Aktualijos

Mokyklas gelbėja laikini maitintojai
  • Įkelta: 2018-09-20
Indrė VAIŠNORAITĖ

Utopinėmis idėjomis pagarsėjusi naujoji maitinimo reforma mokslo metų pradžioje sukėlė ne mažą stresą tiek mokyklų, tiek maitinimą tiekiančių bendrovių vadovams. Pirmosiomis rugsėjo dienomis kai kurių mokyklų valgyklos buvo uždarytos – maistas mokiniams pradėtas tiekti tik nuo rugsėjo 6-osios. Taip atsitiko, nes konkursas vasaros pabaigoje neįvyko – sugriežtintų reikalavimų neatitiko nė vienas maitintojas. Gelbėjimosi ratą ugdymo įstaigoms teko mesti toms pačioms įmonėms – mokyklų prašymų jos vaikus maitina laikinai, kol įvyks konkursas.

Vis dar ieško

Vyriausybei užsimojus pakeisti mokinių maitinimo įpročius, prieš rugsėjo pirmąją mokyklos vykdė konkursus sugriežtintais reikalavimais. Numatyta tiekti daugiau daržovių, vaisių, valgyklose leidžiama tik šviežia žuvis ir mėsa, kuri turi būti liesa. Ribojami ir pridėtiniai „pagardai“: druska, cukrus, uogienė. Tačiau nė vienas iš skelbtų konkursų Tauragės mokyklose neįvyko – vieni maitintojai išvis nedalyvavo, kiti neatitiko reikalavimų. Pirmosiomis rugsėjo dienomis kai kuriose mokyklose valgyklos nedirbo. „Aušros“ progimnazijoje, Jovarų pagrindinėje mokykloje, Žalgirių gimnazijoje maistas pradėtas tiekti nuo rugsėjo 5-os dienos, M. Mažvydo progimnazijoje – tik nuo rugsėjo 6-osios. Ugdymo įstaigos buvo priverstos suktis iš padėties – prašyti tų pačių įmonių maitinimą tiekti laikinai, kol įvyks naujas konkursas. 

Kaip skelbiama Centriniame viešųjų pirkimų portale, maitinamo paslaugas šiuo metu perka net 7 Tauragės ugdymo įstaigos: lopšeliai-darželiai „Ąžuoliukas“, „Žvaigždutė“, „Kodėlčius“, „Aušros“, Tarailių ir Martyno Mažvydo progimnazijos bei „Versmės“ gimnazija. Pasiūlymų pateikimo terminas –  rugsėjo 19 diena.

Kaip informavo savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, kas maitins mokinius, kiekviena ugdymo įstaiga rūpinasi pati ir konkursus skelbia savarankiškai, savivaldybė nesikiša, tik teikia rekomendacijas, į ką ugdymo įstaigos turėtų atkreipti dėmesį – kaina, kokybė ir panašiai. Mokyklai išsirinkus tiekėją, pasirašoma trišalė sutartis su savivaldybe.

Maitina laikinai

Šiuo metu Tauragės rajone mokinius maitina keletas įmonių. Šaltinio progimnazijoje dirba „Jūraja“, pernai pasirašiusi dvejų metų sutartį su mokykla. Žalgirių gimnazijoje maitinimą taip pat antrus metus tiekia „Vilartina“. Kretingiškių bendrovė „Bruneros“ maitinimą tiekia keletui rajono mokyklų, daliai iš jų – laikinai, kol įvyks konkursas. Įmonės Rinkodaros skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė „Tauragės žinioms“ teigė, jog laikinai maitinti mokinius jų prašė pačios mokyklos. Pasak bendrovės atstovės, nors pagal naujus įstatymus gerokai pasikeitė reikalavimai valgiaraščiui, savivaldybės įkainiai socialiai remtinų moksleivių maitinimui liko tie patys.

