Aktualijos

Aistros dėl būsimos neįgaliųjų kaimynystės Jovaruose: grasino net padegti
  • Įkelta: 2020-10-13

Susirinkimo akimirka. Autorės nuotrauka

 

 

 

Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

Adakavo socialinių paslaugų namai jau kuris laikas įgyvendina deinstutizacijos projektą ir inicijuoja grupinių namų statybą Tauragėje, Skaudvilėje. Jau tampa taisykle: kaskart pradedant tokių namų statybas susiduriama su gyventojų pasipriešinimu. Šio mėnesio pradžioje​ aistros kaito Pajūrio ir Saulės gatvių sankirtoje (Jovarų mikrorajone) vykusio gyventojų ir socialinių paslaugų atstovų susitikimo metu. Pajūrio g. 13 iki 2023 metų turi iškilti grupinio gyvenimo namai, kuriuose apsigyvens dešimt iš Adakavo socialinių paslaugų namų atkeltų gyventojų. Jovariškių tokios naujienos nedžiugino: baiminamasi nekilnojamojo turto nuvertėjimo, gyventojai klausia, ar kaimynystėje apsigyvenę įvairių psichinių negalių kamuojami naujakuriai nekels jiems pavojaus.

Dešimčiai asmenų – vienas darbuotojas

Susirinkime grupinio gyvenimo namus pristatė Kristina Anulienė, Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė. Jai talkino Ligita Rimkuvienė, Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja.

– Čia gyvens dešimt žmonių. Jie ruošis valgyti, turės šiltnamį, apie namus augs veja, jie turės atsakomybę ja rūpintis, pjauti. Dienos metu jie dalyvaus įvairiose specialiuose užsiėmimuose. Mūsų tikslas, kad šie žmonės turėtų veiklos, didėtų jų savarankiškumas, – susirinkimą pradėjo K. Anulienė.

Klausimų kilo kaip mat. Viena susirinkimo dalyvių paklausė, kaip vienam socialiniam darbuotojui pavyks pasirūpinti dešimčia įvairiomis psichinėmis negalėmis sergančių asmenų.

– O kaip mes susitvarkome įstaigoje, kai yra 200 asmenų? Kiekvieną jų mes pažįstame. Žinote, kodėl tokie asmenys patenka į į tokias įstaigas? Nes tie asmenys neklauso savo šeimos narių, nes šie su jais nesusitvarko. Įstaigoje jie darbuotojų klauso, jie išgeria jiems skirtus vaistus, kitiems vaistai suleidžiami, – aiškino Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė.

Pasak jos, namuose gyvens darbingo amžiaus asmenys.

Susirinkusiems kilo abejonių, ar Jovaruose įsikūrus tokiai globos įstaigai nenuvertės greta esantys gyvenamieji namai – esą niekas nenorės įsigyti namo greta sklypo, kuriame gyvena sutrikusio mąstymo asmenys.

Triukšmingiausios buvo susirinkime dalyvaujančios dvi senjoros. Moterys baiminosi, esą psichinių negalių kamuojami naujieji jų kaimynai gali akmenimis iškulti jų langus ar sukelti gaisrą. Projektą pristatančios socialinių įstaigų atstovės jovariškes mėgino raminti sakydamos, jog nuo tokių dalykų nesame apsaugoti niekas. Anot jų, ramų Jovarų gyvenimą gali sudrumsti alkoholį ar narkotikus vartojantys asmenys.

– O kas atlygins žalą, jei nukentės mūsų turtas? – pasigirdo būryje.

Adakavo socialinių paslaugų direktorė atsakė, jog atsakys Grupinio gyvenimo namų savininkai, tie kas juos čia įrengė.

Paviešinta grupinio gyvenimo namų vizualizacija. Autorės nuotrauka

 

 

 

Baiminamasi NT nuvertėjimo

Būrys šurmuliavo, vieni baiminosi dėl atpigsiančio jų turto, kiti – dėl chuliganizmo, pasigirdo net pašaipus pasiūlymas duoti išmoką, esą tada sutiksią, kad grupinio gyvenimo namai Jovaruose iškiltų. Susirinkime dalyvavusi rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Rimkuvienė atsakė, jog projekto įgyvendinimui jokių kompensacijų nėra numatyta.

– Kompensacijų tikrai niekas neskirs dėl galimo paskaičiuoto turto nuvertėjimo. Jūs dabar svarstote, kas bus po 10–20 metų, įgyvendinant europinį projektą, po jo pastatymo yra įsipareigojamas čia vykdyti būtent grupinio gyvenimo paslaugą penkerius metus. Po kurio laiko, jei įvyktų kokio pertvarkos, šis pastatas gali tapti bendruomenės patalpomis ar socialiniu būstu ar būti parduodamas aukcione, ar tapti senelių namais, – sakė ji.

– Tai jūs tiesiog mus pastatote prieš faktą: tie namai čia bus, ir taškas? – pyktelėjo viena susirinkimo dalyvių.

Socialinių paslaugų teikėjos bandė aiškinti, jog šis projektas vykdomas vyriausybės iniciatyva, esą psichinių negalių turinčių asmenų integravimą į visuomenę numato Europos Sąjungos direktyva, tad visoje šalyje yra ardomos globos įstaigos, pensionatai ir įrengiami grupinio gyvenimo namai.

Kai kuriuos susirinkusiuosius šie aiškinimai liūdino, kai kuriuos – piktino.

Vyresnio amžiaus senjoras ir dvi senjorės teigė padegsią grupinio gyvenimo namus, nugriausią sienas. Širdo, esą jiems jaunystėje statant savo namus valstybė nepadėjo, tad ir jos šio valstybės projekto nepalaikysiančios.

