Aktualijos

VRK smūgis kandidatams: dėl teistumo braukiami iš sąrašų
  • Įkelta: 2019-02-01

Šiandien vyriausioji rinkimų komisija skelbia galutinius kandidatų į savivaldybių tarybas ir merus sąrašus artėjančiuose rinkimuose. Tauragės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė informavo, jog Tauragės apygardoje iš pareiškinius dokumentus teikusių kandidatų sąrašų yra išbraukti penki – po vieną iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, komiteto „Nepartinė Tauragė“ ir socialdemokratų sąrašų bei du Darbo partijos kandidatai. Šiandien VRK filtrą praėjusiems kandidatams bus įteikti pažymėjimai.

Tauragės rinkimų apygardoje yra užsiregistravę 8 politinės kampanijos dalyviai: Darbo partija, Liberalų sąjūdis, socialdemokratai, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, „Tvarka ir teisingumas“, Rimantas Kičas, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai ir „Nepartinė Tauragė“. Pareiškinius dokumentus pateikusių kandidatų sąrašai buvo skelbiami Rinkėjo puslapyje internete, tačiau ne eilės tvarka. Iki vakar dienos vyko dokumentų tikrinimo procesas, po kurio VRK nusprendė, kurie kandidatai turi teisę dalyvauti rinkimuose. Visi jie šiandien gaus kandidatų pažymėjimus bei oficialiai pradės politinę kampaniją.

Tačiau teisę kovoti dėl rinkėjų pasitikėjimo ir mandatų savivaldybės taryboje gavo ne visi tauragiškiai. Tauragės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė informavo, jog pažymėjimų negaus ir teisės rinkimuose dalyvauti neteko penki kandidatai. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašuose buvęs Mindaugas Macijauskas, komiteto „Nepartinė Tauragė“ narys Robertas Liorančas ir socialdemokratų sąrašuose buvęs Sigitas Klymantas, Darbo partijos kandidatai Darius Šilimaitis ir Ona Laurinskienė.

Komisijos pirmininkė atskleidė, jog teisės kovoti dėl mandato visi penki kandidatai neteko dėl to, kad nuslėpė savo teistumą. Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 89 straipsnis numato, jog kandidatas turi prievolę pranešti, jeigu po 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu (sprendimu) buvo pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos arba bet kada buvo pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo. Apie tai jis nurodo kandidato į savivaldybės tarybos narius anketoje, nesvarbu, ar teistumas pasibaigęs ar panaikintas. VRK informuoja, jog, kaip rodo ankstesnių rinkimų praktika, nepaisant aiškaus ir griežto įstatymo reikalavimo informuoti rinkėjus apie atvejus, kai kandidatuojantis asmuo teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu, tai kartais nepadaroma.

– Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu trečiadienį yra išbraukti iš mūsų tauragiškių trys kandidatai iš trijų sąrašų. Paprastai tariant, jie yra nubausti, todėl, kad jie nuslėpė savo teistumo faktą. Visi trys. Aplinkybės jų visų yra skirtingos, Roberto Liorančo atvejis yra užsienyje. Tačiau kur, sakykime, pas mus Lietuvoje už tokius dalykus teistumo nėra, o užsienio valstybėje yra pripažįstama, kaip teistumas. Bet čia yra paties kandidato reikalas, jie turėjo domėtis, kokia nuobauda buvo skirta ir panašiai. Vienaip ar kitaip, yra pripažįstama, kaip nuslėptas teistumas ir išbraukta iš sąrašų, – informavo G. Rakauskienė.

Susisiekėme su VRK išbrauktais kandidatais. Gyvūnų globėjas S. Klymantas, kandidatavęs su socialdemokratų sąrašu, pripažino, jog teistumo nedeklaravo „iš žioplumo“.

– Paprasčiausia žioplumo klaida. Aš nesutinku, kad yra teigiama, jog buvo nuslėpta. Nieks nenuslėpė, rodos ir turintis pedagoginį išsilavinimą, bet neįskaičiau. Ten buvo parašyta kandidatas teistas po 1990 m. arba teistas už sunkius nusikaltimus. Kadangi mano nusikaltimas nėra priskiriamas prie sunkių, tiesiog nepažymėjau „taip“, – teigė S. Klymantas.

Panašią priežastį nurodė ir „valstiečių“ kandidatas Mindaugas Macijauskas. Pedagogas pasakojo, jog nesusigaudė, kad reikia deklaruoti ir nesunkų teistumą.

„Mėsos taško“ įkūrėjas R. Liorančas žinią apie tai, kad koją kiša užsienyje „užsidirbtas“ teistumas, įvardijo kaip smūgį.

– Taip jau nutinka kartais gyvenime, kad sužinai žmogus. Aš sąžiningai nežinojau, nes buvo paprasčiausia civilinė byla, aš ten turėjau versliuką ir paprasčiausiai vėlavau sumokėti mokesčius. Lietuvoj tai tu žinai, yra viena įstatyminė bazė, o čia yra kaip yra. Aš kaip ir pergyvenau, tai yra nemalonus smūgis. Pasėdėsim dabar 4 metus ant atsarginių suoliuko, o tada žymėsime „taip“. Dabar jau to neištrinsi, – apgailestavo verslininkas.

Šiandien VRK savo interneto svetainėje paskelbs kiekvienoje savivaldybėje rinkimuose dalyvaujančioms partijoms, partijų koalicijoms, rinkimų komitetams burtais nustatytus rinkimų numerius, kandidatų sąrašus, kandidatus, įrašytus į kandidatų sąrašus, ir kandidatus į savivaldybės tarybos narius-merus.

Daugiau straipsnių