– Veršiena, aviena ar triušiena tikrai neatsiras valgiaraštyje, nes tai paprasčiausiai per brangu ir be to, ar mokiniai ją valgys? Druskos ir cukraus leidžiama labai mažai. Kas vėlgi keista. Kepame vaikams blynelius, tiekdavome juos su uogiene, bet juk visos uogienės su cukrumi, tai jų duoti nebegalime. Lieka blyneliai su grietine ir vėl, vaikams tai nelabai patinka. Vaikai yra labai nelaimingi, iš mokyklos, iš darželių grįžta alkani. Keisti mums ir tie druskos draudimai, juk jei vaikui neleisi jos valgyti mokykloje jis išeis į šalia esančią „Maximą“, ten nusipirks tarškučių ir va jums druskos balansas atstatytas. Kitas dalykas, bulves galima valgyti tik kartą per savaitę, bet jei vaikas nevalgo kruopų, tai jis vėl lieka alkanas, – stebėjosi S. Petrikauskienė.

Maitintojų nuomone, turėtų vykti bendradarbiavimas, visi – tiek tėvai, tiek maitintojai, mokyklų vadovai turėtų priiminėti sprendimus, o šiuo atveju, taisyklės nuleistos „iš viršaus“.

– Mes tikrai už tai, kad būtų maksimaliai sveika, bet visa tai turėtų būti kontroliuojama proto ribose, – teigė „Bruneros“ atstovė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Kęstutis Patašius „Tauragės žinioms“ teigė, jog problemų dėl neleistinų produktų mokyklose ir taip pasitaiko, o įgyvendinant sugriežtintus reikalavimus, išryškėja atvirkštinis efektas – mokiniai per pertraukas „šukuoja“ parduotuves.

– Su mokyklomis būna problemų, daugiausia dėl įvairių neleidžiamų vartoti produktų, ypač įvairiuose bufetuose. Mes kiek randam, tiek išimam. Bet, praktiškai, jeigu mokykloje neleidžiama prekiauti, tai atsiranda šalia kažkoks kioskelis ar parduotuvė, be abejo, netoli mokyklos, tai vaikai ten eina ir nusiperka. Tai uždrausti sudėtinga. Labai svarbu tėvų sąmoningumas, nes viskas prasideda šeimoje. Kaip vaikas maitinasi šeimoje, tokius jis įpročius atsineša ir į mokyklą, tokio to maisto ten ir ieško, – teigė K. Patašius.

Netinkamos sąlygos

Keletas rajono mokyklų neturi tinkamų maitinimui sąlygų. Varganos valgyklos M. Mažvydo progimnazijoje ir Jovarų pagrindinėje mokykloje. Dar rugpjūčio gale savivaldybės atstovų komisija vertino įstaigų valgyklų būklę. Lankydami Martyno Mažvydo progimnaziją svečiai įsitikino, kad renovacija mokyklai būtina. Nors valgykla tikrinimo dieną dar kvepėjo dažais, maisto ruošimo patalpos atrodė graudžiai. Sena elektros instaliacija, mediniai karkasai maistui sandėliuoti.

Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis mokyklų tikrinimo metu teigė, kad norėtų atlikti valgyklos ir kai kurių kabinetų remontus. Planai, deja, taip ir liko planais. Mokyklos valgyklos būklė prasta, maistas joje negali būti gaminamas, tam įmonė negavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimo.

Šiuo metu laikinai Jovarų pagrindinę mokyklą maitina „Bruneros“, mokyklai ieškomas nuolatinis maitintojas. Visada šviežiai, valgykloje maistą gaminanti įmonė Jovarams daro išimtį. Jovarų mokyklos mokiniams keliauja „Versmės“ gimnazijoje pagamintas maistas.

– Sąlygos ten tikrai ne pačios geriausios, dirbti sudėtinga. O kažką patvarkyti, pataisyti, neįmanoma. Dažymo ten tikrai neužtenka, kaip jie anksčiau dirbo tai nežinom, bet yra taip, kad mes pažymėjimo iš veterinarijos toje valgykloje tikrai negausim, – savo pastebėjimais dalijosi „Bruneros“ atstovė.

Paklausta, ar dalyvauja paskelbtuose maitinimo konkursuose „Bruneros“ atstovė atsakė teigiamai.

– Natūralu, jei jau dirbame, kai kuriuose iš jų. Investuojame savo laiką ir pinigėlius, kad pasiektumėme geriausio rezultato. Norime tęsti pradėtus darbus, – teigė maitinimo įstaigos vadovė.

Daugiau straipsnių