Jautėsi neapginti

L. Rimkuvienė dar aiškino, jog į visuomenę nebus integruojami visi psichinių negalių turintieji, sunkesnės būklės asmenys ir toliau gyvens įstaigose. Adakavo socialinės globos namuose ir toliau gyvens erdvėje nesiorientuojantys, neadekvatūs ar vyresnio amžiaus asmenys, kuriems reikalinga intensyvi slauga ar medikų priežiūra. Šiuose grupinio gyvenimo namuose gyvens tie, kurie, padedant socialiniam darbuotojui, yra ganėtinai savarankiški.

– O dabar mus įkalbėsite, įsikurs čia tie namai, tačiau kas garantuos, kad jūs ateityje nesumanysite čia įkelti ir tų sunkesnių ligonių? – klausė viena susirinkusiųjų.

Tačiau kilus šurmuliui ir skambant dar garsesniems priekaištams socialinių paslaugų atstovėms į klausimą atsakyti net nebuvo leista. Susirinkime žodžio paprašė Jovarų bendruomenės pirmininkė Palmyra Gylienė.

– Tikrai puikiai žinote, kad Jovarams blogo nelinkiu. Iš tikrųjų labai gerai žinau Marių gatvėje jau ankščiau įrengtus grupinio gyvenimo namus. Ten dirba mano gera draugė. Gerai žinau, koks buvo skandalas, kai ten buvo ketinama atkelti negalių turinčius naujakurius. Buvo daug didesnis triukšmas nei čia. Dabar ten tie namai egzistuoja dvejus metus, mano draugė ten dirba socialine padėjėja. Ten gyvena asmenys, liaudiškai šnekant, tokie lengvai pačiuožę, visiškai neagresyvūs. Juos aplinkiniai gyventojai samdo darbams padaryti, tarkim, malkoms sukrauti. Tikrai ir čia neatveš psichinių ligonių, kurie lakstys ir langus daužys. Darbuotojai dieną būna du. Socialinė darbuotoja ir jos padėjėja. Jie patys šluoja, plauna, verda, gyvena susidėję šeimomis. Jie tokie pat žmonės, kaip ir mes, nei geresni, nei blogesni, tiesiog jiems šiek tiek trūksta įgūdžių, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė.

Kai kurie jovariškiai įširdo nejuokais. Autorės nuotrauka

Skaudviliškiai pasiekė savo

Susirinkusiesiems pasisakiusiosios pasakojimas įspūdžio nepaliko – bendruomenės pirmininkė apkaltinta esanti šališka.

– Visi mes, jovariškiai, prieš, o jūs dabar agituojate. Esate pirmininkė ir esate jų pusėje, – pastebėjo vidutinio amžiaus susirinkimo dalyvis.

Vėl kilo triukšmas. Situaciją iki šiol tyliai stebėjęs jovariškis, vienos miesto valstybinės įstaigos vadovas, iškėlė retorinį klausimą: „Kam apskritai reikalinga bendruomenė, jei ji neturi jokios juridinės galios atstovauti bendruomenės interesui tokių kaip ši aplinkybių metu“. Vyras neprieštaravo grupinio gyvenimo namams, teigė, jog tik laikas, parodys geras šis sumanymas ar ne.

Kaip po susitikimo kitą dieną šių eilučių autorei sakė K. Anulienė, grupinio gyvenimo namai Jovaruose turėtų iškilti iki 2023 m. Iki naujųjų metų planuojama pasirašyti projekto finansavimo sutartį.

Dar šiemet „Tauragės žinios“ aprašė Skaudvilėje kilusį gyventojų pasipiktinimą dėl Kranto g.17 (15 a) ir Kundročių g. 21 (9 a) turinčių iškilti grupinio gyvenimo namų. Tada tam aktyviai priešinosi gretimų sklypų savininkai. Bendruomenė „Skaudvilės kraštas“, kuriai priklausė dėl pokyčių nepatenkinti gyventojai, dėl grupinių gyvenimo namų statybų stabdymo nesikreipė. Tam buvo suburta iniciatyvinė grupė. Šie savo nepasitenkinimą dėl grupinių gyvenimo namų minėtose gatvėse buvo išreiškę oficialiai. Iš dalies dėl jų pastangų ir dėl kitų aplinkybių šių namų vieta vis dėlto buvo pakeista.

– Kranto gatvėje esantis sklypas, kaip paaiškėjo vėliau, buvo be komunikacijų, rajono savivaldybė suskaičiavo, kad norint jas įrengti reikės papildomai 5–6 tūkst. eurų biudžeto lėšų. Tad nutarta sklypus grupinio gyvenimo namams formuoti kitoje vietoje. Dabar bus formuojama Mechanizatorių ir Tauragės gatvėse, – „Tauragės žinioms“ sakė K. Anulienė. – Taip, bendruomenės nuomonė tokiais atvejais yra svarbi, bet prieštaraujančių visuomet atsiras. Dabar, pakeitus vietą, naujosios vietos gyventojai lyg patenkinti, nieko nesako. Galiu pasidžiaugti Tauragės miesto bendruomenėmis, jos supratingesnės, tokių didelių problemų nėra kėlusios.

Šiuo metu Tauragėje gyvuoja grupinio gyvenimo namai Marių gatvėje, jie čia buvo įkurti iš privataus asmens nupirktame būste. Tokie pat namai, kokie planuojami Jovaruose, jau stovi Žaliojoje gatvėje 22, juose trūksta tik baldų, gyventojai juose įsikurs kitąmet.

Dar vienus grupinio gyvenimo namus planuojama statyti Rydštato gatvėje. Kaip sako K. Anulienė, kol kas panašu, kad bendruomenė pretenzijų neturi.

Daugiau straipsnių