Aktualijos

Tarpusavio skolinimas – patogesnis būdas pasiskolinti iš žmonių
  • Įkelta: 2019-09-30

Tarpusavio skolinimas taip pat turi tokius pavadinimus kaip „paskolos iš žmonių“, „žmogus-žmogui“ (angl. „peer-to-peer“) ir „sutelktinis skolinimas“. Tai per pastarąjį dešimtmetį visame pasaulyje tapo labai patogiu, praktišku ir populiariu skolinimosi būdu. Dėka tarpusavio skolinimo platformų, šiandien vartotojai, kurie ieško paskolos, gali daug palankesnėmis sąlygomis jas gauti kreipdamiesi į kitus fizinius asmenis – ir visą tai padarydami kur kas patogesniu ir saugesniu būdu nei greitieji kreditai siūlydavo anksčiau.

Glausta tarpusavio skolinimo platformų istorija

Anuomet į skolinimąsi iš žmonių buvo žvelgiama „tradiciškai“. Tokie sprendimai padėdavo išvengti būtinybės kreiptis į oficialius kreditorius, o vartotojai paskolą gaudavo pasirašydami vekselį. Nors toks skolinimosi būdas yra labai paprastas, vis dėlto jis taip pat gali būti ir pakankamai komplikuotas – ypač tuomet, kai sprendžiamas ginčas tarp paskolos teikėjo ir paskolos gavėjo. Be to, pasirašomo vekselio atveju paskolos gavėjas įgyja tik pareigas, o paskolos davėjas – visas teises. Tai nėra lygiavertis sandoris. Juolab, kad visuomet egzistavo rizika susidurti su sukčiavimo atvejais. Todėl tarpusavio skolinimas labai efektyviai padėjo išspręsti šią opią problemą.

Pirmoji tarpusavio skolinimo platforma, pavadinimu „Zopa“, atsirado Didžiojoje Britanijoje – kiek daugiau nei prieš 10 metų. Tuo tarpu pasaulyje pati didžiausia tarpusavio platforma veikia JAV – tai „LendingClub“. Lietuvoje tarpusavio skolinimo platformos atsirado šiek tiek vėliau. Pirmoji „Savy“ tarpusavio skolinimo platforma buvo įkurta 2014 m. Ji mūsų šalyje nutiesė kelią ir kitų skolinimuisi skirtų virtualių platformų atsiradimui, kadangi neilgai trukus sulaukė didžiulio populiarumo.

Kas yra tarpusavio skolinimo platforma?

Tarpusavio skolinimo platforma nėra kreditorius. Tai yra operatorius, kuris administruoja tarpusavio skolinimo platformą. Kiekvienos tarpusavio skolinimo platformos operatorius privalo būti juridinis asmuo ir turi būti įtrauktas į Viešąjį tarpusavio skolinimo platformų operatorių sąrašą.

Skirtingai nei oficialių kreditorių pasirinkimo atveju, tarpusavio skolinimo platformose vartotojas paskolą gauna iš žmonių, o platformos operatorius paskolos suteikimo ir paskolos gavimo procese dalyvauja kaip tarpininkas.

Tarpusavio skolinimo platformų pagalba skolintojas ir besiskolinantis asmuo susiduria su mažesne rizika. Platformos operatorius, administruojantis visą skolinimosi procesą, yra atsakingas už paskolos prašančių fizinių asmenų mokumo įvertinimą (atlieka mokumo vertinimo procedūrą), oficialių ir juridinę galią turinčių paskolų sutarčių sudarymą, tinkamą proceso dokumentavimą, skolos išieškojimą (jei paskolos gavėjas laiku nepadengia savo prisiimtų finansinių įsipareigojimų) ir kitas administracines užduotis.

Kaip veikia tarpusavio skolinimas?

Nusprendus pasirinkti tarpusavio skolinimo platformą, paskolos prašantis asmuo visų pirma turi užsiregistruoti platformoje. Tai atlikus, tarpusavio skolinimo platformos operatorius atlieka vartotojo mokumo vertinimą, siekiant nustatyti ar vartotojas yra mokus. Kiekviena tarpusavio skolinimo platforma privalo vadovautis vartojimo kredito gavėjų mokumo vertinimo ir atsakingojo skolinimo nuostatomis bei kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais įstatymais.

Operatoriui įvertinus tarpusavio skolinimo platformoje paskolos paraišką pateikusio fizinio asmens mokumą, priimamas sprendimas – paskolos paraišką patvirtinti arba ją atmesti. Jei vartotojo mokumas yra įvertinamas teigiamai, jis yra įtraukiamas į tarpusavio skolinimo platformoje paskolų prašančių asmenų sąrašus. Tuomet platformoje užsiregistravę fiziniai asmenys, kurie suteikia paskolas (kitaip dar vadinami – investuotojais), renkasi į ką jiems vertėtų investuoti (kam vertėtų skolinti).

Į to paties vartotojo prašomą paskolą tarpusavio skolinimo platformoje visuomet gali investuoti daugiau nei vienas fizinis asmuo. Dėl šios priežasties tarpusavio skolinimas dažnai yra vadinamas ir sutelktiniu skolinimu, kuomet paskolą gali suteikti vienas, dešimt, šimtas ar daugiau skirtingų asmenų. Kuomet investuotojai surenka visą prašomos paskolos sumą, vartotojas gauna paskolą į savo asmeninę banko sąskaitą. Visą tolimesnį paskolos grąžinimo procesą administruoja operatorius, todėl paskolą gavusiam vartotojui paskolos grąžinimo procesas būna paprastas ir sklandus.

Parengta pagal Credit123.lt informaciją.

 

Užs. Nr. 117

Daugiau straipsnių