Aktualijos

Šviežio pieno į vieną cisterną nebepils
  • Įkelta: 2019-06-11

Nuo birželio 1 d. įsigaliojo nauja Pieno transportavimo iki pieno supirkimo punkto tvarka, nustatanti reikalavimus pieno supirkėjų teikiamai paslaugai – žalio pieno transportavimui iki pieno supirkimo punkto. Tokia paslauga naudojasi nedideli, kelias melžiamas karves laikantys pieno ūkiai, kurie patys neturi galimybės transportuoti. Kaip naujoji tvarka palies mūsų rajono ūkininkus?

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Dariaus Remeikos, pieno sektorius, jo struktūra keičiasi, atsiranda naujų poreikių, todėl su Žemės ūkio ministerija, Pieno taryba ir kitais socialiniais partneriais peržiūrėti ir suderinti atitinkami pakeitimai. „Manau, kad aiškesnės pieno transportavimo iki pieno supirkimo punkto sąlygos padės užtikrinti, kad superkamas žalias pienas atitiktų nustatytus kokybės reikalavimus. Naujasis teisės aktas turėtų palengvinti pieno ūkių ir pieno supirkimo punktų, teikiančių pieno transportavimo paslaugą, tarpusavio susitarimus. Be to, leis ūkininkui tiksliai žinoti, kada pienas bus pristatytas į pieno supirkimo punktą“, – sakė jis.

Kokie pagrindiniai pakeitimai, kaip jie palies mūsų rajono smulkiuosius ūkininkus? Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patarėja Lina Mėlinienė „Tauragės žinioms“ paaiškino, kad, kaip ir anksčiau, galios tai, kad įregistruoti pieno supirkėjai galės transportuoti (pristatyti) pieno gamintojo  pieną, nesumaišytą su kitų pieno gamintojų pienu, į pieno supirkimo punktą ir tik turėdami su pieno gamintoju pasirašytą susitarimą. Tačiau naujoje teisės akto redakcijoje yra numatyta, kad susitarime turės būti nurodytas pieno pakrovimo į transporto priemonę laikas ir pristatymo į pieno supirkimo punktą laikas. Ir šis reikalavimas tikrai neapsunkins ūkininkų.

Pasak jos, išlieka reikalavimas, kad pieno supirkėjai iš pieno gamintojų gali transportuoti pieną į pieno supirkimo punktą, esantį ne toliau kaip už 15 km. Tačiau nauja tai, kad pienas turi būti pristatomas į pieno supirkimo punktą per ne ilgesnį kaip 1 val. ir 30 min. laikotarpį, laiką pradedant skaičiuoti nuo pirmo aptarnaujamo pieno gamintojo. Šis reikalavimas tiesiogiai taikomas pieno supirkėjams.

Paklausta, ar nekyla sunkumų įgyvendinant naująją tvarką, patarėja sakė, kad ūkininkams nauji teisės aktų pakeitimai tikrai sunkumų nesudarys, o pieno supirkėjai turės peržiūrėti sutartis ir galbūt  kitaip organizuoti pieno transportavimo paslaugą. Sunerimusių dėl naujos tvarkos ūkininkų į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, pasak jos, nesikreipė.

Pagal naująją tvarką kiekvieno gamintojo produkcija turės būti laikoma atskirai, ar tai reiškia, kad į pieno supirkimo punktus keliaus gausybė bidonų?

– Pieno gamintojų pienas iki pieno supirkimo punkto, kaip ir anksčiau, taip ir dabar bus transportuojamas su pieno gamintojų tara, kuri atitinka paskirtį (gali būti ir bidonai). Svarbu, kad ji būtų tinkamos higieninės būklės ir paženklinta, kad būtų galima nustatyti kiekvieną pieno gamintoją, – sakė L. Mėlinienė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šalyje iš viso registruoti 358 pieno supirkimo punktai, kurie pieno transportavimo paslaugą teikia beveik 5000 mažų pieno ūkių.

Tauragės rajone, pasak patarėjos, yra 31 pieno supirkimo punktas, o šiuo metu aktyvių pieno gamintojų yra 649. Tačiau transportavimo paslauga teikiama ne visiems. Ūkininkų, kurie turi pieno šaldytuvus, pienas superkamas tiesiog iš ūkio.

Daugiau straipsnių