Aktualijos

Pirties ritualai tikroms lepūnėms
  • Įkelta: 2019-06-29
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Senovėje pirtis kasdienybėje užimdavo svarbią vietą. Pasilepinti ir, galiausiai, nusiprausti kaime bent kartą per savaitę rinkdavosi visi. Gyvenant patogumų amžiuje pirties reikšmė truputį pamiršta, na, o tradiciniai pirties ritualai mūsų laikais – jau tikra egzotika. O be reikalo, sako Viktorija – Lepūnė.

Pirties nauda sveikatai žinoma nuo seno – garai valo odą, gerina kraujotaką. Tačiau, anot Viktorijos, pirtis pasitarnauja ir sielai. Malonioje šilumoje nurimstama, atsipalaiduojama, užmirštami rūpesčiai, atsitraukiama nuo darbų. Lepūnės pirties ritualas – 4 valandos visiškai kitame pasaulyje, kur vyrauja ramybė, tyla, eterinių aliejų kvapai ir atpalaiduojanti muzika.

Paklausta, kokie keliai ją atvedė į pirtį, moteris neslepia – mėgsta pati pasilepinti ir palepinti kitus. Iš čia ir intriguojantis pavadinimas – „Lepūnės pirtis“.

Viktorijai, Lepūnei, trisdešimt dveji. Augindama vaikus jauna moteris ėmėsi savasties paieškų ir atrado save... pirtyje. Ji ne tik jau baigia devynių mėnesių pirtininkų meistriškumo kursus. Šį pavasarį ji vyko į pirtininkų mėgėjų čempionatą ir parsivežė iš ten nugalėtojos titulą. Viktorija sako nesitikėjusi, kad pavyks nurungti patyrusius pirtininkus, juolab, kad buvo jauniausia varžytuvių dalyvė.

Pirties ritualais ji pasakoja susidomėjusi žiūrėdama televizijos laidą „Vantos lapas“. O po pusmečio mokslų pati tapo šios laidos heroje. Pirties ritualų menas – ne toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Reikia išmanyti vantų rišimo ir vanojimo technikas, kurių, anot pirtininkės, yra daugybė. Pirties ritualai kviečia pirmiausia atsigręžti į save – sustoti, nebelėkti, atsipalaiduoti ir lepintis. Viktorija sako, jog ritualas – savotiška meditacija, laikas sau, kuomet nugrimzdus į maloniai šiltą pirties pasaulį pasimiršta visi rūpesčiai.

Trečiadienį į pirtį nuvykusi žurnalistė suprato, kad greit pasprukti iš čia nepavyks. Vantas ir žolelių arbatą ruošdama Viktorija pasakoja, kad tradicinis ritualas trunka bemaž 4 valandas. Per tą laiką skaičiuojami 4 užėjimai į pirtį.

Viktorija neslepia, jog pirtininko amato dažniausiai imasi vyrai. Žiūrėdamas, su kokiu atsidavimu jauna moteris rūpinasi susirinkusiųjų į pirtį komfortu, nejučia imi galvoti, kad tam reikia nemažai jėgų ir ištvermės. Mojuoti vantomis karštyje, jau nekalbant apie dubenų su vandeniu nešiojimą ir nuoširdų dėmesį kiekvienai klientei.  

Juodpetriuose, Pirtelės gatvės gale, stūkso jauki pirtelė, kieme – tvenkinys ir pavėsinė, prieangyje – baseinas. Čia trečiadieniais jau tradiciškai renkasi moterys, į pirtį jų telpa 6–7. Pirmiausia, semdamos vandenį iš bendro dubenėlio, „lepūnės“ išsako viena kitai ir sau palinkėjimus. Linkima ramybės, atsipalaidavimo, grožio, laimės ir kitų pozityvių dalykų.

Tarsi geroji pirties dvasia Viktorija kartoja magiškus judesius vantomis. Kiekvieną atvykusią nuglosto pačiais ąžuolo vantų galiukais, švelniai po truputį pildama vandenį ant akmenų. Pirmasis, pats lengviausias užėjimas, – tik apšilimui. Pirtininkė kviečia atsipalaiduoti, užsimerkti, jokiu būdu nekryžiuoti rankų ar kojų – atsiverti gaivinančiam pirties ritualui, eterinių aliejų kvapams ir prieš nosį į dubenėlius pilstomos druskos su kėnių spygliais garsui. Po 10 minučių pirmos pažinties su pirtimi einama į lauką. Ten rateliu ant pievelės susėdusios „lepūnės“ įtrina viena kitai plaukus eteriniais aliejais, šnekučiuojasi, geria žolelių arbatą.

Antroji ritualo dalis – druskų vonios. Jau šiek tiek karštesnėje pirtyje moterys viena kitą įtrina druska, kuri po to nuplaunama vandeniu. Vėl seka pasisėdėjimas lauke. Trečiasis kartas – pats karščiausias, kuomet jau aukštesnėje temperatūroje plakamasi vantomis. Po šio užėjimo rekomenduojama ne tik nusiprausti po dušu, bet panardinti visą kūną į vėsų vandenį, taip pat ir galvą. Ketvirtą kartą pirtyje tepamasi medumi ir atsisveikinama iki kito susitikimo.

Anot Viktorijos, pirtis dažnai apraizgoma stereotipais. Manoma, jog į ją renkamasi švęsti švenčių, kur dažnai neapsieinama be alkoholio. Tačiau, pasak pirtininkės, su tikraisiais pirties ritualais velnio lašai neturi nieko bendro. Atvirkščiai, geriamas vanduo ir žolelių arbatos, sveikatinamasi. Galima atsinešti lengvų užkandžių pasisėdėjimams ant pievutės, tarp pirties seansų. 4 valandų seanso kaina vienam žmogui – 20 eurų. Į Lepūnės pirtį kviečiamos 6–7 moterys, tai puikus būdas rengti draugių susitikimus, mergvakarius ar šventes, kai norisi ko nors ypatingo.

Viktorija taip pat atlieka kitas grožio procedūras – masažus, veido ir kūno procedūras, proginius makiažus. „Lepūnė“ įsikūrusi Žemaitės g. 12.

Daugiau straipsnių