Aktualijos

Greitieji kreditai – kaip skolintis protingai?
  • Įkelta: 2019-07-17

Ne paslaptis, jog kartais gyvenimas tiesiog pakiša koją – turbūt daugelis mūsų esame atsidūrę keblioje situacijoje, kurios iš anksto niekaip negalėjome numatyti, bet kurią reikia kuo greičiau išspręsti. Dalis tų situacijų – netikėtai užgriuvusios finansinės problemos.

Nesvarbu, ar užgriuvusios finansinės problemos kilo dėl staiga sugedusio automobilio, nenumatytai didelių sąskaitų už dantų taisymą ar būtinybės įsigyti naują kompiuterį – jeigu jums skubiai prireikė pinigų, turbūt esate pagalvoję apie galimybę pasiimti greitąjį kreditą. Tačiau ar tokios paskolos pasirinkimas yra tikrai protingas žingsnis?

Paskolų palyginimo platformos Financer.com Lietuva vadovas Augustas Šilanskas sako, jog nors ir greitasis kreditas gali išspręsti iškilusias finansines problemas, skubėti imti paskolos nevertėtų – eksperto teigimu, egzistuoja keli pagrindiniai dalykai, kuriuos turėtų pasverti kiekvienas žmogus, besiruošiantis finansiškai įsipareigoti.

Greitieji kreditai – kas tai?

Paprastai tariant, greitųjų kreditų kategorijai priklauso tos paskolos, kurios yra suteikiamos per trumpą laiko tarpą – dažniausiai per vieną darbo dieną, o kartais – net per keliasdešimt minučių. Įprastai greitosios paskolos yra ganėtinai nedidelės – nuo 100 iki 1 000 eurų, be to, tokių paskolų grąžinimo terminai yra trumpi – dažniausiai greitųjų kreditų grąžinimo terminai svyruoja tarp 1 mėnesio ir 1 metų.

Vertėtų paminėti, jog šio tipo paskolos iš kitų tipų kreditų išsiskiria ne tik greitu pinigų išdavimu bei mažomis paskolų sumomis – greitosioms paskoloms taip pat yra būdingos labai aukštos palūkanos, be to, greitosios paskolos yra itin prieinamos dėl šio tipo paskoloms būdingo supaprastinto paraiškų vertinimo proceso.

Greitųjų paskolų paskirtis

Paskolų palyginimo platformos vadovas A. Šilanskas sako, jog greitieji kreditai nėra tiesiog brangios paskolos su supaprastintu gavimo procesu – anot analitiko, greitieji kreditai turi savo paskirtį, kurios replikuoti kito tipo paskolos tiesiog negalėtų.

Greitųjų paskolų paskirtis yra ganėtinai akivaizdi – greitieji kreditai yra išduodami per kelias valandas (neretai – net per pusvalandį) nuo paraiškos pateikimo vertinimui momento. Būtent paskolų išdavimo sparta gali tapti nepakeičiama savybe tais atvejais, kai laukti paprasčiausiai nėra galimybės.

Finansų analitiko teigimu, greitosios paskolos gali išspręsti problemas tų žmonių, kurie yra finansiškai stabilūs, tačiau kuriems staiga prireikė papildomų pajamų – pavyzdžiui, greitasis kreditas puikiai tiktų, jei šeimos atostogų metu netikėtai pritrūktų pinigų.

Ekspertas taip pat pastebi, kad greitosios paskolos nėra skirtos ilgalaikėms finansinėms problemoms spręsti. A. Šilanskas pabrėžia, kad rinktis greitąjį kreditą turėtų tik finansiškai stabilūs asmenys – jo nuomone, ilgalaikių finansinių bėdų kamuojami žmonės turėtų ieškoti kitų savo problemų sprendimo būdų, nes greitieji kreditai gali tik dar pabloginti esamą situaciją.

Kaip pasiskolinti protingai?

A. Šilanskas sako, jog atsakingai besiskolinantiems žmonėms greitųjų kreditų bijoti nevertėtų. Eksperto teigimu, greitieji kreditai gali tapti gera priemone išspręsti netikėtai iškilusias finansines problemas – svarbiausia, kad žmonės skolintųsi tik viską gerai apgalvoję.

Finansų analitikas sako, jog būtent neapgalvotas skolinimasis priveda prie milžiniškų įsiskolinimų, antstolių bei drastiškai smunkančios gyvenimo kokybės.

Laimei, Lietuvos Banko statistiniais duomenimis, pastaruoju metu greituosius kreditus išduodančios įmonės pradėjo skolinti atsakingiau. Atsakingo skolinimo rezultatas stebinantis – 2018 metais pirmą kartą istorijoje sumažėjo vėluojamų grąžinti kreditų skaičius.

Eksperto teigimu, su greitosiomis paskolomis susijusių finansinių problemų galima nesunkiai išvengti – svarbiausia, kad prieš besiskolindamas žmogus atidžiai pasvertų savo poreikius bei galimybes.

