Aktualijos

Sunkiai sergančiai Agnytei stiprėti padeda delfinai
  • Įkelta: 2019-06-28

Asmeninio albumo nuotrauka

Padedama mamos meilės ir aplinkinių gerumo, reta genetine liga serganti Agnė stiprėja. Jos mama tiesiog stebuklu vadina delfinų terapiją – po susitikimų su jais mergaitė tvirtėja akyse ir netgi bando vaikščioti. LIONS klubo iniciatyva tauragiškių suaukotos lėšos leis jai  naudotis delfinų terapija dar 10 kartų.

„Lenkiuosi iki žemės...“

Antrojo Tauragės džiazo festivalio koncerto, surengto Požerūnų malūne, metu neseniai įkurtas Tauragės LIONS klubas rinko lėšas Kornelijos de Longi sindromo kamuojamos penkiolikmetės Agnytės Vitkauskaitės gydymui – delfinų terapijai. Apie mergaitę klausytojams pasakojo renginio vedėjas, buvo parodytas ir jautrus interviu su jos mama Edita. Geros valios tauragiškiai dosniai aukojo, o už gerumą jiems atsidėkota ne tik puikiu koncertu, bet ir ekologiškais puodeliais, marškinėliais ar maišeliais su „Džiazo dienų“ simbolika, knyga apie delfinus.

Vakaro pabaigoje  klubo prezidentas Laurynas Jarutis paskelbė, kad renginio metu surinkta net 1250 eurų.Vienas delfinų terapijos reabilitacinių procedūrų seansas kainuoja 100 eurų, taigi pinigėlių užteks dešimčiai seansų ir kelionei į Klaipėdą.

Neseniai pinigai įteikti Agnės mamai, o ši sujaudintadėkojo tauragiškiams už paramą ir sakė, kad jai ši dovana – kaip perkūnasiš giedro dangaus.

– Be galo dėkingi, lenkiamės iki žemės, – sujaudinta kalbėjo Edita Pužauskaitė.

Žmonių gerumas – beribis

Dabar ji jau turi gavusi dovanų penkis seansus, tad netrukus Agnytė jau galės skubėti pas savo draugus delfinus. Juos padovanojo buvusi tauragiškė, dabar Klaipėdoje gyvenanti verslininkė Daiva Numgaudienė, kuri, norėdama parodyti meilę Tauragei, pasirinko vaiką, kurį galėtų globoti ir mylėti. Tuo vaiku tapo Agnytė, tad dabar kiekvieną rudenį ir pavasarį verslininkė jai padovanoja po penkis delfinų terapijos seansus. Šiemet Agnė priėjo pirmosios Komunijos ir gavo Sutvirtinimo sakramentą – ta proga globėja padovanojo dar penkis seansus.

– Puiku, kad terapija galės tęstis, nes kiekvienas seansas didina mergaitės šansus sveikti, – sako Agnės mama, tačiau priduria, kad prisiregistruoti seansams labai sunku, nes eilė yra trejiems metams į priekį, –tiesa, mes esam savi, laukiami, mylimi, tai kažkaip rado galimybę priimti. Net nepatogu, galvoju, kitiems gal labiau reikia...

Mama sakė esanti be galo dėkinga visiems, neabejingiems jos Agnytei. Mergaitė delfinų terapijos seansus pradėjo lankyti už „Išsipildymo akcijos 2014“ surinktas aukas. 2014 m. Tauragės Kalėdų eglutės įžiebimo šventė buvo transliuojama per televiziją. Jos metu žmonės aukojo pinigus sergantiems vaikams, dalis lėšų buvo skirta ir Agnytei. Kaip mama tada skelbė savo „Facebook“ profilyje, 800 eurų buvo skirti delfinų reabilitacinei terapijai, 420 eurų – kelionės išlaidoms ir 110 eurų – persikėlimui iš Klaipėdos į Smiltynę.

Lėšas Agnytei per Kalėdas rinko ir choras „Gloria“ – tada surinkta 1000 eurų.

LIONS klubo paramos akcijos metu Agnės delfinų terapijai suaukota 1250 eurų

Prognozavo, kad gyvens iki metų

Sungailiškiuose gyvenančios sunkia genetine liga sergančios Agnės ligos istorija – ilga ir sudėtinga.Kartu su broliu dvyniu gimė Agnė 2004 m. rugsėjo 14 dieną. Brolis sveikas, o štai Agnytei gydytojai iškart diagnozavo šią sunkią nepagydomą ligą. Pasak mamos, šia liga serga 4–5 vaikai Lietuvoje.

Kornelijos de Lange sindromas – reta genetinė liga, sutrikdanti vaiko fizinį ir psichinį vystymąsi. Kaip sako mama, ši liga – visam gyvenimui. Pasak mamos, gydytojai tokiems pacientams prognozuoja ne ilgesnį nei metų gyvenimą. O Agnei jau penkiolika. Begalinio mamos pasiaukojimo ir gerų žmonių dėka ji ne tik gyvena, bet ir vis stiprėja.

