Aktualijos

Diena be tabako: Lietuva pirmauja kovoje su rūkymu
  • Įkelta: prieš 20 val.
„Tauragės žinių“ archyvo asociatyvi nuotrauka

27 kartą minimą Pasaulinę dieną be tabako – gegužės 31-ąją – Lietuva pasitinka ženkliai pakeista tabako kontrolės politika ir įvestomis griežčiausiomis Europos Sąjungoje (ES) priemonėmis kovai su rūkymu.

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencija, Lietuvoje pasirenkamos veiksmingiausios kovos su rūkymu priemonės. Lietuva viena pirmųjų Bendrijoje į nacionalinę teisę perkėlė svarbiausias nuostatas iš Tabako produktų direktyvos.

Kad elektroninės cigaretės nebūtų prieinamos vaikams, skubos tvarka uždrausta elektroninė prekyba šiais gaminiais ir bet kokia jų reklama.

Lietuva taip pat yra viena pirmųjų šalių, kur tabako gaminiai nuo rudens bus pardavinėjami pakeliuose su 65 proc. ploto užimančiais vaizdais, atgrasančiais nuo rūkymo.

Be to, jau nuo 2015 m. liepos uždrausta rūkyti transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 18 metų ar nėščių moterų. Rūkoriai baudžiami už rūkymą viešose vietose – viešojo transporto stotelių laukimo paviljonuose, parkuose, aikštėse.

Kitas iš pasiekimų – visiškas mėtinių tabako gaminių uždraudimas nuo 2020 metų.

Šiuo metu svarstomos įstatymo pataisos, dar labiau griežtinančios tabako kontrolės politiką, įskaitant papildomus tabako gaminių reklamos, rėmimo ribojimus.

Statistika rodo, kad apie 80 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti dar paauglystėje. Lietuvoje savo pirmąją cigaretę būdami 13 metų ir jaunesni surūko 58 proc. berniukų ir 44 proc. mergaičių. Bent kartą per savaitę rūko 21 proc. 15 metų amžiaus mergaičių ir 34 proc. to paties amžiaus berniukų.

Daugiau straipsnių