Aktualijos

Muziejui vadovaus Darius Kiniulis: laukia ne tik malonūs darbai
  • Įkelta: 2020-11-19

Darius Kiniulis. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Tauragės krašto muziejui „Santaka“ vadovauti paskirtas naujas vadovas – nuo lapkričio 13-osios laikinai pareigas eina Darius Kiniulis, muziejaus Istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas. Jis pakeis ilgametį muziejininką ir beveik penkerius metus muziejui vadovavusį Romualdą Vaitkų, kuris tauragiškių sprendimu tapo Seimo nariu. Naujasis muziejaus vadovas iššūkių nebijo, ir pirmasis žodis, kuriuo jis apibūdino savo būseną, – „neramu“. Šalia visų laukiančių, kai kurių ir neblogai žinomų, darbų paminėjo ir jam labai nemalonų konfliktą, kurį teks baigti išspręsti būtent jam.

Meras pasitiki
Savo potvarkiu rajono meras Dovydas Kaminskas laikinai, kol bus konkurso būdu išrinktas nuolatinis vadovas, muziejui vadovauti paskyrė jau beveik šešerius metus muziejuje dirbantį  D. Kiniulį. 
– Darius yra patikimas žmogus. Dabartinis vadovas (Romualdas Vaitkus, pareigas ėjęs iki lapkričio 12 d. – red.) jį rekomendavo. Kalbėjau su Dariumi, jis sutiko imtis iniciatyvos vadovauti. Ir tikrai turi sugebėjimų. Tai žmogus, kuriuo pasitikiu, ir neabejoju, kad per tą pereinamąjį laikotarpį jis sėkmingai susitvarkys, – „Tauragės žinioms“ komentavo meras D. Kaminskas.  
Kada bus paskelbtas konkursas, meras kol kas pasakyti negalėjo.
– Įtakos visiems darbams dabar turi koronos situacija, ji paveikia ir kultūros, ir muziejaus veiklą. Atsižvelgę į teisės aktus ir skelbsime konkursą. Tempti netempsime, bet tai, tikėtina, užtruks 2–3 mėnesius, – teigė D. Kaminskas. 
„Tauragės žinių“ kalbintas D. Kiniulis teigė, kad iššūkių nebijo. Pirmasis žodis, kuriuo jis apibūdino savo būseną – „neramu“. 
– Dėkingesnė situacija, kad paskelbus karantiną nėra renginių, lankytojų, apsukos mažesnės ir galima susitelkti į kitus darbus, tęsti nebaigtus projektus. Rengiam dvi ekspozicijas – Sąjūdžio ir Antano Bagdono kūrinių ekspoziciją reikia baigti. Vykdome nemažai projektų, esame gavę finansavimą, o metų pabaigoje reikia juos užbaigti ir atsiskaityti, – vardijo naujasis vadovas. 
Metų pabaigoje bus šešeri metai, kaip D. Kiniulis dirba muziejuje. Kaip pats sako, ir raštvedybos, ir vadovaujamo darbo patirties turi, vadovauja muziejaus Istorijos-etnografijos skyriui. 
– Bet dabar atsiras dar daugiau darbo, dar daugiau atsakomybės, –  teigė D. Kiniulis. 

