Aktualijos

Uniforminė lygybė sudrumstė „Šaltinį“
  • Įkelta: 2012-03-29
„Šaltinio“ pagrindinė mokykla. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Daiva SITNIKIENĖ

daiva@taurageszinios.lt

Progimnazija besiruošianti tapti „Šaltinio“ pagrindinė mokykla jau kitais mokslo metais ketina pasipuošti mokyklinėmis uniformomis. Uniformas su mokyklos emblema privalės vilkėti 1–7 klasių šios mokyklos moksleiviai. Uniforminę aprangą pasirinktinai vilkės ir mokytojai. Nors dauguma šios mokymo įstaigos moksleivių tėvų patenkinti tokia „lygybe“, į mokyklą iš sostinės matuoti atvežtos uniformos sukėlė šurmulį ir karštas diskusijas. Vieni tėvai piktinasi esą prasta uniformų kokybe, kiti – masiniais „primatavimais“, treti naujųjų uniformų kainas vadina žvėriškomis. Mat uniforminis komplektas siekia beveik 300 litų.

Matavimai nelaiku ir netikslūs?

„Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorė Jūratė Lazdauskienė mano, kad uniformos mokykloje – žingsnis, mažinantis patyčias.

– Mokyklinės uniformos – geras dalykas. Visi bus lygūs. Prieš prasidedant naujiems mokslo metams nereikės sukti galvos dėl aprangos, o antra – ypač mergaitėms kas rytą nereikės galvoti, kuo apsivilkti, kad ne prasčiau už kitas atrodytų,– mokyklos direktorei pritarė ir „Tauragės žinių“ kalbinta trijų vaikų mama.

Pasak jos, mokyklinės uniformos – brangios, tačiau nereikės pirkti krūvos drabužių. Moteris tik stebėjosi, kad moksleiviai siuvėjų matuojami kovo mėnesį – juk iki rugsėjo pirmosios vaikai išstyps ir naujosios uniformos jiems gali būti per mažos. Moteris pasakojo, kad tądien, kai siuvėjai matavo moksleivius, ji negalėjo nueiti į mokyklą, kadangi dirbo, tačiau kai sūnus namo parnešė surašytus matmenis, ji negalėjo atsistebėti – kelnių ir megztinių dydžiai labai skyrėsi, lyg būtų parinkti dviem skirtingiems vaikams, kurių ūgis skiriasi 30 centimetrų.

Suabejojo medžiagų kokybe

– Niekas mūsų, tėvų, neklausė, norim tų uniformų ar ne. Vyras buvo nuėjęs į mokyklą, kai vaikams buvo matuojamos uniformos. Sakė, kad prasta medžiaga. Lyg žadėjo, kad tikrosios uniformos bus geresnės kokybės. Atvežtoji atseit tik dėl modelio ir dydžio nustatymo, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo kita „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos moksleivio mama.

Į redakciją kreipusis pradinuko mama sakė nesanti nusiteikusi prieš mokyklines uniformas, tačiau skundėsi medžiagos kokybe. „Tauragės žinioms“ moteris sakė atsisakiusi pirkti nekokybišką uniformą.

– Kelnių medžiaga plonytė. Atrodo, kad jei stambesnis vaikas pasilenks, plyš. O kaip vaikai vilkėdami tokiomis kelnėmis eis žiemą? Megztiniai – tikri tįsalai. Geriau nuvažiuosiu į „Akropolį“ ir nupirksiu ką nors panašaus. Kai susirinkimo metu ėmiau reikšti savo nuomonę, mokyklos direktorė paprašė to nedaryti, esą kad kiti tėvai neišgirstų, – kalbėjo pradinuko mama.

Šeši mokiniai liks be uniformų

„Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorė J. Lazdauskienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad nuo 2010 metų rugsėjo 5 iki 2012 metų vasario 2 dienos buvo galima balsuoti, ar mokykloje reikia įvesti uniformas. Apklausos rezultatai – 63 procentai balsavusiųjų pasisakė už uniformas. Mokyklinės uniformos šioje mokykloje bus įvestos nuo rugsėjo pirmosios, jas dėvėti privalės 1–6 klasių moksleiviai. Pirkti uniformų nesutiko šešių mokinių tėvai.

