Aktualijos

Naujas daugiabučių renovacijos etapas – sutarčių pasirašymas
  • Įkelta: 2019-07-12
BETA archyvo nuotrauka

Šią savaitę prasideda dar vienas daugiabučių atnaujinimo etapas – Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) pradeda pasirašinėti valstybės paramos sutartis dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.

Sutartys pasirašomos tik su projektų, turinčių finansinių įstaigų pritarimą lengvatiniam kreditui gauti, administratoriais. Tai buvo nustatyta pagal LR Vyriausybės š. m. birželio 22 patvirtintas valstybės paramos daugiabučiams renovuoti teikimo ir įgyvendinimo priežiūros taisykles.

„Valstybės paramos teikimo sutartis, pasirašoma tarp BETA ir projekto administratoriaus, yra pirmas žingsnis pradedant būsto renovaciją. Tik pasirašius šią sutartį, gali būti pradėti įgyvendinti kiti daugiabučio atnaujinimo proceso etapai“, – teigia BETA  direktorius Valius Serbenta.

Iš viso paskutinio kvietimo metu gauta per 700 daugiabučių renovacijos projektų, o trečdalis jau turi ir finansinių įstaigų pritarimą.

Renovacija augina pastato vertę

V. Serbenta teigia, kad renovuojant būstą mažėja ne tik šildymo išlaidos, bet auga ir pastato vertė – atnaujinti būstai yra gerokai paklausesni nuomotis ar pirkti butą planuojantiems gyventojams.

Paraiškų renovuoti savo daugiabučius daugėja kasmet, o tai patvirtina ir paskutinio kvietimo rezultatai – gautų paraiškų skaičius išaugo penktadaliu.

„Kaimynystėse sėkmingai įgyvendinti projektai paskatino vis daugiau gyventojų teikti paraiškas būsto renovacijai. Žmonės pastebėjo pagrindinius gyvenamosios vietos atnaujinimo privalumus, tokius kaip gražesnė gyvenamoji aplinka ir mažesnės šildymo išlaidos“, – pastebėjimu dalinasi V. Serbenta.

Neaplikavo vos 4 savivaldybės

Pagal paskutinį kvietimą paraiškų nepateikė tik 4 šalies savivaldybės. Tuo tarpu daugiausiai paraiškų pateikė Klaipėdos (65), Vilniaus (58) bei Kauno (36) miestų savivaldybės. Taip pat išsiskyrė Elektrėnų (30), Panevėžio (23) ir Šiaulių (23) miestų savivaldybės, Jonavos (22), Plungės (21) ir Zarasų (21) rajonų savivaldybės.

Anot V. Serbentos, greitai prasidės paskutinio kvietimo projektų projektavimo bei rangos darbų pirkimai.

„Paraiškos, gautos iš Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos, sudaro beveik ketvirtadalį visų naujausio kvietimo paraiškų. Tai yra itin svarbu vertinant procesus visos šalies kontekste, nes šiuose miestuose senų daugiabučių skaičius sudaro beveik 50 proc. visų šalies renovuotinų daugiabučių. Todėl intensyvus darbas, didinant pastatų energinį efektyvumą šiose savivaldybėse, yra labai reikšmingas visam šalies energetiniam ūkiui“ , – tvirtina ekspertas.

Atnaujinti 65 tūkst. butų

Valstybės mastu dėmesys energinio efektyvumo sritimis ir daugiabučių būstų renovacijos programai taip pat auga – tai vienas Vyriausybės prioritetų. Per paskutinį etapą buvo nuspręsta finansuoti visus 707 kvietime nustatytas sąlygas atitinkančius projektus, kurių bendra investicijų suma sudaro daugiau kaip 300 mln. eurų.

Iš viso investicijos į daugiabučių atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų, o Lietuvoje įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą nuo 2013 m. renovuoti 2254 daugiabučiai arba 65 tūkst. butų.

 

Užs. Nr. 86

Daugiau straipsnių