Aktualijos

Tauragės gimdyvių laukia naujagimiui palanki ligoninė
  • Įkelta: 2017-02-21

Autorės nuotraukos

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Po ilgamečio įdirbio Tauragės ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius pagaliau gavo naujagimiui palankios ligoninės akreditaciją. Skyriaus vedėja Irena Narbutienė neslėpė, jog šis rezultatas – daugelio metų pastangų ir atkaklaus darbo vaisius. Atsidavę gydytojai ne tik stengiasi, kad užgimimo stebuklas įvyktų sklandžiai, mama ir kūdikis būtų sveiki ir saugūs, bet ir padeda pagrindus stiprinant tolimesnį mamos ir vaiko ryšį. Naujagimiui palankioje ligoninėje svarbiausia, jog motinos gautų visas žinias sėkmingam žindymui, taip pat būtų skatinamos ir remiamos, kad įsitikintų, jog  tai – pasitenkinimą teikianti patirtis. Taip pat garantuojama motinos teisė būti su savo naujagimiu, jį prižiūrėti nuo pat užgimimo akimirkos.

Geriausia tarp rajonų

Nuo 1990-ųjų metų Lietuva, kaip Jungtinių Tautų narė, pradėjo vadovautis valstybine politika,  skatinančia ir remiančia natūralų kūdikių maitinimą. Nuo tada gimdyves priimančios gydymo įstaigos ėmė siekti naujagimiui palankių ligoninių statuso. Pirmąja tapo VšĮ „Vilniaus gimdymo namai“.

Iki šiol tokiu titulu gali pasidžiaugti toli gražu ne visi šalies gimdymo namai – net tokios ligoninės kaip Vilniaus Santariškių klinika, Klaipėdos universitetinė ligoninė ar Respublikinė Šiaulių ligoninė jo neturi. Šiuo metu naujagimiui palankios ligoninės statusą turi tik 8 ligoninės Lietuvoje, 12 yra jo siekiančių.

– Šis nuopelnas priklauso akušerinio-naujagimių skyriaus darbuotojams, kurie tam ruošėsi ilgus metus. Kai pagaliau sulaukėme ekspertų, buvome įvertinti  geriausiai iš visų rajonų ligoninių. Statuso negavo didelės ligoninės, kuriose, kaip gal kam atrodo, sąlygos yra geresnės.  Nors yra manoma, kad didesnėje ligoninėje gimdyti saugiau, taip nėra, – tikino Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis.

Šis kelias Tauragės akušerijos-ginekologijos skyriaus gydytojams nebuvo nei trumpas, nei lengvas – naujagimiui palankios ligoninės statuso personalas kantriai siekė apie 8 metus, 4 kartus buvo kreiptasi dėl akreditacijos, tačiau reikalingų patikrinimų Tauragės ligoninė nesulaukdavo. Irenos Narbutienės teigimu, naujagimiui palankios ligoninės koncepcijos iniciatorė Tauragėje buvo vaikų skyriaus gydytoja Iveta Paulienė.

– Atkakliai reikėjo įrodinėti tiek pacientams, tiek ligoninės bendruomenei, kad jei mes norime dirbti tokiame lygmenyje, kokiame dabar esame, turime siekti šio kriterijaus, – teigė I. Narbutienė.

Galiausiai, 2017-ųjų pradžioje, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro komisijai įvertinus skyriaus darbą ir kiekvieno gydytojų individualias žinias ir pasirengimą, Sveikatos apsaugos ministro sprendimu šis statusas buvo suteiktas. Tai – ne vienintelis darniai lyg orkestras dirbančios Tauragės akušerių-ginekologų bendruomenės pasiekimas. 2016-aisiais konkurse „Saugi mama ir saugus naujagimis“ tarp visų šalies ligoninių tauragiškiai užėmė trečiąją vietą.

Nuo pat pirmų dienų

Gimimo stebuklu besirūpinančius gydytojus pakalbinti nėra taip lengva – nežinai, kada jiems teks bėgti atlikti savo pareigas. Bet kuriuo metu neplanuotai gali atvykti gimdyvė, kuri laukti negali. Trumpai pasikalbėjusi su žurnaliste skyriaus vedėja Irena Narbutienė vėl skuba į operacinę – po beveik paros budėjimo ten jos laukia planinė operacija.

Irena Narbutienė akcentavo, jog tapti naujagimiui palankia ligonine – ne trumpalaikis rezultatas, o tęstinis darbas su gimdyvėmis, naujagimiais, natūralaus žindymo filosofijos propagavimas nuo pat pirmųjų būsimos mamos nėštumo dienų. Glaudžiam kontaktui su mažyliu ir natūraliam maitinimui moterys yra ruošiamos nuosekliai, joms vedamos paskaitos, suteikiamos ne tik praktinės, bet ir psichologinės žinios, akcentuojama betarpiško ryšio su kūdikiu būtinybė ir natūralaus žindymo nauda. Po gimdymo dedamos visos pastangos, kad naujagimis iš karto galėtų pajusti betarpišką ryšį su mama.

– Dar gimdykloje kūdikis nedelsiant dedamas motinai ant krūtinės, kad pajustų oda-oda kontaktą ir kuo greičiau mokytųsi žysti, jei yra atliekama Cezario operacija, motina gauna tokį nuskausminimą, kad galėtų bendrauti su naujagimiu kol baigiamos operacinės procedūros, – pasakojo I. Narbutienė.

Šioje ligoninėje kūdikiui nesiūloma jokių čiulptukų ir žindukų, taip pat sintetinių pieno mišinių, juos gaminančios įmonės reklamuotis čia neturi teisės. Praktikuojamas motinos ir naujagimio buvimas palatoje kartu ištisą parą, skatinama kūdikį žindyti tiek, kiek reikia, ir kada jis nori.

