Aktualijos

Užsimojo grąžinti nemokamą pradinukų maitinimą
  • Įkelta: 2019-02-12
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Viešoje erdvėje vėl užvirė diskusija dėl nemokamo pradinukų maitinimo mokyklose. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, jog nemokamai visi pradinukai, neatsižvelgiant į šeimos finansinę padėtį, galėtų būti maitinami jau nuo ateinančių mokslo metų. Šią idėją palaiko Tauragės administracijos direktorius Modestas Petraitis. Savo „Facebook“ paskyroje administracijos vadovas paskelbė besitikintis, kad mintis bus įgyvendinta.

Nuomonės išsiskiria

Prieš dešimtmetį nemokamas maitinimas mokyklose buvo įvestas, tačiau neilgai trukus šios idėjos atsisakyta. Pernai tokį pasiūlymą atmetusi, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) šiemet persigalvojo bei paskelbė savivaldybių ir visuomeninių organizacijų apklausą šiuo klausimu. Viešoje erdvėje nuomonių pasigirsta įvairių: vieni argumentuoja, kad tai mažintų socialinę nelygybę ir padėtų tėvams sutaupyti, kiti teigia priešingai – jog valstybė turėtų užtikrinti paramą tik socialiai remtinų šeimų vaikams.

– Šiandien išsiuntėme apibendrintą Tauragės rajono bendrojo ugdymo mokyklų nuomonę dėl visuotinio priešmokyklinukų ir pradinukų nemokamo maitinimo tikslingumo. Informacija išsiųsta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Prieš keletą mėnesių kaip tik apie šią idėją kalbėjome su Tarybos nare Iveta Skurvydiene. Aš tikiuosi, kad ši idėja bus įgyvendinta. O kaip manote Jūs? – praėjusį ketvirtadienį savo „Facebook“ paskyroje paskelbė administracijos direktorius Modestas Petraitis.

Savivaldybės vykdytos mokyklų bendruomenių apklausos rezultatai rodo, jog tauragiškių nuomonės apie nemokamą visų pradinukų maitinimą taip pat išsiskiria. Pagrindiniai argumentai „už“: socialinis teisingumas visų mokinių atžvilgiu; vaikai maitinsis sveikiau – valgys karštą maistą, bus lengviau formuoti sveikos mitybos įpročius; mažės socialinė atskirtis – kartu valgydami vaikai būna valgesni, nelieka išskirtinumo; paskata ir pagalba tėvams. Tuo tarpu šios idėjos oponentai teigia, jog dėl nemokamo maitinimo gali visai suprastėti maisto kokybė, neskanaus maisto vaikai nevalgys ir šis keliaus į šiukšlių dėžę.

Apklausą, ar reikalingas nemokamas visų pradinukų maitinimas, savo socialinio tinklo paskyroje paskelbė ir „Tauragės žinios“. Iš balsavusių 700 skaitytojų 83 procentai mano, jog reikalingas. Tėveliai komentaruose išreiškė įvairias nuomones, taip pat siūlė nemokamą maitinimą įvesti visiems mokiniams, ne tik pradinukams. „Kuo mokiniai prastesni už kalinius? Jie juk gauna nemokamai, ai, ką čia nemokamai, iš mūsų visų pinigų“, – komentavo vienas skaitytojų.

Šiuo metu nemokamai maitinama apie 20 tūkst. arba kiek mažiau nei pusė visų šalies ikimokyklinukų ir pradinukų, daugiausia regionuose. Iš viso šalyje nemokamai maitinama apie 50 tūkst. mokinių. Tam per metus skiriama beveik 17 mln. eurų. SADM paskaičiavimais, nemokamai pamaitinti visus pradinukus reikėtų 30 mln. eurų.

Padidino įkainį

Praėjusią savaitę rajono taryba pagal Socialinės paramos mokiniams įstatymo pakeitimus patvirtino didesnius nemokamo maitinimo įkainius. Jie įsigaliojo nuo vasario 1-osios. Anksčiau nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti iš valstybės biudžeto (vienai dienai vienam mokiniui) buvo skiriama 1,32 Eur priešmokyklinukams ir pradinukams bei 1,51 Eur 5–8 klasių mokiniams. Nuo šiol šis įkainis suvienodintas – visų moksleivių nemokamam maitinimui skiriama 1,90 Eur per dieną vienam vaikui. Maisto gamybos išlaidoms papildomai iki 25 proc. nuo šios sumos skiria savivaldybė. Kaimuose nemokamas mokinių maitinimas savivaldybei kainuoja gerokai daugiau – pavyzdžiui Gaurės pagrindinės mokyklos Eičių pradinio ugdymo skyriuje savivaldybė sumoka maitintojams apie 150 proc. nuo valstybės dotacijos vienam mokiniui. Savivaldybės administracijos direktorius M. Petraitis informavo, jog patiekalų gamybos išlaidoms kompensuoti iš savivaldybės biudžeto 2018 m. skirta 40 588 Eur, padidinus 25–30 proc. planuojamas lėšų poreikio padidėjimas  apie 12 175 Eur. Kol kas nemokamai maitinamos tik socialiai remtinų šeimų atžalos. Socialinę paramą – nemokamą maitinimą (pietus) iš viso gauna apie 862 Tauragės rajono mokiniai.

