Aktualijos

Smagiausia vasaros šventė į vieną dieną nesutilpo
  • Įkelta: 2019-06-25

Joninės Taurų nuotykių parke buvo smagios

Eglės Červinskaitės nuotraukos

Mėgaudamiesi giedru dangumi ir saulės kaitra lietuviai pasitiko Jonines. Ne išimtis ir tauragiškiai: didžiausia šventė Taurų parke vyko net dvi dienas, trumpiausia metų naktis minėta ir daugelyje rajono kaimų. Vis dėlto Taurų parke Tauragės kultūros centro surengta šventė buvo išskirtinė: ji atvėrėsimbolinius vartus į mūsų tradicijas, kvietė bandyti, išmokti, atrasti, pasidžiaugti ir puoselėti tai, kas formuoja mūsų gimto krašto įvaizdį, savitumą, identitetą. Vyko muzikinės edukacijos, išbandyti įvairiausi amatai, tradiciniai instrumentai, muzikuota, dainuota, mokytasi tradicinių žaidimų, pasidžiaugta gražia gyvūnų paroda,veikė „Sveikatos palapinė“. Unikali šventės vieta šią nepaprastą naktį sujungė ne tik pagrindinius elementus: ugnį, vandenį, žolynus, bet ir tauragiškius bei miesto svečius.

Dainų ir šokių pynės

Tauragės kultūros centras birželio 22-ąją ir 23-ąją surengė šventę „Vartai į mūsų tradicijas“. Šventiniai renginiai Taurų nuotykių parke šeštadienį prasidėjo muzikine edukacija visai šeimai, kurią vedė Ineta Meduneckytė, supažindinusi su tradicinės kultūros elementų įvairove – amatais, tradiciniais instrumentais bei muzikavimu, dainavimu, tradiciniais žaidimais. Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras kvietė išbandyti tradicinius amatus –verpimą, pynimą iš vytelių, medinių šulinukų kalimą, medžio drožybą ir kt., dalyvavo į meninėse veiklose.

Nenutrūkstamai vinguriavo dainų ir šokių pynės – koncertavo Kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai – Baltrušaičių kapela, folkloro ansamblis „Traka“, folkloro kolektyvas „Radasta“, liaudiškų šokių grupė „Spietlius“, „Šaltinio“ progimnazijos liaudiškų šokių grupė, dainų ir šokių ansamblio „Jūra“ kapela, jaunimo muzikos grupė „Floki“.

Koncertavo ir Tauragės kultūros centro folkloro kolektyvas „Jūrupė“, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro kolektyvas „Saulėkalnis“, skaitovai.

Išrinko gražiausią vainiką

Antrąją šventės dieną pradėjoAlbinas Batavičius ir Vaitimėnų liaudiška kapela. Kupoliauta, buvo pinami vainikai, visą vakarą vyko gražiausio vainiko rinkimai, fotosesijos su gražiausiais Joninių vainikais, o gražiausių vainikų autoriai apdovanoti – prizus jiems įteikė rajono meras Dovydas Kaminskas.

Skambant liaudiškų kapelų bei bandonininkų muzikai, surengta žemaitiškų valgių degustacija – juos pristatė Tauragės rajono bendruomenės, o žemaitiški valgiai buvo dedami ant dvylikos moksleivių išpieštų stalų. Ir ko tik ten nebuvo – ir šiupinys, ir žemaitiška košė, ir meduoliai, ir „cimensas“, ir gira, ir naminė duona, ir įvairiausi sūriai, ir kugelis.

Šurmuliavo tautodailininkai, sveikatingumo paslapčių mokė visuomenės sveikatos biuro specialistai, kvietė gyvūnų kampelis.

Šventėje – daug dėmesio gyvūnams

Abi dienas Tauragėje lankėsi Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos nariai su savo gražuoliais augintiniais. Vyko pokalbiai, konsultacijos, fotosesijos. Šventės organizatoriai džiaugėsi, kad pavyko į šventę prisikviesti iš Tauragės kilusį žmogų-legendą – Šiaulių dekoratyvinių paukščių augintojų klubo pirmininką, ilgametį balandininką Rimantą Benetą su savo balandžiais. Buvo atvykusi ir Beglobių gyvūnų socializacijos trenerė, viešosios įstaigos „Šuniukų fėja“ bei keturkojų prieglaudos įkūrėja, šiemet Metų klaipėdietės titulu įvertinta Skaistė Svidraitė, ir vienintelis Lietuvoje specializuotas nariuotakojų zoologijos sodas su smaugliu, vorais, tarakonais, tarantulais ir kt. egzotiškais gyvūnais – su jais buvo galima net nusifotografuoti.O šunų mylėtojų laukė VSAT Pagėgių rinktinės tarnybinių šunų meistriškumo pasirodymas.

– Gyvūnėliai suteikė tauragiškiams, ypač mažiausiems, daug džiaugsmo. Už tai ačiū labai gyvūnų globėjams Jovitai ir Sigitui Klymantams ir UAB „Interjero pasaka“, – sakė renginio koordinatorė Salvinija Žemaitienė.

Devyni žolynai iš devynių pievų

Prisimintos visus suvienijančios Joninių tradicijos, apeigos, vainikų pynimas, liaudies dainos ir šokiai – šią programą pristatė I. Meduneckytė ir FOLK TRIO. Programoje simboliškai paminėta ugnis, vanduo ir saulė, plukdyti vainikėliai, nupinti iš devynių skirtingų žolynų, surinktų devyniose skirtingose pievoje – svarbiausias Joninių akcentas.

Vaikinams su fakelais uždegus Joninių laužą, pagerbti bei pasveikinti šventėje dalyvavę Jonai, Janinos ir Rasos.

Dar linksmiau įsilieti į šventinį šurmulį buvo galima koncertuojant skrabalų virtuozui Regimantui Šilinskui iš Kretingos. Minint Saulėgrįžos šventę, kartu ieškoti paparčio žiedo bei šėlti iki paryčių kvietė ir grupė „Vairas“ bei „X Faktoriaus“ laimėtojai „Good Time boys“.

Joninių šventė surengta įgyvendinant Kultūros tarybos ir Tauragės rajono savivaldybės finansuojamą projektą.

Šventė nuvilnijo per visą rajoną

Šeštadienįšvęsti Jonines kvietė ir Pagramantis. Joninių apeigos vyko ant piliakalnio, koncertavo Lomių vokalinis ansamblis „Allegretto“, o miestelio stadione vyko tautiškų šokių šventė, kurioje pasirodė kolektyvai iš Kėdainių, Šakių, Laukuvos, Rietavo, Šilalės. Koncertavo „Lietuvaičiai“ bei Valdas ir DainoraLacko.

Šeštadienį savo šventę surengėbendruomenės vasaros estradoje ir Jovarų bendruomenė. Jovariškiams koncertavo grupė „Arka“.

Iš širdies pasilinksminti buvo nusiteikę ir dacijoniškiai. Sporto ir šokio fiestoje „Dacijoninės“ netrūko pramogų, žaidimų, sportinių rungčių, vyko edukaciniai užsiėmimai „Šokime kartu“, grojo muzikos grupė „Pečius griūn“ iš Gargždų, didžėjavo Dovydas iš Klaipėdos.

O pirmadienį švęsti Joninių kvietė Lomiai – parke prie Kultūros namų surengtas Joninių vakaras. Vaikų dienos centro ugdytiniai vainikais pagerbė varduvininkus, ieškota paparčio žiedo, prisiminti senoviški burtai, šėliota.

 

Daugiau straipsnių