Aktualijos

Tauragėje – daugiabučių atnaujinimo vajus
  • Įkelta: 2019-04-09

Prašymus renovuoti būstus šiemet pateikė penktadaliu daugiau šalies gyventojų nei praėjusį kartą. Iš viso tokių paraiškų sulaukta 719, iš jų 707 buvo patvirtintos, o investicijoms skirta suma sudarys daugiau kaip 300 mln. eurų. Tai geros žinios ir Tauragei, kurioje artimiausiu metu prasidės didžiulis būstų atnaujinimas.

Nedaug atsiliekama nuo kur kas didesnių miestų

Kaip ir tikėtasi, aktyviausiai paraiškų teikime dalyvavo didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai. Klaipėdos gyventojai pateikė net 65 paraiškas, o iš Vilniaus sulaukta 58 paraiškų. Kaune bus renovuojami 36 būstai, o Šiauliuose ir Panevėžyje – po 23.

Tauragėje daugiabučių, kurie sulauks renovacijos, skaičius mažai atsilieka nuo pastarųjų – 22 paraiškos. Tiesa, reikia atsižvelgti ir į tai, kad šie miestai yra beveik penkis kartus didesni, skaičiuojant pagal gyventojų skaičių.

Domisi vis daugiau

Aktyvumu teikiant paraiškas buvo nusileista Elektrėnų savivaldybei, kurioje ketinama renovuoti 30 daugiabučių. Tiek pat – 22 paraiškos renovuoti būstą – gautos iš Jonavos.

Pasak renovacijos programą koordinuojančios Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktoriaus Valiaus Serbentos, toks didėjantis ir mažesnių miestų gyventojų aktyvumas nestebina. Mat remiantis kasmet atliekamų gyventojų apklausų rezultatais, norinčiųjų atnaujinti savo daugiabutį skaičius nuolat auga. Pavyzdžiui, šiuo Tauragės gyventojų pateiktų ir patvirtintų paraiškų skaičius yra kur kas didesnis nei prieš tai – šiuo metu mieste renovuojami 8 pastatai.

Po to, kai paraiška yra patvirtinama, projektų administratoriai turi kreiptis į finansų įstaigas dėl finansavimo, o gavus jų pritarimą, pasirašomos valstybės paramos teikimo sutartys.

Renovacija susidomi ne tik dėl mažėjančių šildymo sąskaitų

V. Serbenta pastebi, kad naujausios paraiškų teikimo tendencijos, kai jų gauta net penktadaliu daugiau, rodo ir didėjantį gyventojų dėmesį energetiniam efektyvumui. Daugiau nei pusėje daugiabučių po atnaujinimo numatyta pasiekti aukštesnę nei C energinio efektyvumo klasę, kas padės gerokai sumažinti išlaidas šildymui.

Būsto energijos taupymo agentūros vadovas pabrėžia, kad daugiabučio pastato renovacija daugeliui gyventojų šiandien asocijuojasi ir su nekilnojamojo turto vertės išaugimu. Pastebima, kad renovuotame pastate esantis būstas yra kur kas paklausesnis jį nuomojant ar parduodant.

„Akivaizdu, jog pastarųjų metų renovacijos rezultatai, ypač kaimynystėje sėkmingai įgyvendinti projektai, žmonėms padėjo pamatyti ir geriau suprasti esminius namo atnaujinimo privalumus – nuo gražesnės gyvenamosios aplinkos iki mažesnių išlaidų šildymui“, – apibendrino BETA direktorius.

Dalyje savivaldybių atnaujinta pusė daugiabučių

Šiuo metu visoje Lietuvoje įgyvendinami daugiau kaip 400 daugiabučių atnaujinimo projektai. Skaičiuojama, kad jau artimiausiais metais, užbaigus šiuo metu vykdomus projektus, didelėje dalyje mažesnių šalies savivaldybių bus atnaujinta pusė visų jose esančių daugiabučių.

Iš viso, įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujinti 2193 daugiabučiai arba daugiau kaip 60 tūkst. butų.

Investicijos į šių namų atnaujinimą viršija 700 mln. eurų.

Užs. Nr. 40

Daugiau straipsnių