Aktualijos

„Bastilijos“ šturmas: savivaldybė nori atsisakyti nuostolingo verslo
  • Įkelta: 2019-08-13

Eglės Červinskaitės nuotrauka

Verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi, jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Nuostolingas verslas

Senas, sovietmetį menantis „Bastilijos“ viešbutis kelia tauragiškių aistras. Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas neseniai socialinėje erdvėje išplatino pranešimą, kad biudžetinės įstaigos valdomas viešbutis neturi ateities. „Ten vis dar yra biudžetinės įstaigos valdomas viešbutis, kuriame, pasirodo, kai kuriuose kambariuose kabo kilimai ant sienų ir pastato administratorius nemato tame problemos“, – savo paskyroje rašė meras.

„Paklausus apie vidutinį viešbučio užimtumą, išgirsti, kad metinis užimtumas siekia 30 proc. Tuo tarpu Tauragėje privatus verslas papildomai investuoja įrengiant naujus kambarius viešbučiuose ar atidaro naujus svečių namus. Kažkas čia ne taip. Manau, savivaldybės biudžetinės įstaigos neturi užsiimti viešbučių verslu. Tuo labiau, kad metų gale dar reikia skirti papildomai lėšų iš biudžeto, nes nesugeba užsidirbti pakankamai lėšų išlaikymui“, – savo poziciją dėstė meras.

Pats meras šiuo metu atostogauja, todėl platesnio komentaro sulaukti nepavyko. Į klausimus sutiko atsakyti Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, kuris raštu „Tauragės žinioms“ teigė, kad klausimą dėl „Bastilijos“ ateities bus siūloma spręsti rajono tarybai.

– Savivaldybė neturėtų išlaikyti nuostolingai veikiančių verslų, todėl teiksime tarybai svarstyti, kad pastatas būtų arba išnuomotas, arba parduotas aukcione, – teigė M. Petraitis.

Paklaustas, kiek savivaldybė per metus skiria „Bastilijos“ išlaikymui, administracijos direktorius pateikė skaičius: pernai iš savivaldybės biudžeto buvo skirta 50 tūkst. eurų. M. Petraitis taip pat patvirtino mero D. Kaminsko viešą pareiškimą, kad vidutinis metinis „Bastilijos“ užimtumas yra apie 30 proc.

Eglės Červinskaitės nuotrauka
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Reikia arenos

Savivaldybės pozicija yra aiški – reikia pastatyti naują multifunkcinį sporto ir kultūros kompleksą, kokius turi daugelis šalies miestų ir kuriame galėtų vykti didesni sporto ar kultūros reprezentaciniai miesto renginiai. Moderniose ir dabartinius laikus atitinkančiose sąlygose, patogioje susisiekimui vietoje. „Bastilija“ yra senas, griūvantis pastatas, atokioje nuo miesto centro vietoje.

Savivaldybės administracija patvirtino, kad šiuo metu sporto ir kultūros kompleksas yra projektavimo stadijoje. Išsprendus finansavimo klausimą, bus imamasi statybų. Kol nėra atlikti projektavimo darbai, kol kas nėra žinoma, kiek galėtų kainuoti tokio multifunkcinio pastato statybos. M. Petraitis, paklaustas, ar buvo svarstyta įrengti sporto ir kultūros objektą kitose, jau esančiose patalpose, teigė, kad tokių svarstymų nebuvo. Tauragė taip pat turi atnaujintus Kultūros rūmus. Pasak savivaldybės atstovų, čia ir toliau vyktų kultūros renginiai, tuo tarpu multifunkcinis pastatas būtų skirtas masiniams, dideliems renginiams.

„Problemų yra, bet viskas normaliai“

„Tauragės žinios“ pasiteiravo paties „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomonės, ką jis galvoja apie tokius savivaldybės pareiškimus bei planus. Iš pradžių pašnekovas telefonu nenorėjo bendrauti su žurnalistais, tikino, kad turi posėdį, bet po neilgų išsisukinėjimų pasidalino savo mintimis. V. Zėringis tikino, kad problemų yra, bet visos jos išsprendžiamos.

– Reikėtų remonto, investicijų. Daug kas nesupranta realios situacijos. Kaip valdžia nuspręs, taip ir bus. Stogas kiauras, langai kiauri, žiemą sunku prišildyti. Dabar džiovykla sugedo, – problemas vardino pašnekovas.