Kaip informavo savivaldybės administracija, Tauragės rajone mokinių maitinimo paslaugas teikia keturios įmonės: VšĮ „Bruneros“ maitina „Versmės“ ir Žygaičių gimnazijų,  M. Mažvydo ir Tarailių progimnazijų, Jovarų pagrindinės mokyklos moksleivius. UAB „Vilartina“ maistą tiekia Žalgirių gimnazijai, Aušros progimnazijai, Lauksargių ir Gaurės pagrindinėms mokykloms. UAB „Juraja“ maitina „Šaltinio“ progimnaziją, Pagramančio pagrindinę mokyklą, UAB „Amerija“ – Skaudvilės gimnaziją, Batakių pagrindinę mokyklą, Lomių pagrindinę mokyklą. Ilgalaikės sutartys sudarytos „Šaltinio“ progimnazijoje ir Žygaičių gimnazijoje. Kitose mokyklose vyksta viešieji pirkimai.

Labiausiai mėgsta karbonadus

 „Tauragės žinios“ susisiekė su viena iš maitinimo paslaugą Tauragės ugdymo įstaigoms teikiančių įmonių UAB „Bruneros“. Anot marketingo skyriaus vadovės Silvos Petrikauskienės, savivaldybėms patvirtinus naujus įkainius nemokamam moksleivių maitinimui, valgiaraštis bus peržiūrimas. Įmonės atstovės teigimu, jau nuo šio rugsėjo, įsigaliojus pakeistiems vaikų mitybos aprašo reikalavimams, į valgiaraščius įtraukta daugiau natūralios mėsos gaminių, ribojamas bulvinių patiekalų kiekis, nėra riebių padažų.

– Atsižvelgiant į aprašo pakeitimus duodama mažiau sriubos, bet daugiau ir įvairesnių daržovių. Virš 50 proc. patiekalų ruošiama tausojančiu būdu – garuose, verdami ar troškinami. Moksleiviai noriai valgo šiltą sveiką subalansuotą mokyklos valgyklos maistą, – tikino S. Petrikauskienė.

UAB „Bruneros“ rugsėjo–spalio mėnesiais organizavo mokinių apklausą apie maitinimosi įpročius 45-iose šalies mokyklose, taip pat ir Tauragėje, joje dalyvavo apie 3 tūkst. moksleivių nuo 6 iki 19 metų. Apklausos duomenimis, mokyklos valgykloje kasdien valgo 28 proc. moksleivių, 1–4 kartus per savaitę valgyklos maistą renkasi 30 proc.,  42 proc. apklaustųjų atsakė, kad renkasi kitą maitinimosi būdą – valgo iš namų atsineštą maistą arba perka jį užkandinėse arba prekybos centruose.

Nustatyta, kad vaikams patinka mokyklos valgykloje gaminami įprasti valgiai. Beveik visiems, net 88 proc. apklaustųjų patinka karbonadai ir kepsniai, 83 proc. – salotos ir daržovės, 80 proc. – bulvių patiekalai, 74 proc. miltiniai patiekalai. Tik pusei 48–58 proc. apklaustųjų patinka kruopų košės, žuvies patiekalai, kotletai.

Į klausimą, ko pageidautų mokyklos valgykloje, kas antras apklausos dalyvis atsakė, jog norėtų įvairių gėrimų, Kijevo kotletų ir kitų kepsnių su džiuvėsėliais, picų, bulvyčių fri, desertų su šokoladu, spurgų, įvairiausių sumuštinių, blynų su uogiene, mišrainių su majonezu. Sausainių,  įvairių ir daugiau bulvių patiekalų, saldžių kompotų bei arbatos, traškučių nori kas trečias respondentas, vieno iš dešimties labai mėgimas padažas su spirgučiais.

– Apklausos rezultatai dar kartą parodė, kad nepriklausomai nuo įstatymų, griežtų draudimų, moksleiviai mėgsta bei pageidauja maisto, kurį tikėtina įpratę vartoti namuose. Esame už nuoseklų sveikatai palankios mitybos kultūros ugdymą, todėl manome, kad, gerus rezultatus šioje srityje pasieksime tik tada, kai ir šeimoje ir mokyklos valgykloje vaikai valgys kokybišką sveikatai palankų maistą, – apklausos rezultatus komentavo S. Petrikauskienė.

Šią savaitę Tauragės  mokyklose startavo projektas „Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimas mokyklose“. Savivaldybė skelbia sudariusi sutartis su vietiniais ūkininkais, kurie į mokyklas tiekia morkas ir obuolius. Vaisiais ir daržovėmis nemokamai gali vaišintis visi vaikai.

Daugiau straipsnių