Aktualijos

Vakaras „Prie garažų“ – pažintis su talentingais atlikėjais
  • Įkelta: 2020-07-31

Meilutė Parnarauskienė. Autorės nuotrauka

 

„Man didžiulė garbė ir didžiulis malonumas yra organizuoti renginį „Prie garažų“, į kurį paprastai susirenka tikrai labai daug žmonių“, – džiaugėsi Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Tiesa, kiek nuogąstavo, ar šiemet tauragiškiai aktyviai rinksis, bet kartu vylėsi, kad žmonės nepabūgs ir ateis drauge pasidžiaugti gera poezija bei muzika. Kraštiečių mėgstamas ir laukiamas renginys kitąmet minės 10 metų sukaktį.

Renginio nebūtų atšaukę

Su M. Parnarauskiene susitikome pirmadienį. Šią savaitę buvo atliekami paskutiniai organizaciniai darbai.

– Su atlikėjais buvo deramasi netgi sausį, vasarį, tad dabar daugiau liko techninių ir fizinių darbų: paruošti sceną, garso aparatūrą, sunešti suolus. Kadangi visur vis dar tokia padėtis, kad reikia saugotis nuo COVID-19, mes turime apgalvoti, kaip aplinką padaryti saugią, kad žmonės jaustųsi patogiai, – pasakojo direktorė.

Baimę, kad „Prie garažų“ teks atšaukti, M. Parnarauskienė jautė kovą ir balandį, kai visą pasaulį buvo apėmusi nežinomybė, Lietuvą, kaip ir daugelį šalių, kaustė karantinas.

– Tuomet ėmėme galvoti apie kiek kitokį formatą. Tikrai nenorėjome visiškai atsisakyti renginio. Gal vieną koncertą būtume rengę tiesiogiai internetu, gal kokią nors parodą būtume suorganizavę, – tikino pašnekovė. Ji nenorėjo nuliūdinti ištikimų poetų ir bardų vakaro gerbėjų: – Tiems žmonėms, kurie kiekvienais metais ateina, ir reklamos nebereikia. Rodos, vienas vakaras, ne festivalis, bet iš tikrųjų labai daug žmonių jį žino. Jau nuo pavasario daugelis ima klausinėti, kaip bus, kas šiemet atvažiuos. Jiems turbūt būtų buvusi didelė netektis, jei būtume atšaukę.

„Prie garažų“ 2015 m. Dešinėje – Domantas Razauskas. Bibliotekos archyvo nuotrauka  
Renginio plakatas

Atlikėjai atvyksta noriai

Kiekvienais metais su atlikėjais tariamasi dar sausį ar vasarį, nes, norint gauti finansavimą, projektą Tauragės apskrities regioninės kultūros tarybai reikia rašyti anksti. Be to, ne paslaptis, kad vasaromis geri atlikėjai būna labai užimti, tad šis faktas taip pat skatina anksti planuoti. Nors su šiemet atvyksiančiais menininkais buvo susitarta dar gerokai prieš pandemiją, virusas pakoregavo planus, bet galiausiai nė vienas atlikėjas neatsisakė sudalyvauti renginyje.

– Turėjom laikotarpį, kai buvo absoliuti tyla: nei mes kalbinome, nei mus kalbino. Vis dėlto paskui, kai buvo atšauktas karantinas, kai po truputėlį ėmė vykti renginiai, tada jau ir mes pradėjome kalbėtis. Tikrai nė vienas iš dalyvausiančių svečių nepasakė: „Ne, apsigalvojom ir nevažiuosim“, – tvirtino M. Parnarauskienė.

Pašnekovė džiaugėsi, kad visi atlikėjai labai noriai atvažiuoja – paprastai iš pirmo karto sutinka atvykti.

– Čia buvusieji išsiveža labai gerų įspūdžių iš šio vakaro, iš Tauragės. Yra atlikėjų, kurie man sako, kad girdėjo apie renginį, žino ir norėtų sudalyvauti. Pavyzdžiui, šiemet koncertuosiantis Mindaugas Ancevičius ir gyvo garso grupė „Apokaliptinis bardakas“ kelerius metus sakydavo, kad labai nori, tad šiemet juos pasikvietėm. Esu girdėjusi juos grojant, tai yra nuostabi grupė, šaunūs, jauni žmonės, atliekantys kokybišką muziką. Manau, tauragiškiai tikrai nenusivils. O ir šįkart eilėraščius skaitysiantis poetas Kornelijus Platelis irgi iškart noriai sutiko atvažiuoti, – džiaugsmingai kalbėjo M. Parnarauskienė.

Kurie atlikėjai kviečiami?

Per devynerius renginio organizavimo metus nusistovėjo tradicija: kviečiami tik du atlikėjai ir vienas poetas.

