Aktualijos

Autorinis Renatos Karvelis vakaras: dar viena stotelė vidinėje kelionėje
  • Įkelta: 2020-10-16
Asmeninio albumo nuotrauka

Renata Jančiauskienė, kūrybiniu slapyvardžiu Renata Karvelis, į Tauragės kūrybinę orbitą įskriejo tarsi kometa, atskleisdama: ir čia yra meno, kūrybos, grožio. Energijos jai išties netrūksta: Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ dirbanti Renata dar spėja ir vadovauti literatų klubui „Žingsniai“, rengti slemo varžytuves, performansus festivalyje „Kvadratu“, netradicinius poetinio žodžio mėgėjų susibūrimus. O šįkart ji pati prisistatys kaip kūrėja.

Paprašyta papasakoti, kaip gimė kūrybos vakaro idėja, R. Karvelis sako:

– Kai uostamiesčio kultūrinis žurnalas pirmąkart išspausdino mano novelę, pagalvojau – jau esu rašytoja. Kai sostinės oficialus rašytojų almanachas išspausdino kitą mano novelę, pamaniau, kad dabar esu rašytoja. Galop, kai gavau stipendiją rašyti knygą, dingtelėjo, kad nuo šiol tikrai esu rašytoja, nes į mano kūrybą netgi investuojama. Autorinio kūrybos vakaro Tauragėje idėja gimė kartu su šįmet paskirta Lietuvos kultūros tarybos stipedija. Pasiūlymų šiame mieste surengti savo kūrybos vakarą buvo ir anksčiau, bet pradžioje, matyt, norėjosi pažinti žmones, su kuriais kasdien susiduriu.

Pasak jos, tariami laimėjimai neapibrėžia rašytojo. Jie neatsako į klausimus, esi ar nesi tikras kūrėjas. Renata cituoja Jurgą Lago, kuri feisbuke rašo, kad tikras menininkas nelaukia stipendijų, kad kurti galėtų. Menininkas gali patikti arba nepatikti, bet jis nekelia abejonių.

– Atrodo, kad tądien Tauragės B. Baltrušaitytės bibliotekoje kartu su manimi susirinks Tauragės menininkai, kurie nekelia abejonių, – šypsosi Renata.

Ką išgirs į kūrybos vakarą susirinkę klausytojai?

– Vakaro metu skaitysiu performatyviausias ištraukas iš novelių rinkinio „Suicidinis aktas“, pasidalinsiu poezija iš projekto „mOterOs“, kurį šįmet pristačiau Jurbarko performansų šventėje. Į skaitymus įsiterps Šortų dialogas su Jokūbu Kurlinkumi ir Gabija Gendroliūte. Ši pora matoma įvairiose kūrybinėse Tauragės iniciatyvose, abu plataus profilio kūrėjai. Jie taps pokalbio vedėjais, kviečiantys į nestandartinį Šortų dialogą, kuriame visi trys kapstysimės po mano kūrybos priešistorę ir užkaborius, – pasakoja Renata.

Pasak jos, vakaro metu gros muzikantė iš Tauragės thelastsunday (Rugilė Norbutaitė). Rugilė Norbutaitė kuria muziką, ją pristato savo sceniniu slapyvardžiu. Jos galėjome pasiklausyti Menų festo’20 koncerte. „Daug kartų norėjusi atsisakyti prigimties jausti stipriai, galiausiai pasiekiau tašką, kuriame galiu patogiai skleistis iš vidaus. Kurti“, – pasakoja muzikantė.

O atsisveikindama Renata cituoja kitą menininkę, Nobelio literatūros premijos laimėtoją ukrainiečių rašytoją Svetlaną Aleksijevič, kuri sako: „Rašytojas keliauja nuo knygos prie knygos, kaip kupranugaris nuo vieno šulinio prie kito.“

– Šie žodžiai galėtų apibrėžti ir mano būsenas – nuolatinė vidinė kelionė nuo vieno šaltinio prie kito, – tvirtina Renata ir kviečia spalio 16 d., 16 val., į susitikimą su jos kūryba – su Renatos Karvelis alter ego.

Daugiau straipsnių