Aplankę vienvietėje palatoje su vyru įsikūrusią jauną gimdyvę Aušrą radome ją besišypsančią. Naujas šeimos narys – Aronas, saldžiai miegojo lovelėje. Moteris teigė, jog nors kūdikis krūtį kol kas ima nenoriai, pamaitinti jį pavyksta, ji sulaukianti visos reikalingos pagalbos. Aušra papasakojo, jog natūralus gimdymas buvęs greitas ir sklandus, visą nėštumą ji lankėsi pas gydytoją I. Narbutienę, jos prižiūrima ir gimdė. Jauna šeima tikino Tauragės ligoninėje besijaučiantys jaukiai ir saugiai.

Mamos – gerose rankose

Per tas kelias dienas, kurias nuo pat pirmųjų gimdymo akimirkų mamos praleidžia akušerijos-ginekologijos skyriuje, ligoninės personalas stengiasi perteikti visas reikalingas žinias ir patirtį, kad galimybės kiekvienai mamai natūraliai maitinti savo kūdikį būtų išnaudotos maksimaliai. Tuo tikslu dirba net 5 gydytojai neonatologai. Nuolatos skyriuje pluša kvalifikuotų gydytojų komanda – akušeriai-ginekologai Almantas Urbanavičius, Asta Verumbickienė, Rasa Bubliauskienė bei Roberta Norkutė, vadovaujami nusipelniusios ir visų gerbiamos skyriaus vedėjos Irenos Narbutienės. Taip pat 6 slaugytojos, 2 jų padėjėjos ir net 17 akušerių komanda. Jau nėštumo metu paskaitas apie žindymo naudą būsimoms mamoms skaito neonatologė Irena Burmistrovienė.

– Dar prieš daugelį metų Raudonojo kryžiaus ligoninėje lankėme docentės neonatologės Eglės Markūnienės kursus, kaip žingsnis po žingsnio žindyti, – pačią pradžią prisiminė I. Narbutienė. – Vėliau sekė ilgi metai darbo ir užsispyrimo, turėjome pakeisti nusistovėjusį sovietinį požiūrį, stiprinti mamos ir vaiko ryšį.

Gydytojas Almantas Urbanavičius pasakojo, jog kad galėtų suteikti motinoms reikiamų įgūdžių ir žinių, medikai patys turi to išmokti – dalyvaudami mokymuose, kuomet naudojant imitacines krūtis gydytojai mokomi teisingos žindymo technikos. Taip pat medikas turi sugebėti paaiškinti žindymo procesą motinai suprantama kalba.

– Visus mus egzaminavo, į namus vyko, skambino motinoms, kurios čia gimdė kelerių metų laikotarpiu, kad įsitikintų, jog visa tai pas mus yra atliekama nuolatos,  – pasakojo ilgametę patirtį turintis gydytojas A. Urbanavičius.

Personalas nuolat vyksta į vietines ir tarptautines konferencijas, seminarus, kitas ligonines, mokymo įstaigas, siekdami gilinti žindymo konsultavimo įgūdžius bei dalintis savo pasiekimais. Mokymai vyksta ir internetu. Trečius metus Tauragėje dirbanti jauna gydytoja Asta Verumbickienė kasmet stažuojasi Danijoje.   

Naujausia įranga

Gydytojos I. Narbutienės pastangomis dar tarybiniais laikais statyti gimdymo namai – jau istorija. Naujas akušerijos-ginekologijos skyrius Tauragės ligoninės patalpose įrengtas įgyvendinant Šveicarijos konfederacijos ir Lietuvos Respublikos bendradarbiavimo programos lėšomis finansuojamą projektą „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“. Gydytoja pasakojo ilgai siekusi, kad į atgyvenusią gimdymo įrangą ir patalpas būtų atkreiptas valdžios dėmesys, pati prisidėjo rengiant duomenis projektui.

– Siekėme saugios akušerijos – saugi mama – saugus naujagimis, įrodinėjome, jog tame pačiame skyriuje mums yra reikalingi anesteziologai, neonatologai, nes sėkmingas gimdymas – sekundžių reikalas, – prisiminė skyriaus vedėja.

Skyriaus remontas su įrengimu Tauragei atsiėjo apie 1,8 mln. litų. Į naujas, dažais kvepiančias patalpas Tauragės ligoninėje  iš anksčiau buvusių Prezidento gatvėje gimdymo namų skyrius persikėlė 2013-ųjų pabaigoje. Tuomet buvo ne tik pagal aukščiausius standartus suremontuotos patalpos, bet ir nupirkta nauja įranga, vienoda visoms projekte dalyvavusioms ligoninėms.

Šiuo metu skyrius gali pasidžiaugti  tokia pat naujagimių gaivinimo aparatūra, kaip ir didžiosiose šalies ligoninėse, taip pat šiuolaikiškais cisteroskopu ir laparoskopu, kuriais ginekologines operacijas atlieka aukštos kvalifikacijos gydytojai. Visa įranga – nuo ginekologinių apžiūrų kėdžių iki naujagimių inkubatoriaus yra nauja ir inovatyvi. Skyriaus akušerijos dalyje – septynios vienvietės palatos, viena keturvietė palata, ginekologijos dalyje – 16 vietų. 

Tauragės ligoninės akušerijos-ginekologijos skyrius aptarnauja Šilalės, Jurbarko, Tauragės rajonus ir Pagėgių savivaldybę. Kasmet čia priimama apie 500 gimdymų. Per Cezario pjūvio operacijas gimsta apie 16 proc. naujagimių.

 

Kam atiteks 33 milijonai?
  • Įkelta: 2017-02-03
Daugiau straipsnių