Aktualijos

Rinkimų komisija grūmojo socialdemokratams
  • Įkelta: 2019-02-19
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Kandidatai į Tarybos narius Pranas Petrošius, Palmyra Gylienė bei kandidatas į merus Darius Petrošius įtarti rinkėjų papirkinėjimu, mat prieš Kalėdas dalino dovanas ir sveikinimus su politine reklama Lauksargių globos namų gyventojams. Nemalonę užsitraukė ir šios partijos deleguotas apylinkės rinkimų komisijos narys Aloyzas Turauskis. Vyras pripažintas sulaužęs rašytinį komisijos nario pasižadėjimą nevykdyti rinkimų agitacijos, mat politine reklama dalijosi socialiniame tinkle „Facebook“.

Dalijo dovanas ir politinius sveikinimus

Tauragės rinkimų komisijos sudaryta tyrimų grupė vykdė tyrimą dėl galimo rinkėjų papirkimo – savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 6 straipsnio pažeidimo, mat buvo gautas skundas dėl politiko apsilankymų Lauksargių globos namuose su dovanomis. Pirmadienį vykusio posėdžio metu komisijos narys, teisininkas Mindaugas Radvila pagarsino tyrimų grupės atlikto tyrimo medžiagą. Nustatyta, jog minėti politikai Lauksargių globos namuose lankėsi prieš Kalėdas, dalijo dovanų maišelius su vaisiais, sausainiais ir saldainiais. Taip pat globos namų gyventojams buvo įteikti vokai su atvirukais, pažymėtais kaip politinė reklama. Juose rinkėjams „Tauragiškių vardu“ šypsojosi kandidatas į merus Darius Petrošius.

Rinkimų įstatymas sugriežtintas pernai – numatyta, kad kandidatai negali teikti net mažareikšmių dovanų, tokių, kaip šratinukai ar saldainiai, tai laikoma rinkėjų papirkimu. Tačiau, numatyta išimtis, jeigu analogiško ar panašaus pobūdžio veikla buvo vykdoma nuolat kelerius metus. Rinkėjų papirkimu nelaikoma spausdintos medžiagos (veiklos programos, atvirukų, lipdukų, kalendorių ar informacinio turinio lankstinukų), pažymėtos politine simbolika, neatlygintinas platinimas.

Lauksargių globos namų direktorė Jovita Černeckienė tyrimo grupei paaiškino, kad politikų vizitas buvo suderintas bei teigė, jog socialdemokratai čia yra esą nuolatiniai svečiai.

„Dovanas dovanojo Kalėdų senelis, atvykęs kartu su svečiais. Atvykę svečiai padėjo išdalinti dovanas. Kiek teko matyti, tai buvo obuoliai, saldainiai, sausainiai. Renginio metu nebuvo kalbėta, nuo ko dovanos skirtos. Prie dovanų buvo ir vokai su juose esančiais sveikinimo atvirukais“, – į globos namus nuvykusiems komisijos nariams M. Radvilai ir Tadui Paupariui aiškino vadovė, identiškus atsakymus pateikė ir keletas globos namų gyventojų.

Apklausti socialdemokratai tvirtino, kad dovanos buvo teikiamos tradiciškai LSDP Tauragės skyriaus vardu ir perkamos iš skyriaus lėšų, joms šiemet išleido 110,57 Eur.

Skyrė pastabą

Komisija pateikė išvadą, jog nepaisant to, kad patikrinus socialinio tinklo „Facebook“ nuotraukas nustatyta, jog socialdemokratai į globos namus su dovanomis vyksta mažiausiai penktus metus iš eilės, tačiau asmenys, esantys kandidatais  rinkimų periodu turėtų susilaikyti nuo veiksmų, kurie galėtų sukelti abejonių dėl poveikio rinkėjų valiai.

„Ypač atkreiptinas kandidato į merus LSDP nario Dariaus Petrošiaus dėmesys į jo veiksmus, kuris nors ir nurodė, kad lankėsi Lauksargių globos namuose kaip LSDP skyriaus atstovas ir to įstatymas nedraudžia, tačiau įteikinėdamas kalėdinius sveikinimus, nors ir nėra duomenų, kad juos įteikinėjo kaip kandidatas į merus, kartu su nuo partijos teikiamomis dovanomis galėjo sukelti abejonių ir gali būti prilyginamas rinkėjų papirkimui“, – rašoma tyrimų grupės išvadoje.