Pasak nuostolingą verslą valdančio administratoriaus, sportininkams sąlygos „Bastilijos“ viešbutyje normalios. Vyksta vasaros stovyklos, suvažiuoja daug sportininkų, užimtumas būna didesnis, klientų turi sočiai. Dabar iš esančių 23 kambarių, pasak vadovo, užimta beveik 80 proc. V. Zėringis įžvelgė kitą šios problemos pusę – bent kiek „atkutusius“ turistus išgąsdina kambariai be tualetų – sanitariniai mazgai įrengti koridoriuje. Tai daugiau pinigų ir didesnių patogumų reikalaujantys klientai iš Ukrainos, kurie į Tauragę atvyksta pirkti automobilių.

– Daugiau nei pusė kambarių yra su daliniais patogumais: dušas ir tualetas yra koridoriuje. Žmonės pamato, jie turi daugiau pinigų, nori patogumų, važiuoja kitur. Gal išsilaikytume, jeigu gautume stovyklas, žinotume, kiek ukrainiečių atvažiuos. Privatininkai statosi papildomus aukštus, ten kitas lygis, bet ir kitos kainos, – aiškino V. Zėringis.

Dvivietis kambarys be patogumų (dušas ir tualetas koridoriuje) parai „Bastilijos“ komplekse kainuotų 18 Eur. Toks pat kambarys, bet jau su dušu ir tualetu kambaryje atsieitų 22 Eur. Pasak V. Zėringio, dažniausi klientai – sportininkai ir mieste dirbantys darbininkai. Kurie nereikalauja prabangos.

Kiek įstaiga gauna pajamų, V. Zėringis pasakyti negalėjo, esą tai žino tik buhalterė, kuri šiuo metu atostogauja. Bet už gautas pajamas, pasak pašnekovo, sumokami komunaliniai mokesčiai, atliekamas pastato kosmetinis remontas. Žiemą tenka kūrenti malkomis. Pernai jų sunaudota 250 kub. m. Šiemet už 12 tūkst. eurų nupirkta 240 kub. m malkų.

Eglės Červinskaitės nuotrauka
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Dotacijos – algoms

Pašnekovas pripažino, kad „Bastilija“ dotuojama mokesčių mokėtojų pinigais iš savivaldybės. Bet tikino, kad tie 50 tūkstančių eurų yra skirti 5–6 darbuotojų atlyginimams išmokėti. Iš viso dirbančių yra 10, anksčiau buvo 14, bet keturis teko atleisti dėl sunkmečio. Kurių darbuotojų algoms skiriamos dotacijos, V. Zėringis nedetalizavo, bet iš kalbos ėjo suprasti, kad tai administracijos darbuotojai. Pašnekovas įvardino keturis ūkio darbuotojus, kurie tvarko malkas, kuria krosnį ir dirba kitus ūkio darbus. Šių darbuotojų algoms pinigų stengiamasi užsidirbti.

„Bastilijos“ administratorius čia pat pasiūlė ir verslo planą, kaip būtų galima surinkti papildomai daugiau lėšų – reikia apmokestinti sportininkus, kurie čia treniruojasi. Kainas, pasak V. Zėringio, padiktuotų sostinės rinka.

– Dabar sportininkai čia treniruojasi už dyką. Bet savivaldybė jiems taip pat skiria finansavimą. Tai sportininkai galėtų susimokėti. Dabar pas mus valanda kainuoja 15 Eur. Sostinėje – 150 eurų, – galimą pelną skaičiavo V. Zėringis.

Eglės Červinskaitės nuotrauka

Klientai renkasi patogumus

Tauragės centre yra dar vienas senovinis palikimas – centrinis viešbutis. Bet pastaruoju metu privatus verslas plečiasi. Įsikūrė Senamiesčio apartamentai, „Banga“ pasistatė antrą aukštą. Klientai renkasi patogesnius, modernius apartamentus. Išaugusi apgyvendinimo paslaugų pasiūla didina turistų srautus mieste. Atvykę keliautojai čia atneša ir pinigų į biudžetą, tad miestas gauna visokeriopą naudą. Tuo įsitikinęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus. Muziejus valdo ir turizmo informacijos centrą, todėl gali puikiai matyti turistų srautus, statistiką.

– Matome ryškų pagausėjimą, daugėja atvykstančių su šeimomis. Gerėja sąlygos mieste. Po viešnagės gauname laiškų su atsiliepimais, net vilniečiai stebisi, kaip Tauragė šauniai susitvarkiusi ir kokias apgyvendinimo sąlygas turi, – telefonu „Tauragės žinioms“ teigė R. Vaitkus.

Daugiau straipsnių