Aktualijos

STT: daugiausia giminių dirba UAB „Tauragės vandenys“
  • Įkelta: 2019-07-29
STT infografikas
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atlikto Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių nepotizmo rizikos intensyvumo tyrimo metu nustatyta, jog Tauragės rajono savivaldybės valdomose įmonėse 20 proc. darbuotojų yra susiję giminystės ryšiais. Šis skaičius įvardijamas kaip vidinis nepotizmo rizikos rodiklis. Pagal jį Tauragė Lietuvoje užima 13 vietą. 5 proc. savivaldybės UAB‘ų darbuotojų turi giminystės ryšių su savivaldybės administracija, toks yra išorinio nepotizmo rizikos indeksas. Su šiuo rodikliu Tauragė rikiuojasi grafiko gale.

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Analitinės antikorupcinės žvalgybos valdyba, tęsdama nepotizmo rizikos stebėseną savivaldoje, atliko visų 246 Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių nepotizmo rizikos intensyvumo analizę. Tyrimo metu siekta nustatyti, kokią dalį įmonėse sudaro giminystės, santuokos ar svainystės (toliau – giminystės) ryšiais susiję darbuotojai (vidinio nepotizmo rizika). Taip pat buvo analizuojama, kiek įmonių darbuotojų turi giminaičių, dirbančių savivaldybių administracijose (išorinio nepotizmo rizika).

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis „Tauragės žinioms“ teigė, jog administracijos vadovų prašymu STT Tauragės rajono savivaldybei pateikė detalizuotus duomenis. Administracijos direktorius informavo, jog daugiausia giminystės ryšiais susijusių darbuotojų dirba UAB „Tauragės vandenys“. Iš 106 bendrovės darbuotojų 26, arba 25 proc. yra giminaičiai. 7 šios įmonės darbuotojai turi giminaičių, dirbančių savivaldybės administracijoje, tai lemia 7 proc. išorinio nepotizmo rizikos indeksą bendrovėje.

Vienodas – 22 proc. vidinio nepotizmo rizikos indeksas (vidinis NRI) priskirtas dviem savivaldybės valdomiems UAB‘ams – Tauragės šilumos tinklams ir UAB „Dunokai“. Pastarojoje iš 58 darbuotojų 13 yra giminaičiai, 1 darbuotojas turi giminių savivaldybės administracijoje, tai yra 2 proc. išorinio nepotizmo rizikos rodiklis (INR). Iš 68 šilumininkų giminystės ryšiais yra susiję 15, o savivaldybės administracijoje giminių turi 6 (9 proc. išorinis INR)

Iš 56 Tauragės autobusų parko darbuotojų 8 yra giminaičiai (13 proc. vidinis NRI) ir tik 1 turi giminių savivaldybės administracijoje (2 proc. išorinis NRI).

Mažiausi nepotizmo rizikos rodikliai nustatyti UAB „Tauragės butų ūkyje“. Iš 47 ten dirbančių žmonių giminaičiai yra 6 (13 proc. vidinis NRI), o su savivaldybės administracija giminystės ryšių turi 3 (6 proc. išorinis NRI).

Pagal šiuos duomenis nustatyta, kad Tauragės rajono savivaldybės valdomų įmonių vidinis NRI sudaro 20 proc., tai lemia 13 vietą Lietuvoje.  Išorinis NRI sudaro 5 proc., su šiuo rodikliu Tauragė užima 47 vietą tarp 59 savivaldybių.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius M. Petraitis, paprašytas pakomentuoti rodiklius, teigė, jog svarbu, kad išorinis INR yra mažas – tai reiškia, kad žema yra korupcijos rizika vertinant galimą savivaldybės administracijos darbuotojų įtaką savivaldybės valdomoms įmonėms ir atvirkščiai. Vidinių bendrovėse vykstančių procesų savivaldybės administracija kontroliuoti esą nėra pajėgi – darbuotojų priėmimas ir atleidimas – išimtinai bendrovės vadovo teisė ir atsakomybė.

– Giminystės ryšius tarp darbuotojų įmonės viduje galima vertinti įvairiai, ypač mažesnėse savivaldybėse. Viena vertus, tai yra galima korupcinių ryšių rizika, kita vertus, juk negalima teisti žmonių, kurie šeimomis gyvena gimtame krašte, yra darbštūs, taigi natūraliai užima dalį darbo rinkos. Vertinimas šiuo atveju nevienareikšmiškas, svarbu užtikrinti skaidrumą, kad nebūtų piktnaudžiavimo galimybių, – teigė M. Petraitis.

Daugiau straipsnių