Aktualijos

Probacijos tarnybos programos. Ar jos veikia?
  • Įkelta: 2016-05-10
Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus Tauragėje vyresnioji inspektorė Vida Valauskienė

Smurtą patyrusi moteris prašė žurnalistų pagalbos – išsiaiškinti, ar Tauragės rajone veikianti Probacijos tarnyba tikrai dirba, ar tik imituoja darbą. Kreipimosi priežastis – dažnai smurtaujantis vyras, kurį esą turi prižiūrėti Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyrius Tauragėje. Skyriaus vyresnioji inspektorė Vida Valauskienė paaiškino, kad smurto atveju, nukentėjusioji turi kreiptis į policiją.

„Tauragės žinių“ redakcijai paskambinusi moteris, jaudindamasi dėl galimo dar vieno smurto protrūkio ar net pavojaus gyvybei, nusprendė likti anonimiška. Vardo neatskleidusi skaitytoja tikino esanti smurto artimoje aplinkoje auka, tačiau nežinanti kaip išbristi iš šio liūno. Teistas ir Probacijos tarnybos prižiūrimas sugyventinis, kilus menkiausiam nesutarimui, paleidžia rankas į darbą. Smūgius namie kenčianti moteris klausia: kam skirtos socializacijos programos, jei jos neveikia? Gal Tauragėje jos nėra taikomos ir visa Probacijos tarnybos skyriaus veikla tik formalumas?

Klausimus perdavėme Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriui (Tauragės rajono ir Pagėgių savivaldybės teritorijoje). Atsakymus parengusi vyresnioji inspektorė Vida Valauskienė vyro smūgius patiriančiai moteriai patarė nedelsiant kreiptis į policijos pareigūnus.

– Probacijos tarnyba nėra ikiteisminio tyrimo įstaiga, todėl gavus informacijos apie smurto artimoje aplinkoje atvejus, šie duomenys perduodami policijos pareigūnams. Šiuo metu į Probacijos skyriaus pareigūnus, veiklą vykdančius Tauragės rajono ir Pagėgių savivaldybių teritorijoje, nesikreipė nei viena nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusi moteris. Jei tokie faktai yra, visuomet raginame nesitaikstyti ir netoleruoti smurto, o kreiptis į policiją, – aiškino Probacijos skyriaus vyresnioji specialistė.

Anot Vidos Valauskienės, Probacijos tarnyba vykdo teismo nuosprendžius bei nutartis suaugusiems asmenims ir nepilnamečiams, kuriems yra paskirta probacija, t. y. lygtinis paleidimas ar atidėtas laisvės atėmimo bausmės vykdymas. Taip pat kai skiriami viešieji darbai ar laisvės apribojimas.

– Probacijos skyriaus pareigūnai kontroliuoja, kaip priežiūroje esantys nuteistieji vykdo teismo skirtus įpareigojimus ir draudimus, esant poreikiui padeda spręsti socialines, psichologines bei asmenines problemas, vykdo nuteistųjų resocializaciją, padeda integruotis į visuomenės gyvenimą. Probacijos skyriaus pareigūnės vykdo elgesį keičiančias programas, kurių tikslas – padidinti asmens vidinę motyvaciją keisti savo elgesį, mokytis mąstyti ir elgtis atsakingai, taikant savitarpio pagalbos metodą, mokytis metodų, kurie užkirstų kelią smurtiniam elgesiui, – apie Probacijos tarnybos veiklą kalbėjo V. Valauskienė.

Vyresnioji skyriaus specialistė teigė, kad probacijos tarnybos pareigūnai tikrina, ar prižiūrimi asmenys nevartoja psichiką veikiančių medžiagų, ar gydosi priklausomybės ligas, ar atlygino nusikalstama veika padarytą turtinę žalą, ar dirba ir panašiai. 2016 metų balandžio 1 dienos duomenimis, į Probacijos skyriaus registrą Tauragės r. ir Pagėgių sav. teritorijoje buvo įtraukti 134 asmenys, iš jų 10 nepilnamečių. Keturios Probacijos skyriaus pareigūnės Tauragės rajono ir Pagėgių savivaldybėse per 3 šių metų mėnesius iš viso prižiūrėjo 182 asmenis ir 155 kartus lankėsi priežiūroje esančių asmenų gyvenamosiose vietose. Apsilankymų metu pareigūnės bendrauja su nuteistų asmenų artimaisiais, jiems suteikiama informacija, kur kreiptis, jei artimas žmogus šeimoje smurtauja ar turi kitų problemų.

 

Daugiau straipsnių