laiko organizuojamos įvairios parodos ir dirbtuvės.

– Nuvažiavusi į renginius Vilniuje, atsigaunu, parvažiuoju, lyg „dopingo“ gavusi. Labai įdomu ir gera būna. Ten daug įtraukiančios veiklos, įdomių žmonių galima sutikti, kalbėjo moteris.   

Pleneras – vaikams

Pasak Vilijos, darželyje mokyti vaikus dailės gana sunku, kadangi nėra struktūrizuotų dailės pamokų, darželinukai užimti kitomis veiklomis. Tačiau, nepaisant to, jos auklėtiniai dalyvauja įvairiuose konkursuose, kuriuose pristato piešinius įvairiomis technikomis ir temomis. Dažniausiai tampa laureatais.

Šiemet kilusią idėją plenerą surengti vaikams Vilija įgyvendino kartu su dar viena darželio auklėtoja Greta Rašimaite bei auklėtojų padėjėja Rima Pagojiene. Į jį buvo pakviesti vaikai, baigę lankyti priešmokyklines grupes Tauragės ikimokyklinėse įstaigose. Į šį plenerą susirinko vaikai iš „Ąžuoliuko“, „Pušelės“ ir „Žvaigždutės“ ikimokyklinių įstaigų.

– Pagalvojome, jog birželį vistiek reikės dirbti, o vaikai, kurie baigia priešmokyklines grupes ir nuo rudens eis į mokyklą, yra savotiškai nuskriausti – neturi kur vasaroti. Aišku, atidaviau dvigubai daugiau jėgų, nei įprastai, tačiau rezultatas buvo to vertas – vaikų akys blizgėjo, trys stovyklos savaitės pralėkė lyg viena diena, kuri buvo pilna įspūdžių, žaidimų, dailės užsiėmimų, edukacinių ir pažintinių kelionių, – įspūdžiais dalijosi auklėtoja.

Dailės technikų paletė

Anot stovyklos-plenero organizatorės, vaikų užsiėmimai vyko tiek pačiame darželyje, tiek netradicinėse erdvėse – Tauragės aeroklube, kuriame vaikai ne tik apžiūrėjo lėktuvus, bet juos piešė iš natūros. Darželinukai susipažino su įvairiomis, rečiau naudojamomis vaizduojamosios dailės technikomis.

– Labai patiko piešti plunksnele, vis pamirkant ją juodo tušo buteliukyje. Kita intriguojanti vaikus dailės technika buvo grotažo technika. Teko atsakinėti į daugybę klausimų – kodėl reikalingos piešime žvakės, o ką darysime su miltais?.. Tačiau, kai pradėjome raižyti pačių pasiruoštus popieriaus lapus, vaikų tarsi „neliko“ grupėje – visi paniro į kūrybinį darbą.  Taip pat su vaikais fantazavome ir piešėme „abstrakčius piešinius“ – taškavome, taškėme, purškėme, naudojome siūlus, o nudžiūvus darbeliams dar dekoruodavome įvairiais grafiniais elementais, simboliais, – kūrybinių dirbtuvių paslaptis atskleidė Vilija.  

Pasak menininkės, didelio susidomėjimo tarp vaikų sulaukė ebru meno technika – senovinis kinų išrastas ir turkų meistrų ištobulintas tapymas ant vandens. Didelį džiaugsmą vaikams suteikė pažintinės kelionės. Viena jų – kelionė į Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ organizuotą respublikinio ekologinio projekto „Aš noriu augti prie švarios jūružės“ vaikų piešinių parodos atidarymą. Parodoje Tauragę atstovavo priešmokyklinės „Saulučių“ grupės vaikai: Robertas Ž., Rusnė L., Austėja N. ir Majus J. 

– Smagu buvo matyti tų vaikučių emocijas, kurie pirmą kartą išvydo jūrą, ošiančias bangas, išpuoselėtą parką su tvenkiniais, Gintaro rūmus, ne mažiau įdomi stovyklautojų kelionė buvo į Vinetu kaimą. Vėl vaikų akutės spindėjo smalsumu, džiaugsmu, noru patirti nuotykių... Šias akimirkas jie prisimins ilgai. Į atsisveikinimą su stovykla susirinko beveik visi tėvai. Grupėje buvo eksponuojami visi vaikų sukurti darbai ir atrodė, lyg visi būtų susirinkę į didelę meno galeriją...Tėvelių akyse spindėjo nuoširdus džiaugsmas, kad jų vaikai praleido laiką turiningai, daug pamatė ir sužinojo. Jie teigė, kad „tai pirmas blynas, kuris yra labai pavykęs“!... Tai mums patys geriausi įvertinimai! Šauniems stovyklautojams menininkams linkime sėkmės, gerumo bei tapti Lietuvos ateities kūrėjais, – kalbėjo Vilija J. 

Daugiau straipsnių