Aktualijos

​Mažėja nežinomųjų Seimo rinkimų rebuse
  • Įkelta: 2020-05-21
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Šią savaitę paaiškėjo dar vienas kandidatas šių metų Seimo rinkimų kovoje. Tauragės socialdemokratai nusprendė kelti savo pirmininką Darių Petrošių. Iki šiol Tauragės vienmandatėje rinkimų apygardoje buvo aiškūs tik du kandidatai – konservatorius Arūnas Valinskas, deleguotas partijos centrinio štabo, ir tauragiškė Seimo narė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Tauragės skyriaus pirmininkė Aušrinė Norkienė.

Pandemija nustūmė šių metų Seimo rinkimus į antrą planą. Nors rinkimų kampanijai startas jau duotas, kandidatus turi išsikėlę dar ne visi pagrindinių Tauragės partijų skyriai. Politinės kampanijos dalyviais privaloma įsiregistruoti iki liepos 20 dienos, VRK puslapyje Tauragės apygardoje iki šiol neskelbiama nė vieno vienmandatininko.

Politinės kampanijos dalyviais šalies mastu yra įsiregistravusios 10 partijų: Centro partija „Gerovės Lietuva“, „Kartų solidarumo sąjunga – santalka Lietuvai“, Krikščionių sąjunga,  Lietuvos žaliųjų partija, Laisvės partija, Darbo partija, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai. Iš užsiregistravusiųjų aktyviai veikiančius skyrius Tauragėje turi pastarosios penkios.

Darbo partijos Tauragės skyriaus pirmininkė Sandra Kairienė „Tauragės žinioms“ patvirtino, jog kandidatą į Seimą skyrius kels. Tačiau įvardyti pretendentų dar negalėjo – esą skyriaus susirinkimas turėtų įvykti iki birželio 1-osios, tuomet ir paaiškės, kas bus deleguojamas į Seimo vienmandatę.

Apie savo pasirinkimą kol kas tyli ir Liberalų sąjūdis. Tauragės skyriaus pirmininkas Dovydas Kaminskas „Tauragės žinioms“ jau anksčiau buvo sakęs, jog skyrius turi iš ko rinktis, tačiau pretendentų neatskleidė ir vakar.

– Kol kas nieko aiškaus negaliu pasakyti, tikiuosi, iki mėnesio pabaigos išsispręsim tuos reikalus, – teigė jis.

Šią savaitę paaiškėjo Tauragės socialdemokratų kandidatas. Savo feisbuko paskyroje apie tai paskelbė skyriaus pirmininkas Darius Petrošius. Jis pranešė, jog į Seimą kandidatuos pats. Partiečiai išplėstiniame posėdyje esą rinkosi iš dviejų kandidatų – Ritos Grigalienės ir skyriaus pirmininko D. Petrošiaus. Tradicinės konferencijos dėl pandemijos socialdemokratai surengti negalėjo, todėl balsavimo teisės skyrių delegatai neturėjo. Kandidatas patvirtintas nuotoliniame skyriaus tarybos išplėstiniame posėdyje su grupių pirmininkais.

Jau anksčiau rašėme, jog „valstiečiai“ antrą kartą į Seimo rinkimus deleguos dabartinę Seimo narę Aušrinę Norkienę. Ne vietinį kandidatą pasirinko Tauragės konservatoriai – juos į rinkimus ves šoumeno Arūno Valinsko sūnus Arūnas.

Akivaizdu, jog tai dar nėra baigtinis sąrašas – vien parlamentinių partijų yra daugiau, kad ir nuo socialdemokratų atskilusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, partija „Tvarka ir teisingumas“. Iš jų tik pastaroji turi skyrių Tauragėje. Pakalbintas jo pirmininkas Silverijus Statkus planų kol kas neatskleidė, tačiau patikino, kad skyrius kandidatą kels. Esą tai padaryti turėtų per ateinantį mėnesį.

– Kartais ir paskutinis išsikėlęs gali judėti į priekį, – sakė S. Statkus. – Dar turim partijoj susistovėti, gal pavadinimas keisis, nežinom, ar liksim „Tvarka ir teisingumas“, ar būsim „Suvereni tauta“, – permainingas nuotaikas atskleidė S. Statkus.

Balandį paaiškėjo, jog iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ bus atimta valstybės dotacija. Mat VRK pripažino 2014 m. vykusį renginį „Pirk dramblį“  buvusio „Tvarkos ir teisingumo“ vadovo Rolando Pakso politine reklama ir šiurkščiu finansavimo pažeidimu.

Taip pat vienmandatės rinkimų apygardose kandidatus gali kelti ir visuomeniniai komitetai. Per praėjusius savivaldybių tarybų rinkimus itin aktyviai reiškęsi, apie dalyvavimą Seimo rinkimuose jie kol kas tyli. Tauragėje registruotas vienas komitetas „Nepartinė Tauragė“, rajono Taryboje turintis 4 mandatus. Jo pirmininkas Vidas Bičkus, paklaustas, ar komitetas kels kandidatą į šių metų Seimo rinkimus, neatsakė nei taip, nei ne:

– Palikime intrigą, – kalbėjo jis.

Kandidatu vienmandatėse apygardose galima išsikelti ir savarankiškai, tačiau norintys kandidatuoti savarankiškai vietos rinkimų komisijoms turi pateikti ne mažiau kaip tūkstantį juos remiančių apygardos rinkėjų parašų. Per 2016-ųjų rinkimus savarankiškai išsikėlusių kandidatų Tauragėje buvo du, tačiau nė vienas svaraus rinkėjų balsų skaičiaus nesurinko.

Primename, jog šiemet pasikeitė Tauragės apygardos ribos. Prie Tauragės apygardos nuo šiol prijungtos kelios Šilalės apygardai priklausiusios ir Šilalės rajone esančios apylinkės: Didkiemio, Jucaičių, Pajūrio, Jomantų bei Tenenių, iš viso 2542 rinkėjai. Tačiau trys Tauragės apygardai priklausiusios apylinkės – Tauragės rajono Baltrušaičių, Gaurės ir Eičių kaimų apylinkės vienmandatėje Seimo narį rinks kartu su Jurbarko regionu – Karšuvos apygardoje.

Daugiau straipsnių