Aktualijos

Smūgis žinomai šeimynai – atimti globotiniai
  • Įkelta: 2019-02-19
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, jog Tauragės rajone yra tik dvi šeimynos. Redakciją pasiekė informacija, kad iš 30 metų veikusios Jono ir Seliutės Puodžiuvių šeimynos, kuriai ministras Donatas Jankauskas yra įteikęs „Gerumo žvaigždę“ ir padėkos raštą, antradienį paimti keturi globotiniai. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba informavo, jog vaikai iš šeimynos paimti remiantis teismo sprendimu baudžiamojoje byloje dėl smurto bei apgyvendinti saugioje aplinkoje. Vaikų globoti šeimyna nebegalės. Patys Puodžiuviai su žurnalistais kalbėti nesutiko.

Apie žinomą šeimyną spaudoje rašyta ne vieną kartą. 2016-aisiais Tauragėje lankėsi ir su Puodžiuviais bendravo laidų ciklo „Už vaikystę“ kūrybinė grupė. Šeimyna įkurta 1989 metais. Per tą laikotarpį  Puodžiuvių globojami užaugo daugiau kaip 20 vaikų, kuriais pora rūpinosi taip pat, kaip ir savo keturiomis biologinėmis atžalomis. Net sulaukę pilnametystės, sukūrę savo šeimas, jie dažnai atvyksta aplankyti buvusių globėjų.

Tačiau praėjusį antradienį redakciją pasiekė informacija, kad iš šeimynos atimti šiuo metu globojami 4 vaikai. Teismo atstovas spaudai Mindaugas Radvila informavo, jog 2018-ųjų lapkričio 21 d. Tauragės apylinkės teismas priėmė sprendimą baudžiamojoje byloje, abu šeimynos įkūrėjai nuteisti pagal baudžiamojo kodekso 163 straipsnį – piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis. Abu nuteisti laisvės apribojimu vieneriems metams, jiems taip pat pritaikytos baudžiamojo poveikio priemonės – baudos po 376,60 eurų. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, šeimynos tėvai nuteisti už smurtą prieš globotinius.

– Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius apie šeimyną duomenų turi. Iš šeimynos, įsikūrusios Tauragėje, paimti šioje šeimynoje gyvenę vaikai ir apgyvendinti saugioje aplinkoje.

Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius ieško globėjų vaikams. Primename, jog  paėmus vaiką iš nesaugios aplinkos, prašoma, kad vaiką laikinai globotų artimieji giminaičiai, giminaičiai ar asmenys su vaiku susieti emociniais ryšiais. Tik tais atvejais, kai nėra giminaičių ar asmenų, su vaiku susietų emociniais ryšiais, laikinoji globa gali būti nustatoma globos centre, perduodant vaikus prižiūrėti budintiems globėjams, teikiantiems profesionalias paslaugas arba šeimynoje, – raštu informavo Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė.

Vaikų globos namų „Šaltinėlis“ vadovė Lina Baziliauskienė patvirtino, kad keturi vaikai, kurių amžius nuo 6 iki 17 metų, į įstaigą atvežti antradienį. Apie vaikų emocinę būklę plačiau nekomentavo, tačiau informavo, jog vaikams teikta psichologinė pagalba ir numatyta pagalbą tęsti esant poreikiui.

– Mes tik suteikiam apgyvendinimą, teismo sprendimą vykdo vaikų teisės. Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į VVTAĮT prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių, – raštu informavo L. Baziliauskienė.

Vėliau redakcija sužinojo, jog vyriausia iš paimtų mergaičių, 17-olikmetė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo specialistų išvežta į Panevėžį. Artimo šeimynai šaltinio (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – red. past.) teigimu, tai padaryta staiga. 

Telefonu susisiekti ir papildomų klausimų užduoti Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjai žurnalistei nepavyko, tarnybos referentė informavo, jo B. Sragauskienė yra išvykusi į pasitarimą Marijampolėje. Telefonu Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos poziciją pakomentuoti sutiko Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis. Jo teigimu, vaikai iš šeimynos paimti remiantis minėtu teismo sprendimu. Kadangi šeimyna yra juridinis vienetas, o ne šeima, papildomo teismo sprendimo dėl vaikų paėmimo esą nereikia. Pakanka to, kad globotojai yra nuteisti baudžiamojoje byloje ir sprendimas įsiteisėjęs. Dėl to šeimyna nebetenka juridinio pagrindo globoti vaikus.

– Šeimyna yra ne šeima. Tai yra juridinis asmuo, kurio funkcija yra auginti, prižiūrėti ir auklėti vaikus.  Jeigu jis nuteisiamas pagal straipsnį, kur sakoma, kad buvo smurtas prieš vaikus, jis nebegali egzistuoti. Jeigu turime tą šeimoje, jeigu vienas iš tėvų yra nubaustas, vėlgi tuo pačiu straipsniu, tai nereiškia, kad vaikas būtų paimamas iš tos šeimos. Nes galbūt, pavyzdžiui, mama yra nubausta pagal vienetinį faktą, ir sako, kad viskas, daugiau niekada gyvenime, mes patikėsim ta mama ir vaikas liks pas mamą. Šeimyna sukurta tam, kad globotų vaikus. Ir šios šeimynos nariai įgyvendino įstatymą pažeisdami baudžiamąjį kodeksą, taigi praranda juridinį pagrindą globoti vaikus, – teigė A. Malinovskis, patikinęs, kad vaikų paėmimo iš šeimynos pagrindas buvo daugiau nei prie du mėnesius priimtas teismo sprendimas.

Paklaustas, kodėl vaikai paimti tik dabar, specialistas sakė konkrečiai šios bylos nenagrinėjęs, tačiau spėjantis, kad buvo laukiama, kol teismo sprendimas įsiteisės ir pasibaigs apskundimo terminai.

– Aišku, yra emociniai ryšiai ir visa kita, bet mūsų tikslas yra, kad vaikai augtų saugioje aplinkoje, taip pat stengiamės, kad kuo mažiau vaikų augtų institucijose. Manau, kad greičiausiai Panevėžyje atsirado potencialūs globėjai, dėl to mergaitė išvežta į kitą miestą, – situaciją komentavo A. Malinovskis, patikinęs, kad tai negalėjo būti padaryta prieš vaiko valią. Esą, į vyresnių nei 10 metų vaikų pageidavimus institucijos privalo atsižvelgti.

Žurnalistė bandė susisiekti ir su pačiais Puodžiuviais. Telefonu atsiliepusi moteris ketvirtadienį sakė kol kas nieko nepasakosianti, susijaudinusi tik tarstelėjo, esą viskas labai greitai ir netikėtai įvyko. Dėl susitikimo vėliau žadėjo pagalvoti. Susitarus pasikalbėti su viena iš šeimynos jau suaugusių globotinių, susitikimas taip pat neįvyko, nes mergina išskubėjo pas tėvą, sustreikavus jo sveikatai. Neatmetama, kad sveikata šeimynos tėvui pablogėjo sužinojus apie į Panevėžį išvežtą globotinę.

Gavę vaiko teisių apsaugos atsakymą, kodėl prireikė taip staiga išvežti septyniolikmetę merginą į kitą rajoną bei pasikalbėję su šeimynos įkūrėjais arba jų globotiniais apie įvykio aplinkybes, pasakojimą pratęsime kituose laikraščio numeriuose.

 

Daugiau straipsnių