– Renginys ir taip trunka nuo septintos iki beveik dešimtos valandos vakaro, tad negalime kviestis daugiau poetų, nes per ilgai užsitęstų, – apgailestavo direktorė.

Pašnekovė pasakojo, kad nėra lengva nuspręsti, kuriuos poetus kviestis.

– Man labai sunku parinkti poetus. Aš jų daug pažįstu ir, atrodo, norėčiau ir vieną, ir kitą, ir trečią pasikviesti. Vis dėlto stengiamės kviesti jaunųjų poetų, pavyzdžiui, yra buvę Mantas Balakauskas, Nerijus Cibulskas. Jie bent jau Vilniuje yra pripažinti ir garsūs kultūros sluoksniuose, tad norisi tauragiškius supažindinti. Labai gerą įspūdį žmonėms paliko Mindaugas Nastaravičius. Jau nekalbu apie Alvydą Šlepiką, – teigė M. Parnarauskienė.

Ji išskyrė du atlikėjų atrankos kriterijus: vienas būsimų svečių turėtų būti labiau žinomas šiek tiek vyresnei kartai, o kitas – galbūt ne toks girdėtas Tauragėje, bet toks pat talentingas, todėl jo kūryba taip pat nusipelno dėmesio.

– Tos grupės, kurios pritraukia dideles gerbėjų minias kituose miestuose, Tauragėje galbūt nelabai pritrauks. Ne visada tauragiškiai renginio svečius pažįsta, tad galima sakyti, kad renginys turi ir šviečiamąją dalį, nes supažindina su truputėlį kitokiais atlikėjais. Norisi, kad bent jau vienas atlikėjas būtų labiau mieste žinomas, kad žmonės nepamanytų: „Ne, nieko nepažįstu, todėl neisiu.“ Kai pagalvoju, kiek daug jų buvo: ir Andrius Kulikauskas, ir Kostas Smoriginas, ir Andrius Kaniava, ir Aidas Giniotis, ir t. t. Bet norisi ir jaunų, talentingų žmonių, kurie dar tik tvirtinasi, nors apie Domantą Razauską ar „Kamanių šilelį“ to negali pasakyti – jie taip pat gerai žinomi kaip vyresnieji, – mintimis dalijosi M. Parnarauskienė.

Renginio talismanas

„Prie garažų“ pirmą kartą surengtas 2011 m., ir tais pačiais metais pirmąkart tauragiškiams pasirodė Domantas Razauskas.

– D. Razauską 2011 m. man parekomendavo kaip žmogų, kuris Vilniuje jau rinko sales, bet Tauragėje galbūt dar nelabai kas jį žinojo. Nebent labai dideli melomanai. O jis jau buvo kylanti žvaigždė, – prisiminė pašnekovė.

Nuo to laiko atlikėjas beveik kiekvienais metais pasirodydavo renginyje.

– Aš D. Razauską galėčiau kviestis ir kviestis, nes jis visąlaik suskamba skirtingai. Jis yra pas mus koncertavęs ir vienas, ir su multiinstrumentalistu Sauliumi Petreikiu, ir su akordeonistu Nerijumi Bakula. Buvo įvairiausių variacijų. D. Razauskas yra savotiškas „Prie garažų“ talismanas, nes nuo jo viskas ir prasidėjo, – teigė M. Parnarauskienė.

Vis dėlto šiemet atlikėjas renginyje nepasirodys.

– D. Razauskas kelerius metus važiavo kasmet, paskui jis pats pasakė, kad nebekviestume, kad žmonėms gali nusibosti. Tad dabar susitarėme, kad jis pas mus koncertuos kas antrus metus, – atskleidė direktorė ir pridūrė, kad, kitąmet renginiui švenčiant 10-metį, viliasi sulaukti ir D. Razausko.

Nenublanksta tarp kitų

„Prie garažų“ tradiciškai organizuojamas paskutinį liepos penktadienį. Tokia data nustatyta 2012 m. ir iki šiol sėkmingai pasiteisina.

– Paskutinį liepos savaitgalį visąlaik vykdavo ir jūros šventė Klaipėdoje, bet visuomet pas mus ateina daug žmonių, kuriems patinka „Prie garažų“, – teigė M. Parnarauskienė.

Šis poetų ir bardų vakaras nenublanksta ir tarp kitų puikių, Tauragėje organizuojamų renginių.

– Labai džiaugiuosi, kad tarp tokių ryškių renginių, pavyzdžiui, Liudo Mikalausko vokalinės muzikos festivalio, džiazo festivalių, kuriuos organizuoja labai garsūs žmonės, „Prie garažų“ nepaskęsta. Tai yra vienas tų renginių, kurių tauragiškiai laukia, – sakė M. Parnarauskienė.

Daugiau straipsnių