Aktualijos

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena paminėta dviračių žygiu
  • Įkelta: 2019-09-11

Ar ir jūs manote, kad žmogui nusprendus nusižudyti niekas negali jo sustabdyti? Nors tokios nuomonės laikosi net 4 iš 10 žmonių, tai netiesa. Vakar, minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, siekdamas keisti klaidingas nuostatas apie savižudybes bei didinti žinias apie pagalbos galimybes, Tauragės visuomenės sveikatos biuras sukvietė tauragiškius į dviračių žygį. Šie neliko abejingi – į žygį susirinko daugiau nei 200 dalyvių.

Skverelyje prie Švč. Trejybės bažnyčios susirinko išties didelis būrys tauragiškių, panorusių prisijungti prie gražios akcijos ir drauge pasivažinėti, o atokvėpio minutėmis pasimankštinti, pasikalbėti apie patiriamus emocinius sunkumus, pagalbos galimybes, padiskutuoti, kokias frazes derėtų sakyti apie savižudybę galvojančiam artimajam, kokia informacija padėtų kilus sunkiems jausmams.

Šiemet Pasaulinė savižudybių prevencijos diena paminėta su šūkiu „Savižudybes įveikime drauge“. Kviesta visiems kartu drąsiai pasakyti – „Tu esi matomas, girdimas, mylimas“.

Žygio dalyviai iš Tauragės pėsčiųjų tiltu per Jūros upę patraukė Konvencijos paminklo link. Numatytas maršrutas – 15 km ilgio.

Pasak Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovės Daivos Genienės, į šį žygį, jau trečiąjį, nors  oro sąlygos ir nebuvo labai malonios – siautė stiprokas vėjas, susirinko net 203 dalyviai. Atskirai, kadangi jiems toli atvažiuoti, savo žygį surengė Skaudvilės gimnazija.

– Dalyviai labai džiaugėsi ypatingai gera atmosfera žygio metu, susiklausymu, solidarumu, – pasakojo D. Genienė, – mūsų darbuotojas Marius Trajanauskas vedė masinę mankštą, nes stiprinant dvasinę sveikatą fizinis aktyvumas yra labai svarbus – jis net 70 proc. lemia, atsiras depresija ar ne.

Pasak jos, žygyje dalyvavo labai daug „Šaltinio“ progimnazijos mokinių kartu su fizinio ugdymo mokytojomis Loreta Totiliene ir Marina Cariova, „Aušros“ progimnazijos mokiniai su mokytoja  Vida Šetkuviene, savo ugdytinius atsivedė ir fizinio ugdymo mokytojas Alvydas Skurdelis. Žygyje dalyvavo ir Tauragės krepšinio mokykla „Žaibas“, ir Ratukininkų sąjungos nariai. Atvyko daug šeimų su vaikais, nes buvo specialiai parengta draugiška šeimai žygio trasa.

Prisidėdami prie Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos paminėjimo, dviračių žygyje dalyvavo ir Skaudvilės gimnazijos 6–8 kl. ir I–IV gimnazinių klasių mokiniai. Pasak Visuomenės sveikatos specialistės Aušros Bernotienės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje, mokiniai, mokytojai Ieva ir Vytautas, socialinė pedagogė Reda ir visuomenės sveikatos specialistė Aušra įveikė 27,7 km maršrutą Skaudvilė–Upyna–Girdiškė–Bijotai–Skaudvilė. Atokvėpio metu su mokiniais buvo kalbama, diskutuojama apie savižudybės problemas, akcentuojama, kur galima kreiptis pagalbos. Tik suinteresuotumas, empatija, jautrumas, sumanumas, gebėjimas pasirūpinti kitu žmogumi, įsitikinimas, kad gyvybę verta saugoti, yra pagrindiniai aspektai, kuriais remdamiesi galime padėti išvengti savižudybės.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nusižudo apie milijoną žmonių. Lietuva – viena iš šalių, kurioje savižudybės skaičius itin didelis. Per metus mūsų šalyje nusižudo daugiau nei 1000 žmonių. Dauguma jų – kaimo gyventojai, vyrai. Kas 40 sekundžių nusižudo vienas žmogus. Kas 3 sekundės kas nors bando nusižudyti. Kiekviena savižudybė skaudžiai paveikia bent 6 žmones. Tyrimai rodo, kad net 75 procentų savižudžių apie ketinimą nusižudyti prasitaria šeimos nariams ar draugams, tad labai svarbu išklausyti artimą žmogų ir laiku padėti jam spręsti problemas.

Daugiau nuotraukų ieškokite čia.

Daugiau straipsnių