– Iš pradžių mergaitė nesivystė, nes organizmas nepasisavindavo maisto medžiagų. Persirgom visom ligom, kokiom tik įmanoma, net kokliušu, nors ji buvo skiepyta, – pasakoja mama.

Pradžią sveikimui davė osteopatinis gydymas Rygoje, kuris Agnytei labai padėjo. Pasak Editos, Latvijoje osteopato paslaugos kompensuojamos, pas mus, deja, netradicinė medicina nepripažįstama. Mama įsitikinusi, kad Agnei pagerėjo ir po kito netradicinio gydymo metodo – „AtlasPROfilax“, kuriuo gydo į Tauragę iš Ispanijos atvažiuojanti moteris.

Edita nenuilsdama ieško galimybių padėti Agnei.

– Bandom viską, kas įmanoma, – sako mama. – Pas Dievulį nėra ribų, mes patys jas susikuriam.

Sienas pasistatom...

Su D. Numgaudienės parama Agnė lanko dar ir muzikos seansus Klaipėdoje, kur gydoma gongų pagalba. Išbandyta ir arklių terapija Šiauliuose, ji padeda laikyti lygsvarą, ir emocijos labai geros – Agnei išsyk patiko. Lanko mergaitė ir spalvų terapijosseansus Tauragėje.

Mama sako, kad kai dabar Agnytę pamato gydytojai, kurie ją matė mažą, sako, kad tai stebuklas. Tiesa, viskas kainuoja, o šeima tiek pinigų neturi, todėl ir reikalinga visų neabejingų žmonių parama.

Užaugo psichologiškai

Paprašyta papasakoti apie delfinų terapijos naudą, Edita sako, kad iš pradžių Agnė delfinų bijojo, verkė.

– Jau galvojau, kad jokios naudos nebus – pyktis buvo, baimė didelė, – prisimena ji. – Pirmi dvidešimt seansų naudos buvo nulis. Tačiau palaipsniui susidraugavo su jais, po truputį pradėjo keistis. Jie moka kaip kineziterapeutai prieiti. Pastebėjau, kad ji psichologiškai labai užaugo, tapo labiau savim pasitikinti, ramesnė. Paskutinį kartą kai buvo,buvo tiek emocijų – stojosi, labai norėjo bendrauti, apkabinti, bučiuoti delfinus. Tiesiog tryško laime...

Prieš metus Agnei išoperuotos kojytės – jai buvošleivapadystė. Dabar ji jau gali tvirtai dėti koją, vedama už rankų bando eiti ir netgi kažką sakyti.

Delfinų terapija – unikalus gydymo būdas

Jie gyvena vandenyje, tačiau nėra žuvys. Nors pristatomi kaip milžiniško dydžio plėšrūnai, net vaikai nebijo prie jų prisiglausti. Jie skiria kai kurias spalvas ir girdi dešimt kartų geriau nei mes. Taip, tai mielos išvaizdos ir išskirtinio proto gražuoliai delfinai.

Pasiplaukiojimas su delfinais, arba delfinų terapija, žinoma nuo 1978-ųjų. Tais metais amerikiečių gydytojas psichologas Davidas Nathansonsas pacientams pradėjo rengti susitikimus su mielais vandenų žinduoliais.

Terapija taikyta žmonėms, kuriems buvo diagnozuoti raidos, fizinės ar psichinės negalios, Dauno sindromas ar autizmas. Šiuo metu pasaulyje veikia apie 100 delfinų terapijos centrų.

Tam tikromis ligomis sergantys pacientai su melsvaisiais jūrų gražuoliais gali pabendrauti ir mūsų šalies delfinariume, Klaipėdoje. Beje, delfinų terapija yra vienintelė gyvūnų terapijos rūšis, patvirtinta Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos.

Kad tai įvyktų, reikėjo atlikti galybę terapijos naudą įrodančių medicininių tyrimų. Nors pasiplaukiojimas su delfinais nėra laikomas gydymo būdu, užsiėmimai akivaizdžiai pagerina ligonio emocinę būklę.Terapija ypač tinka mažyliams, nes delfinai – judrūs gyvūnai, mėgstantys bendrauti, žaisti ir išdykauti visai kaip vaikai. Delfinų terapija yra naudinga specialiųjų poreikių, elgesio ar emocijų sutrikimų turintiems mažiesiems. Taip pat tiems, kuriems diagnozuotas autizmas, Dauno sindromas, sergantiems cerebriniu paralyžiumi ir turintiems kitų sveikatos sutrikimų.

Per užsiėmimus su delfinais mažieji ligoniukai mokosi susikaupti, tinkamai reaguoti į aplinką, bendrauti, pagerėja motorika, atsiranda pasitikėjimas savimi, mažylis nebesijaučia esąs kitoks. Vykstant terapijai ypač daug dėmesio skiriama vaiko žvilgsniui sutelkti ir išlaikyti. O kur dar buvimo vandenyje, aktyvaus judėjimo ir plaukimo nauda.

 

Daugiau straipsnių