Aktualijos

V. Čmilytė-Nielsen: šachmatai moko pagarbos priešininkui
  • Įkelta: 2019-06-10
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Praėjusią savaitę „Šaltinio“ progimnazijos pradinukai susitiko su šachmatų didmeistre, Seimo nare V. Čmilyte-Nielsen. Pirmą kartą Tauragėje apsilankiusi politikė teigė esanti nustebinta mūsų miesto jaukumo, o simpatiją dar labiau sustiprino išskirtinė „Šaltinio“ ugdymo sistema, kurioje vaikai lavinami šachmatais.

– Turėjau galimybę pažiūrėti, kaip „Šaltinio“ progimnazija integruoja šachmatus į dalykų mokimąsi. Ir tai pavyzdys, kad tokia programa gali būti ne Švietimo ministerijos lyderystė, o savarankiška – mokyklos. Man susidarė įspūdis, kad vaikai užsidegę tuo, su malonumu žaidžia. Sakyčiau, tai mano svajonė, kad kuo daugiau mokyklų Lietuvoje pasinaudotų šachmatų privalumais, – „Tauragės žinioms“ teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Būdama vos 10 metų didmeistrė tapo Europos šachmatų čempione savo amžiaus grupėje, o 2011 metais iškovojo aukso medalį moterų grupėje. Šachmatininkė yra daugkartinė Lietuvos čempionė, pasaulio čempionatų prizininkė.

Tituluotos sportininkės vizitas „Šaltinio“ progimnazijoje nustebino moksleivius. Vaikai turėjo galimybę sužaisti simultaną (kai vienas šachmatininkas žaidžia su daugeliu kitų vienu metu, – red. past.).

„Šaltinio“ progimnazijos mokytojai pastebėjo, jog integravus šachmatus į ugdymo procesą lavinamas vaikų protas, vaizduotė, skatinamos alternatyvių atsakymų paieškos, mąstymo galimybės.

Anot V. Čmilytės-Nielsen, šachmatai lavina vaikų atmintį, gebėjimą susikoncentruoti, moko taisyklių ir korektiško elgesio, pagarbos priešininkui. Taip pat tobulina loginį, erdvinį mąstymą. Moters teigimu, reiktų atskirti šachmatus mokykloje ir aukštų sportinių rezultatų siekimą. Šachmatų lenta mokyklose pasitelkiama kaip matematikos mokymo priemonė, o sportui būtinos treniruotės ir atskira specialistų pagalba. Tokios programos veikia beveik visose Europos sąjungos šalyse. Anot V. Čmilytės-Nielsen, lietuviai šiuo klausimu atsilieka.

Neslėpdama susižavėjimo „Šaltinio“ auklėtiniais, V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė Tauragės miesto jaukumą. Seime dirbanti politikė pripažino, kad čia lankosi pirmą kartą. Pirmadienį ji aplankė ir pasveikino bendrapartietį Dovydą Kaminską, tapusį rajono meru, apžiūrėjo miesto pilį.

– Girdėjau apie puikią praėjusią Tauragės miesto šventę, – šypsojosi politikė.

V. Čmilytė-Nielsen šiuo metu užima Seimo opozicijos lyderės pareigas. Liberalų sąjūdžio atstovė pripažino, kad jos frakcija, žvelgiant per šachmatų prizmę, yra stipriausia parlamente, tačiau pridūrė, jog mėgstančių šį sportą Seime netrūksta.

– Šachmatai yra populiarūs tarp politikų. Kaip tik šį šeštadienį Seime bus pirmą kartą surengta profesoriaus Vytauto Landsbergio taurė, į kurią kviečiami Seimo nariai, ambasadų atstovai, jos ekscelencija prezidentė Dalia Grybauskaitė ir naujai išrinktas Prezidentas. Tai tikrai bus aukšto lygio renginys, kuris liudija ne tik tai, kad profesorius V. Landsbergis savo laiku buvo vienas talentingiausių Lietuvos šachmatininkų, bet ir tai, kad šachmatai ir politika turi daug sąlyčio taškų, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Politikės nuomone, beveik visos frakcijos Seime turi savo šachmatininką mėgėją. Tokia tendencija yra ir kitų šalių parlamentuose. Šachmatai vakaruose – ne tik puikus laisvalaikio praleidimo būdas, bet ir garbinga asmens statuso detalė.

Daugiau straipsnių