Aktualijos

To dar nebuvo: Tauragėje vyks medijų festivalis
  • Įkelta: 2019-07-30
Organizatorių nuotrauka

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rengiasi inovatyviam audiovizualinio meno ir medijų festivaliui KVAD RATU. Regione to, ką programoje ruošia organizatoriai, dar nebuvo. Veiklos galės rasti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Organizatoriai kviečia ne tik tauragiškius, bet ir viso regiono gyventojus peržengti savo užsibrėžtas ribas ir pasinerti į meno sūkurį. Viena organizatorių Renata Jančiauskienė sako, kad festivalis – bendras jaunos ir ambicingos muziejaus komandos darbo vaisius.

Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo viena renginio organizatorių, muziejaus renginių organizatorė-edukatorė Renata Jančiauskienė, audiovizualinių menų festivalis KVAD RATU gimė muziejaus direktoriaus Romualdo Vaitkaus galvoje. Savo idėja jis pasidalino su muziejaus komanda. Čia dirba jauni, ambicingi ir kūrybingi specialistai, todėl ir siekiama sudominti muziejaus lankytojus netikėta, netradicine veikla.

– Natūralu, jauni darbuotojai su savimi atsinešė kitoniškumo. Atsirado daugiau patirčių ir požiūrių, ir tai tapo organizacinės komandos stiprybe. Muziejai visoje šalyje keičiasi, plečia savo veiklos ribas, neužtenka vien parodyti eksponatus. Lankytojai dabar gali ateiti į muziejų ir dalyvauti interaktyviose veiklose, edukacijose. Patys patirti kažką nauja ir netikėta, – pasakoja Renata.

Panašių renginių Tauragėje būta prieš keletą metų, kai buvo organizuojami didelio susidomėjimo sulaukę fotoklubų suvažiavimai, vykę netradicinėse miesto vietose. Jų iniciatorius ir buvo pats R.Vaitkus. Tauragėje jis žinomas kaip įvertintas fotografas, jo iniciatyva Tauragės pilyje atidarytas fotogalerijos bokštas.

Pasak Renatos, šie fotografų suvažiavimai davė startinį tašką organizuojant KVAD RATU, bet dabartinis medijų festivalis bus naujas ir kitoks savo esme bei programa. Jeigu fotoklubų suvažiavimuose dėmesys buvo skiriamas statiškam vaizdui, tai KVAD RATE vyraus audiovizualika, judantis vaizdas ir garsas vienu metu. Pavadinimo idėja kilo muziejaus fotografui Juozui Petkevičiui nuo paties muziejaus formos, bet interpretacijoms palikta daug laisvės, teigia Renata.

– Tauragės pilis yra kvadrato formos architektūrinis ansamblis. Beje, vienintelis toks visoje Lietuvoje, statytas kaip carinės Rusijos muitinė. Festivalio erdvių kontrastai, ryškūs pranešėjai, įvairios instaliacijos, netradicinės skulptūros, aštrūs performansai skatins renginio lankytojus išeiti iš savo kvadrato, – festivalio žinutę aiškina Renata.

Festivalio programa buvo labai apgalvota ir išdiskutuota, teigia viena renginio organizatorių. Komanda aktyviai derino kiekvieną renginio detalę, dalyvių sąrašą. Renata sako, kad dalyviai, pamatę visą programą ir kokiame kontekste jie bus, gyrė organizatorių pasirinkimus.

Festivalis prasidės rugpjūčio 9 d., 18 val., ir tęsis iki vėlumos. Organizatoriai sako, kad veiklos bus daug ir įvairios tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Bus galima dalyvauti MO muziejaus užsiėmime. Veiks garsių kompanijų, tokių kaip „Creative Dock“, „WideWings“, dirbtuvės. Vyks įvairios meno instaliacijos, performansai, parodos. Festivaliui užbaigti numatytas grupės „Solo Ansamblis“ koncertas. Ši grupė pasirinkta neatsitiktinai – jos pasirodymai primena spektaklius.

– Tai puiki proga ne tik praplėsti akiratį, bet įgytas žinias vėliau pritaikyti darbe ar kitoje veikloje. Mūsų siekis – tauragiškiams parodyti naujus audiovizualinius sprendimus, naujoves, parodyti miestui meninius sprendinius netradicinėse erdvėse. Noriu pabrėžti, kad visi festivalio dalyviai yra pasirinkti iš anksto galvojant apie bendrą KVAD RATO idėją, – festivalio programą ir dalyvius pristatė Renata.

Muziejus vis labiau plečia renginių spektrą ir pobūdį. Dar šiais metais buvo organizuoti du slemo turnyrai, kur vietos ir iš kitų miestų atvykę poetai varžėsi dėl geriausiojo vardo. Tokie renginiai, kaip slemas ir audiovizualinis festivalis, labiau įprasti sostinės ar kitų didžiųjų miestų publikai. Bet jau po pirmojo slemo turnyro buvo aišku, kad tiek jaunimas, tiek ir vyresni tauragiškiai puikiai įvertino naujoves. Todėl tikimasi, kad ir KVAD RATAS sulauks susidomėjimo.

– Sulaukiame susidomėjimo. Kultūrinės muitinės metu susiformavo net atskira bendruomenė, kuri aktyviai dalyvauja renginiuose. Netgi, sakyčiau, kad tampa muziejaus bičiuliais. Smagu sulaukti lankytojų refleksijų renginių metu, – tikina Renata.

Festivalis nebūtų įvykęs be partnerių ir rėmėjų palaikymo. Organizatoriai tikisi, kad festivalis taps kasmetinis. Jeigu viskas pavyks, siekiama, kad festivalyje dalyvautų dalyviai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Daugiau straipsnių