Aktualijos

Butkevičiaus vyriausybė pažadų neištesėjo
  • Įkelta: 2018-10-03
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Buvusios premjero Algirdo Butkevičiaus ir Tauragėje rinkto Seimo nario Dariaus Petrošiaus duotas žodis 2016 m. skirti finansinę paramą „Vilkyškių pieninei“ prieš savaitę prisimintas savivaldybės Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komisijos posėdyje. Paaiškėjo, kad žadėta 244 tūkst. eurų suma pieno perdirbėjai skirta nebuvo, o situaciją ištaisė tik dabartinė „valstiečių“ vyriausybė.

Žadėjo prieš 2 metus

Apie žarstomus politikų pažadus „Tauragės žinios“ rašė 2016 metais. Tuo metu Seimo valdančiosios daugumos atstovas Darius Petrošius, prieš artėjančius rinkimus į parlamentą žadėjo vyriausybės finansinę paramą AB „Vilkyškių pieninė“ dujų atšakos atvedimo projektui. Pagal žodinį susitarimą, 181 tūkst. eurų skirti turėjo Tauragės rajono savivaldybė, 244 tūkst. – vyriausybė, didžiąją dalį (26 mln.) – „Vilkyškių pieninė“, kuri Tauragėje numatė dideles investicijas.

Savivaldybė savo pažadą skirti pinigus ištesėjo, o štai seimūnai – ne. Po 2016 metais rudenį vykusių rinkimų, A. Butkevičiaus komanda išsiskirstė, nebeliko Seime ir D. Petrošiaus, kuris gyrėsi, jog į Tauragę yra pritraukęs 10 mln. litų investicijų.

Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo posėdyje „Vilkyškių pieninės“ generalinis direktorius G. Bertašius teigė, kad „vyriausybės keitėsi, o praėjusi nepadarė, ką buvo prisižadėjusi“.

– Prie Butkevičiaus vyriausybės mes su gerbiamu meru (Sigitu Mičiuliu, – red. past.) ir su Seimo nariu D. Petrošium nuvažiavome į Vyriausybę ir tarėmės. Mes sakėm, mes ateinam su investicija, tuo metu 26 mln., kad neinam į kokią laisvą ekonominę zoną, Kauną ar Klaipėdą. Tada per 10 minučių ministras Butkevičius sako, mere jūs sumokate 184 tūkst., mes – 240 tūkst., tai tokia buvo istorija. Tai savivaldybė sumokėjo, o vyriausybė keitėsi, tai labai gerai, kad esamas ministras pirmininkas S. Skvernelis daro tęstinumą, – posėdyje pasakojo G. Bertašius, priminęs 2 metų senumo įvykius.

Bendras reikalas

Tauragės rajono savivaldybės mero Sigito Mičiulio teigimu, savivaldybė ne kartą šį klausimą bandė spręsti su Ūkio ministerija. Tam talkino ne tik Seimo narė Aušrinė Norkienė, ne kartą Tauragėje lankęsis ministras Virginijus Sinkevičius.

Savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjos Genovaitės Pukelytės teigimu, 2017 liepos mėn. ūkio ministras V. Sinkevičius priėmė įsakymą ir patvirtino tvarkos aprašą, pagal kurį savivaldybės administracija kreipėsi dėl prisijungimo mokesčio gamtinių dujų įrengimo į Gaurės gatvę. Paraiška buvo patvirtinta. 

Kaip teigė G. Bertašius, neformaliai aišku, kad Ūkio ministerija perves pinigus, kuriuos „Vilkyškių pieninei“ buvo pažadėję socialdemokratai. Formaliai – bus sudaroma nauja sutartis, pagal kurią pieno perdirbimo įmonė įsipareigoja ne vėliau kaip iki 2020 metų  gruodžio 31 d. investuoti ne mažiau kaip 6 mln. eurų, į  technologinę įrangą ir pastatus Tauragės rajono savivaldybėje bei sukurti 21 darbo vietą.

– Mes jau investavom 29 milijonus, bet ir matome tęstinumą kitų objektų toje teritorijoje. Viskas tvarkoj, galim mes investuoti dar 6 milijonus ir papildomai sukurti 21 darbo vietą. Tai yra bendras reikalas, – komiteto nariams kalbėjo G. Bertašius.

Fabrikas įsibėgėja

Šiemet testavimo režimu pradėjusi dirbti „Vilkyškių pieninės“ gamykla Tauragėje taiko pažangią išrūgų perdirbimo technologiją. 35 metrų aukščio ceche perdirbamos išrūgos, o dėl gamybos proceso apimčių, pieninei reikalinga dujų atšaka. Prieš metus G. Pertašius teigė, kad tokią technologiją Europoje taiko tik trys bendrovės.

„Vilkyškių pieninės“ generalinio direktoriaus teigimu, Tauragėje esančios gamyklos pajėgumų įsisavinimas šiek tiek užtruko, vėluoja apie metus. Tačiau technologinių procesų parametrus pieninė pasiekė, per kitus metus gamykla bus pilnai apkrauta. Bendrovė buvusius įsipareigojimus įvykdė, suplanuotą žmonių kiekį įdarbinimo. Rekvizitai.lt duomenimis, šiuo metu AB „Modest“ dirba 192 darbuotojai.

Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjos Genovaitės Pukelytės teigimu, investuotoja labiausiai džiaugiasi savivaldybės įmonė „Tauragės vandenys“. Iškilus gamyklai, ženkliai išaugo suvartojamo vandens kiekiai, o tai reiškia įmonei papildomas pajamas.

Po penktadienį „Tauragės žiniose“ išspausdinto straipsnio, Darius Petrošius savo „Facebook“ profilyje teigė nebuvęs išklausytas, tad nusprendė plačiau savo nuomonę išsakyti socialiniame tinkle:

„Tik priminsiu, kad man dirbant Seime Tauragės ir Vilkyškių pieninės dujofikavimo klausimu buvo dirbama labai daug. Vyko bendri susitikimai su investuotoju, Vyriausybės ir kanceliarijos darbuotojais, miesto vadovais, tol kol buvo rastas galimas šio projekto finansavimo mechanizmas.

Mero pozicijos neprisimenu, bet administracijos direktoriui jis nepatiko ir apie tai garsiomis antraštėmis buvo šaukiama Tauragės savaitraštyje (patarimas vietinės valdžios atstovams – kalbėkite net ir vietinei žiniasklaidai atsakingai, nes Vyriausybės kanceliarija vykdo ir vietinės spaudos monitoringą). Bet tai buvo rinkimų metas (2016 m. spalio 9–16 d.), daug emocijų, o jos, kaip žinia, susitarti ne visada padeda. Taip Vilniuje visus nesusipratimus ir „nurašiau“.

2016 m. spalio 31 d. pateikiamas mano, kaip Seimo nario, paruoštas siūlymas dėl įstatymo projekto papildymo – Energetikos ministerijai numatyti 244 477 eurų dotaciją prijungimo prie dujų tinklo įmokai finansuoti (pridėjo nuorodą ir nuotrauką, – red. past.) 2016 m. lapkričio 2 d. kaip projekto autorius siūlymą po karštų debatų apsiginu Seimo ekonomikos komitete ir jam pritariama bendru sutarimu. 2016 m. lapkričio 14 d. prisiekia naujas Seimas ir jis jau tvirtino biudžetą.
Džiaugiuosi, kad S. Skvernelio vadovaujama vyriausybė supranta problemą, nors ir po kelių metų, tačiau finansavimas AB Vilkyškių pieninę pasieks.

Daugiau straipsnių