Aktualijos

Kai trūksta informacijos, prasideda skundai
  • Įkelta: 2016-02-23
Žmogaus teisių gynimo asociacijos Tauragės skyriaus pirmininkė I. Bagdonaitė aptarti mokesčių skaičiavimo problemas susitiko su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotoju Virginijumi Noreika. Autorės nuotrauka

Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos Tauragės skyriaus nariai kovoja su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centru (TRATC) dėl sąžiningo ir gyventojams priimtino mokesčio įvedimo. Šios asociacijos skyriaus pirmininkė Irena Bagdonaitė sako gaunanti daugybę gyventojų skundų dėl TRATC‘o veiklos ir mokesčių skaičiavimo. Jos manymu, nemažai problemų kyla dėl informacijos viešinimo stokos.

 

Diskusijoje – TRATC ir žmogaus teisių gynėjai

Dar 2011 metais prasidėjusi kova už teisingas atliekų tvarkymo kainas tęsiasi iki šiol. Nemažai žmonių, susidūrę su neaiškumais dėl jiems paskaičiuotų Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro mokesčių, kreipėsi į Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos (LŽTGA) Tauragės skyrių.

Neseniai buvo surengta šios organizacijos diskusija su TRATC direktoriaus pavaduotoju Virginijumi Noreika. Kalbėta apie tai, kad asociacija gauna daug rajono gyventojų skundų dėl TRATC veiklos. Daugiausiai diskusijų sukėlė klausimai dėl galimybės mokėti už faktinį išvežamų atliekų kiekį, išvežimo dažnumo bei sąskaitų už šiukšlių tvarkymą negyvenamose sodybose. Užsiminta apie atvejį, kai vienoje sodyboje niekas negyveno 3 metus, tačiau už visus metus buvo atsiųsta atliekų tvarkymo sąskaita. Viena vertus, tai kelia sodybos savininkų pasipiktinimą, tačiau paaiškėjo, kad TRATC‘as iš seniūnijų negauna duomenų apie tuščias sodybas.

Ne visi turi galimybę sutaupyti

Asociacijos pirmininkė I. Bagdonaitė „Tauragės žinių“ žurnalistei sakė nesuprantanti gyventojams nepalankios sistemos: visus mokesčius – už vandenį, elektrą ir kitus – žmonės moka pagal skaitiklių parodymus, tačiau atliekų tvarkymo mokestis fiksuotas ir nesuteikia jokių galimybių sutaupyti.

– Įdomiausia tai, kad dideliuose privačiuose namuose gyvenančios šeimos turi galimybę kompostuoti žaliąsias atliekas ir už tai jiems suteikiama 20 proc. nuolaida mokesčiui. Tačiau gyvenantys daugiabučiuose ir auginantys ant palangės petražolę ir begoniją neturi galimybės šių kompostuoti, tad yra priversti sumokėti pilną mokestį, – TRATC mokesčių keistenybėmis stebėjosi I. Bagdonaitė.

Pasigenda informacijos viešinimo

LŽTGA Tauragės skyriaus pirmininkės nuomone, labai trūksta informacijos sklaidos apie mokesčius, lengvatas ir apskritai visą TRATC veiklą.

– Gerai pasidomėjus paaiškėja, kad yra įvairių mokestinių lengvatų pensininkams, neįgaliesiems. Taip pat galima mokėti už faktinio atliekų kiekio tvarkymą individualių namų gyventojams. Tik reikia eiti, klausti, prašyti. TRATC‘as nebendrauja su žmonėmis. Labai džiaugiuosi, kad direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika mums viską paaiškina, kai klausiame, tačiau paprastiems žmonėms informacijos trūksta. Kiekviename rajone (TRATC aptarnauja Tauragę, Pagėgius, Šilalę, Jurbarką – red. past.) yra tik po vieną TRATC atstovą. Pati mačiau situaciją, kai darbuotojas kalbasi su atėjusiu interesantu, skamba laidinis telefonas ir tuo pat metu „plyšta“ mobilusis. Kaip taip galima gerai dirbti? – svarstė žmogaus teises ginanti moteris.

Po 2011 metų kreipimosi į Seimo kontrolierių buvo pakeistas sprendimas ir suteikta galimybė privačių namų gyventojams mokėti už deklaruotą faktinį atliekų kiekį. Tačiau I. Bagdonaitės įsitikinimu, apie tai žino tik nedaugelis, nes informacija nėra plačiai skleidžiama, nėra bendraujama su gyventojais. Mokesčių mokėtojams siūloma susirasti informaciją interneto platybėse, kai daugelis vyresnio amžiaus žmonių ne tik neturi tokios galimybės, bet ir nemoka naudotis kompiuteriu.

– Paslaugų teikėjai ir valdžios atstovai turi pagalvoti, kaip jų sprendimai bus gyventojams išviešinti. Ir svarbiausia, kad prieš priimant sprendimus, būtų išgirsta gyventojų nuomonė – juk kalbame apie jų pinigus, – įsitikinusi I. Bagdonaitė.

Anot moters, aistros kyla dėl neaiškumo – kai gyventojai nežino, už kokį atliekų kiekį mokami mokesčiai, kur ir kaip panaudojami surinkti pinigai.

Problema – nelygybė

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika – tas asmuo, kuriam su pačiais įvairiausiais gyventojų klausimais nuolat skambina žmogaus teisių gynėja Irena Bagdonaitė. Jo nuomone, pagrindinė problema mokant mokesčius yra socialinė neteisybė:

– Didelė šeima, gyvenanti dideliame bute, sumoka už atliekų tvarkymą tiek pat, kiek vienas žmogus gyvendamas tokiame pat bute. Taip pat anksčiau nebuvo suteikta jokių galimybių pasirinkti mokėjimo būdo. Dabar jau tokios galimybės yra.  

TRATC atstovas pasakojo, kad galimybe deklaruoti faktinį atliekų kiekį ir mokėti tik už jį dažniausiai pasinaudoja ūkininkai. Tauragės rajone tokių nėra daug. Į I. Bagdonaitės klausimą, kur nukeliauja mokesčių mokėtojų pinigai, taip pat gavome atsakymą. TRATC direktoriaus pavaduotojas V. Noreika teigė, kad pinigai pirmiausiai nukeliauja į savivaldybės sąskaitą:

– Mėnesio gale mes rašome aktą, kuriame nurodome, kiek atliekų išvežta, ir prašome už tai sumokėti. Tuomet už gautas lėšas atsiskaitome su vežėjais, išmokame darbuotojams algas, sąvartyno išlaikymas taip pat kainuoja.

Daugiau straipsnių