Komisija pritarė tyrimų grupės išvadai, jog politikai nepažeidė savivaldybių tarybų rinkimų 6 straipsnio nuostatų bei nusprendė papildomo tyrimo nepradėti. Tačiau pritarė ir siūlymui minėtiems kandidatams skirti pastabą.

Posėdyje dalyvavęs LSDP Tauragės skyriaus pirmininkas Pranas Petrošius teigė kol gyvas būsiąs važiuosiąs į Lauksargių globos namus su dovanomis, nesvarbu, rinkiminis periodas, ar ne.

– Visa tai tiesa yra, mes tą dalyką važinėjam kiekvienais metais, tikrai aš pažadu ir ateity, nepriklausomai nuo to, kokioj aš pozicijoj būsiu, ar aš būsiu kandidatas, ar būsiu nedarbingas, ar dar kaip nors, tikrai lankysiu tuos žmones, nes aš tenai važiuoju ne jų papirkinėti, bet važiuoju pagarbą žmonėms atiduoti, – sakė politikas.

Rinkimų komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė savo ruožtu P. Petrošiaus klausė, ar kitais metais sveikinimai taip pat būdavo įteikiami nuo Dariaus Petrošiaus. Šis atsakė, jog anksčiau sveikinimus teikdavo partijos skyriaus vardu.

– Iš tikrųjų, tai kyla abejonių, nes mes išskyrėme, jog vienu ir tuo pačiu metu buvo atlikti du veiksmai. Mes jų nesiejame. Vienu atveju buvo politinės reklamos dalinimas, ji buvo pažymėta ir tai yra nedraudžiama įstatymo. Kitu veiksmu vyko taip pat nedraudžiami dalykai, kad jūs, kaip tradicija, kiekvienais metais įteikinėjate dovanas. Įstatymas taip pat turi išimtį dėl tradicinių renginių. Tuo pačiu metu atlikote, atrodo, du atskirus veiksmus ir jie kiekvienas, kaip atskiras, atrodo, kad yra teisėtas. Bet kas gaunasi iš tų dviejų veiksmų, kaip juos sudedi į vieną? – abejones išsakė G. Rakauskienė.

VRK: negalima nei „mėgti“, nei „dalintis“

Antru klausimu iš apylinkės rinkimų komisijos pašalintas socdemų deleguotas Aloyzas Turauskis. Vyras sulaužė komisijos nario rašytinį pasižadėjimą neagituoti už jokią partiją. Tiesa, šiuolaikišku būdu – agitacine medžiaga dalindamasis socialiniame tinkle „Facebook“.

– „Facebook“ paskyroje komisijos narys Aloyzas Turauskis dalijasi, „share‘ina“, kitaip, populiariai tariant, Dariaus Petrošiaus politine reklama. A. Turauskis priklauso Moksleivių apylinkei Nr. 6, pasiūlė socialdemokratų partija. Manau, kad ne išimtis su šitais dalykais bus, –  klausimą pristatė G. Rakauskienė ir pacitavo rinkimų įstatymo 18 straipsnio 3 dalį. Jame sakoma, jog komisijos nariui, davusiam rašytinį pasižadėjimą draudžiama bet kokios formos rinkimų agitacija. Asmuo pažeidęs šį reikalavimą turi būti atleistas iš rinkimų komisijos. Pagal VRK susiformavusią praktiką, tokie nariai yra šalinami iš komisijų.

Buvęs VRK komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas yra išaiškinęs, jog rinkimų komisijų nariai, nuo tos akimirkos, kai duoda priesaiką, turi vengti bet kokios rinkimų agitacijos. „Jie negali turėti viešųjų ryšių su politikais, taip pat dalyvauti debatuose ar būti užfiksuoti bendrose nuotraukose su politikais socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje. Net toks dalykas, kaip paspaudimas „patinka“ po nuotrauka jau gali būti vertinamas kaip agitacija. Todėl teisininkai komisijų nariams pataria ignoruoti politikų veiklą socialiniuose tinkluose“, – yra sakęs Z. Vaigauskas.

O dalinimasis socialiniuose tinkluose, anot G. Rakauskienės, vienareikšmiškai reiškia politinės reklamos platinimą.

Komisija dėl A. Turauskio pašalinimo balsavo vienbalsiai.

Daugiau straipsnių