Nemalonus sprendimas
O koks pats didžiausias iššūkis naujojo vadovo laukia artimiausiu metu?
– Neslėpsiu, pats didžiausias iššūkis artimiausiu laiku – Viktoro Kovšovo (muziejaus direktoriaus pavaduotojas – red.) atleidimo reikalai. Konfliktas iškilo R. Vaitkaus vadovavimo metu, buvo pasirašytas atleidimo įsakymas, bet V. Kovšovas dėl sveikatos problemų tęsia nedarbingumą, o viską užbaigti turėsiu aš savo parašu, – teigė D. Kiniulis. – Bet tai labai nemalonu, nes iš V. Kovšovo išmokau daug teigiamų dalykų. Nelengva bus tą padaryti, tiesiog taip aplinkybės susidėliojo ir man teks priimti sprendimus. 
Dar metų pradžioje, vasario 27-ąją, direktoriaus pavaduotojo-vyriausiojo fondų saugotojo pareigas einantis politikas V. Kovšovas darbo vietoje aptiktas galimai neblaivus. Nors viešai neigė darbe gėręs, muziejaus direktorius R. Vaitkus tada tikino, jog įrodymų pakanka. Remdamasis įvykį tyrusios komisijos, kuri pripažino V. Kovšovą buvusį neblaivų, išvadomis vasario 28 d. R. Vaitkus pasirašė įsakymą atleisti savo pavaduotoją iš darbo dėl šiurkštaus darbo tvarkos pažeidimo. Kadangi V. Kovšovas tą dieną turėjo nedarbingumą, priimtas įsakymas dėl atleidimo datos pakeitimo – atleisti pirmąją darbuotojo darbo dieną pasibaigus atostogoms arba laikinam nedarbingumui. 

Susidomėjo archeologija
Trisdešimtmetis D. Kiniulis gimė Šiauliuose. Mokėsi dabartinėje Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijoje, baigė „Versmės“ gimnaziją. Kaip muziejininkas rašo savo biografijoje, gimnazijoje rimtai susidomėjo archeologija ir jau 10 klasėje tvirtai žinojo, ką norės veikti toliau. Įgijo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto archeologijos bakalauro, magistro laipsnius. Kursinis, bakalauro ir magistro darbai buvo susiję su skalvių genties tyrimais.
Bakalauro darbas – „Skalva I–XIII a. ir ryšiai su Lamata“, magistro – „Archeologinio paveldo pritaikymas turizmui ir pažinimo sklaida: teoriniai modeliai, praktinės galimybės. Skalvos regiono atvejis“.
Tauragės krašto muziejuje Darius įsidarbino studijuodamas magistrantūroje. Rūpinosi archeologinių radinių kaupimu, sisteminimu, priežiūra, archeologijos mokslo sklaida. Inicijuoja projektus, moderniai ir populiariai visuomenę supažindinančius su skalvių gentimi, mokiniams veda edukaciją „Archeologija įdomiai“.
Archeologinių tyrimų laukas – skalvių genties teritorija, ryšys su kitomis gentimis, jos archeologiniai objektai, kompleksai, radiniai, padėtis pietų Skalvoje (Karaliaučiaus krašte). Domisi Tauragės dvaro archeologija.
D. Kiniulis publikacijas istorijos temomis skelbia rajono žiniasklaidoje, jo straipsnių galima rasti žurnaluose „Rambynas“, „Voruta“. 

Romualdas Vaitkus muziejui vadovavo šešerius metus. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Buvęs vadovas ramus
R. Vaitkus paklaustas, ar į patikimas rankas atiduoda vadovavimą muziejui, atsakė teigiamai.
– Turintis patirties, gabus. Perduodu su visomis rekomendacijomis, patarimais, ką padariau per penkerius metus, ką dar planavau padaryti. Mūsų bendra vizija sutampa, manau, kad Darius pratęs pradėtus darbus, – įsitikinęs R. Vaitkus. 
Vadovaujant R. Vaitkui rugsėjį 30-metį minėjęs Tauragės krašto muziejus atnaujintas ir prieš gerus metus vėl atvėręs duris lankytojams stebina savo inovatyvumu ir modernumu, o pilies menėse, kuriose vyksta reprezentaciniai renginiai, pavyko išlaikyti autentiškumą, paliekant senovinius skliautus ir „geležytų“ plytų grindis. Viename iš 4 pilies bokštų – Amžių bokšte, pasitelkus užsienio ekspertų pagalbą, įrengtos analogų Lietuvoje neturinčios vaizdo projekcijos, bokšto rūsyje veikia instaliacija „Dingusi Tauragė“, modernių sprendimų, veiklų netrūksta ir gamtos, istorijos bei etnografijos ekspozicijose.

 

 

Daugiau straipsnių