Pasak direktorės, 2010 m. lapkričio 11-ąją mokykloje vykusios kultūrinės pažintinės dienos metu mokiniai piešė „šaltiniečių“ uniformų modelius ir juos pristatė. Siūlomi pavyzdžiai buvo eksponuojami, o mokinių taryba organizavo balsavimą, kurio metu ir paaiškėjo, kad daugumai labiausiai patiktų megztukai, klostuoti sijonėliai, kaklaraiščiai.

Uniformos siuvamos tik dabartiniams 1–6 klasių mokiniams, kadangi dabartiniai septintokai kitais mokslo metais būsimojoje progimnazijoje mokysis paskutiniuosius metus, o uniformos numatytos ilgesniam laikui. Devintųjų klasių ši mokykla nebeformuoja, o kitų metų dešimtokams kiti mokslo metai šioje mokykloje taip pat bus paskutiniai.

Siūs sostinėje

Pasak J. Lazdauskienės, šiais mokslo metais buvo apklausti ir mokinių tėveliai. Mokyklos vadovė tikina, kad renkantis modelius buvo paisoma mokinių nuomonės. Esą todėl ir ieškota firmų, kurios galėtų pasiūlyti trikotažo gaminius. Pasirinkta Vilniaus UAB „Lidata“. Šios bendrovės pasiūlytų gaminių kokybė mokyklos vadovybei pasirodė geriausia. Esą bendrovė patikino, kad nekils jokių problemų, jei prireiks taisyti ar keisti uniformas.

– „Lidata“ aptarnauja daug mokyklų Lietuvoje, turėjome galimybę pasiteirauti apie jų patikimumą ir gaminių kokybę. Niekas mokyklos nėra įpareigojęs visą gyvenimą dirbti su šia bendrove. Jei Tauragėje atsirastų įmonė, kuri galėtų mums pasiūlyti kažką dar kokybiškesnio, visada tokią galimybę svarstysime, – kalbėjo J. Lazdauskienė.

Uniformos – nepigios

Uniforma, kurią 1–4 klasių moksleivėms sudaro sarafanas, megztukas ir kaklaraištis, kainuos 190–207 Lt. Toje pačioje įmonėje už 60 Lt galima užsisakyti ir baltas palaidines, kurios bus privalomos švenčių metu. 5–6 klasių mergaitėms sijonas kainuos 75–80 litų, jei mergaitės pageidaus papildomai užsisakyti uniformines kelnes, jos kainuos 80–85 litus. Berniukų uniforma – kelnės, megztinis ir kaklaraištis atsieis 175 litus. Jei tėvai pageidaus baltus marškinius įsigyti iš „Lidatos“, jie kainuos 55 litus. Trikotažinės liemenės tiek mergaitėms, tiek berniukams atsieis 60–70 litų. Šiuo metu iš moksleivių renkamas avansas. Pasak direktorės, socialiai remtiniems moksleiviams taikoma 8 procentų, o jei šeimoje yra trys ir daugiau vaikų, – 10 procentų nuolaida.

Matavosi ne tikrąsias uniformas

Mokyklos vadovė įsitikinusi, kad mokyklinės uniformos bus kokybiškos, nors ir pripažįsta, kad matuoti verslininkų iš Vilniaus atsivežti modeliai tikrai buvo ne visi kokybiški ir ne tokio mezgimo, kokį mokykla užsakė.

– Firmos atstovai mus patikino, kad šie modeliai naudojami daug metų ir skirti matuoti. Visiems tėveliams buvo galimybė pamatyti mūsų pasirinktus audinius, tik kai kurie tiesiog nenorėjo mūsų girdėti, – sakė mokyklos direktorė.

J. Lazdauskienės teigimu, uniformos matuojamos kovo mėnesį dėl didelio užsakymo. Esą reikalinga žinoti, kiek prireiks audinių, kai kurie audiniai užsakomi konkrečiai „Šaltinio“ pagrindinei mokyklai. Esą su siuvykla susitarta – jei atsitiktų taip, kad rugsėjui uniforma nebetiks, ji bus pakeista.

– Tėvelių, kurie nesutiks pirkti uniformų, prašysime pasirūpinti drabužėliais patiems, kad jie atitiktų mokykloje priimtus susitarimus, – informavo „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorė.

Daugiau straipsnių