Poreikiai ir galimybės

A. Šilanskas sako, jog kiekvienas žmogus turėtų apsvarstyti du pagrindinius dalykus – visų pirma, ar jam tikrai reikia greitosios paskolos, o antra, jis turėtų įvertinti savo finansines galimybes ir įsitikinti, jog nauja paskola netaps per didele finansine našta.

Ar jums tikrai reikia greitojo kredito?

Ekspertas sako, kad nuspręsti dėl būtinybės imti greitąjį kreditą yra ganėtinai paprasta – tereikia pasverti, ar iškilusi finansinė problema yra neatidėliotina bei ar ji artimiausioje ateityje nepasikartos. Jei kamuojanti finansinė problema gali palaukti bent kelias dienas, tada vertėtų ieškoti kito tipo paskolų variantų, nes jos įprastai būna pigesnės.

Greitojo kredito taip pat nevertėtų rinktis, jei manote, jog iškilusi problema gali pasikartoti netolimoje ateityje – A. Šilanskas sako, jog besikartojančios finansinės problemos rodo tendencingus finansinius nesklandumus, kurių greitieji kreditai išspręsti negali.

Kaip padaryti, jog paskola jūsų neapkrautų?

Paskolų ekspertas sako, jog savo finansinių galimybių įvertinimas yra labai svarbus žingsnis. Pašnekovo teigimu, neįvertinęs savo galimybių grąžinti ir pasirinkęs paskolą, kuri yra neadekvati realiai finansinei padėčiai, žmogus ateityje dėl savo pasirinkimo gali stipriai gailėtis, mat ta paskola žmogų vėliau apkraus labai didele finansine našta.

A. Šilanskas sako, kad įvertindamas savo finansines galimybes žmogus pats sau turėtų nusistatyti mėnesinės įmokos dydį, kurį jis galės komfortabiliai mokėti kiekvieną mėnesį nepatirdamas papildomų nemalonumų. Ekspertas sako, kad žymiai geriau yra pasirinkti ilgesnį, bei finansiškai žymiai mažiau apkraunantį grąžinimo terminą ir sumokėti truputį daugiau palūkanų, nei pasirinkti per trumpą paskolos grąžinimo terminą, dėl kurio po to teks verstis per galvą ir rizikuoti vėluoti sumokėti įmokas.

„Nemokamos“ greitosios paskolos

Vis dėlto, jeigu žmogaus finansinė padėtis yra labai gera ir jis norimą paskolą galės nesudėtingai grąžinti per trumpą grąžinimo terminą, jam vertėtų pagalvoti apie galimybę sutaupyti ir greitąją paskolą pasiimti nemokamai.

A. Šilanskas sako, jog kai kurios greitąsias paskolas teikiančios įmonės savo naujiems klientams siūlo pirmą paskolą (dažniausiai iki 3 mėnesių laikotarpiui) pasiimti nemokamai. Analitiko teigimu, nemokamos paskolos yra paprasčiausia marketingo strategija, skirta būsimiems ilgalaikiams klientams pritraukti, tad tokios paskolos jokių papildomų „kabliukų“ neturi – tol, kol paskolos gavėjas nesulaužo paskolos teikimo sutarties.

Būtent todėl šios nemokamos paskolos gali tapti geru sprendimu tiems, kurie yra finansiškai stabilūs ir planuoja skolintis pirmą kartą – jei jūs nesulaužysite paskolos teikimo sutarties ir visas reikalingas įmokas sumokėsite laiku, jums iš viso tereiks grąžinti tik tiek, kiek pasiskolinote.

Žinoma, viskas nėra tobula. A. Šilanskas perspėja, jog nemokamas paskolas rinktis turėtų tik tie asmenys, kurie yra užtikrinti dėl savo pajėgumo pasiskolintus pinigus grąžinti laiku, mat pavėlavus grąžinti paskolą bus pradedamos taikyti aukštos palūkanos.

Ekspertas taip pat perspėja, kad kai kuriais vėlavimo atvejais gali tekti sumokėti palūkanas nuo viso skolinimosi termino. Tarkime, jei pasiskolinote nemokamą paskolą 3 mėnesių laikotarpiui, tačiau pavėlavote ją grąžinti 1 savaitę, jums gali tekti sumokėti palūkanas ne tik už pavėluotą savaitę, bet ir už kitus 3 mėnesius.

Finansų analitikas pastebi, jog būtent nemokami kreditai neatsakingai besiskolinantiems asmenims padaro daugiausiai žalos – jo teigimu, dažniausiai finansinių problemų turintys asmenys stengiasi sutaupyti ir pasiima nemokamą paskolą, tačiau vėliau nesugeba jos grąžinti laiku ir juos užgriūva didelių palūkanų našta.

Būtent todėl finansų ekspertas pataria skolintis atsakingai – greitąją paskolą rinktis tik tada, kai ji tikrai yra reikalinga, bei pasirinkti tokį greitosios paskolos dydį bei grąžinimo terminą, kad vėliau gautą paskolą būtų nesudėtinga grąžinti.

 

Užs. Nr. 89

 

Daugiau straipsnių