Aktualijos

Šilumos tinklai keičia seną biokuro katilą
  • Įkelta: 2018-10-10
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Į Tauragės šilumos tinklų teritoriją buvo atvežtas ypatingas, 39 tonas sveriantis krovinys. Pasinaudojusi Europos Sąjungos parama, bendrovė pakeis seną 8 MW biokuro katilą su pakura, kuris jau buvo susidėvėjęs.

Pakeis senąjį

Šiemet gegužę Tauragės šilumos tinklai ir VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė projekto „Esamo 8 MW biokuro katilo keitimas Tauragės katilinėje“ finansavimo sutartį. Darbus, pagal birželio 8 dieną pasirašytą rangos sutartį, atliks Kauno bendrovė „Nest Baltija“. Kaip informavo laikinai Šilumos tinklų direktoriaus pareigas einantis Audrius Arcišauskas, iš viso katilas ir statybos darbai atsieis 698 990 Eur (be PVM). Iš Europos Sąjungos (sanglaudos fondo) skirta 292 216 Eur, bendrovės lėšų – 406 774 Eur.

Katilą Tauragės šilumos tinklai nusprendė keisti siekdami modernizuoti įrangą ir efektyviau išnaudoti energetinius resursus, diegti naujausias technologijas šilumos gamybos efektyvumui didinti ir sąnaudoms bei šilumos kainai mažinti. A. Arcišausko teigimu, senasis katilas jau buvo mechaniškai susidėvėjęs.

– Numatytas slėginės dalies ir pakuros keitimas. Kol kas darbai vyksta sklandžiai, – teigė A. Arcišauskas, pridūręs, kad visgi pakeisti tokio galingumo katilą – nemenkas iššūkis.

Pirmadienį į bendrovės teritoriją atvyko sunkiasvoris kranas, kuris per pastato stogą įkels 38 tonas sveriantį įrenginį. Kol vyks montavimo darbai, bendrovė naudos 12 MW galios katilą.

Planai keitėsi

Apie poreikį keisti 8 MW galios katilą Tauragės šilumos tinklų vadovai kalbėjo dar prieš ketverius metus. 2015 metais tuometis bendrovės direktorius Vaclovas Karbauskis paskelbė viešojo pirkimo konkursą 5 MW galios biokuro katilo su kuro sandėliu statybai. Tiesa, tokios statybos buvo planuojamos už beveik du su puse karto didesnę, 1,9 mln. eurų sumą.

Tuo metu opozicijoje buvę konservatoriai ir liberalai reiškė abejones, ar planuojamo statyti naujo, rezervinio katilo poreikis ir investicijos atsipirks. Esą išlaidos nuguls ant Tauragės gyventojų pečių. Tuo metu V. Karbauskis tikino, kad vasaros metu leisti 8 MW katilą, kai reikia tik 2 MW, yra nuostolinga.

Nepaisant politinių ginčų, naujo katilo pirkimo rebusą išsprendė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). 2015 m. balandžio mėnesį ji sustabdė 1,888 mln. eurų vertės Beržės katilinės rekonstrukcijos ir 5 megavatų galios biokuro katilo statybos konkursą Tauragėje.

Tarnyba pranešė, kad įpareigojo Tauragės šilumos tinklus sustabdyti konkursą, kol VPT pateiks galutinį dokumentų vertinimą. VPT įtaria, kad bendrovė, nustatydami konkurso sąlygas, nepakankamai apibūdino ekonominio naudingumo kriterijus ir taip pažeidė įstatymus.

Be to, įmonė nusprendė dėl konkurso derėtis, nors tai draudžiama jos patvirtintose taisyklėse.

Dirbs ekonomiškiau

Buvęs Tauragės šilumos tinklų direktorius Mindaugas Nevardauskas teigia, jog keisti 8 MW galios katilą, o ne statyti naują 5 MW galios katilinę buvo naudingiau. Ne tik dėl to, kad projekto vertė ženkliai mažesnė. Naujasis katilas net vasarą dirbs ekonomiškiau nei iki tol veikęs, be to, įmonei laikyti trijų katilų nereikia.

Laikinojo vadovo A. Arcišausko teigimu, kol vyksta remonto darbai, Tauragės šilumos tinklų darbuotojai užkūrė 2006 m. statytą 12 MW galios katilą. Abu katilai kartu naudojami tik šalčių metu. Vasarą dirba mažasis, tiesa, nepilnu režimu. Šilumininkai teigia, kad dėl rekonstruojamų trasų, būsto renovacijų, šilumos poreikis mažėja.

Naujo katilo ir pakuros keitimo darbus planuojama užbaigti iki spalio 15 dienos.

 

Daugiau straipsnių