Aktualijos

Planas chuliganas?
  • Įkelta: 2011-02-07
Savivaldybės administracijos direktorius Algirdus Mosėjus (kairėje) ir Tarybos narys Gediminas Maškauskas turi bendrų planų. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Savivaldybei skaičiuojant dienas, kada į Tauragę ateis žadėtasis investuotojas – Pietų Korėjos bendrovė „LK Development“, tauragiškiams pažadėjusi į apleistą žemės sklypą Tauragės dvare investuoti per 7 mln. litų, rajono išrinktieji kurpia kitus planus. It grybas po lietaus šioje milijoninėje istorijoje išdygo žinia apie naują, iki šiol Lietuvoje jokios veiklos nevykdžiusią bendrovę mįslingu pavadinimu „LK Green Energy“. Aiškėja, kad būtent ji Tauragėje statys „LK Development“ viešai pristatytą šviestuvų surinkimo gamyklą. Tačiau aiškėja ir tai, kad korėjiečiai gali būti artimai susiję su keletu Tauragės politikų. Ar už milijoninių pažadų ištesėjimą galėsime kelti šampano taurę, šiandien dar neaišku.

Tiesiogiai su užsieniu nesusijusi

Prieš Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdį praėjusios savaitės trečiadienį paaiškėjo, kad savivaldybės interneto svetainėje www.taurage.lt paviešintas su Pietų Korėjos bendrove „LK Development“ savivaldybės administracijos direktoriaus Algirdo Mosėjaus pasirašytas ketinimų protokolas. Būtent šiame protokole, kurio vienas punktas skelbia, kad visa su juo susijusi informacija konfidenciali, teigiama, kad išnuomodama savivaldybės turtą bendrovei „LK Development“ savivaldybė sutiktų, jog ateityje visas teises į jį pastaroji bendrovė perduotų savo užsienio partneriams „LK Green Energy“.

„LK Green Energy“ – vos pernai lapkritį Vilniuje, Įsruties g. 6, registruota bendrovė. Jos steigėja – iki šiol su Tauragės savivaldybės meru Pranu Petrošiumi ir savivaldybės Tarybos nariu Gediminu Maškausku aktyviai dėl korėjiečių įsitvirtinimo Tauragėje bendravusi „LK Development“ atstovė Diana Goberė. Bendrovės akcininkais šių metų sausio 3 dieną tapo trys Pietų Korėjos atstovai Kim Yong Hun, Park Joo Yim ir Yoon Jongik. D. Goberė paskirta bendrovės direktore.

Registrų centro duomenimis, naujoji bendrovė tiesiogiai nėra susijusi su jokia užsienio kompanija, ji registruota kaip savarankiškas Lietuvos juridinis asmuo.

Dosnūs socialdemokratams

Tačiau keisčiausia, kad naujoji, vos prieš keletą mėnesių įsteigta bendrovė registruota Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario, socialdemokrato Gedimino Maškausko bendrovei „Gralis“ priklausančiame bute Vilniuje, Įsruties g. 6-6B. Pastarasis butas antstolio areštuotas, disponavimo teisė juo apribota nuo 2010-ųjų gruodžio 15 dienos.

Paaiškėjo ir dar viena pikantiška detalė – Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad UAB „LK Green Energy“ finansiškai remia Socialdemokratų partijos Tauragės kandidatų į savivaldybės Tarybą rinkiminę kampaniją. Šių metų sausio 12 dieną ši bendrovė Tauragės socialdemokratų rinkiminei kampanijai paaukojo 10 tūkstančių litų. „Green Energy“ prieš rinkimus paremti Tauragėje nusprendė vienintelę partiją – socialdemokratų. Tauragės socialdemokratams prieš pat rinkiminį įkarštį aukojo ir daugiau bendrovių: 5000 Lt – „Klaipėdos inžinerinių tinklų statyba“, 20000 Lt – Panevėžio UAB „Metalo meistrai“, 6000 Lt – Vilniaus UAB „Finansinių konsultacijų centras“, 7000 Lt – Kauno UAB „Consena“, 5000 Lt – „Klaipėdos apdaila“.

Kokius planus rezga mūsų išrinktieji? Kas gi ta „LK Green Energy“, beje, jau ieškanti darbuotojų Tauragėje planuojamam vystyti verslui? Kokiais ryšiais su ja gali būti susiję socialdemokratai Tarybos narys G. Maškauskas ir rajono meras P. Petrošius? Kodėl savivaldybės administracija pasitiki nežinoma bendrove ir sutinka neatlygintinai jos veiklai sutvarkyti visus dokumentus, nutiesti inžinerinius tinklus, net skirti 4 ha žemės sklypą?

Merui „vienodai rodo“

Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius atsakomybės dėl UAB „LK Green Energy“ planų kratosi – sako, kad už juos atsakinga savivaldybės administracija, kad Socialdemokratų Tauragės skyriui aukojusios bendrovės pavadinimą sužinojo iš žiniasklaidos, ir teigia, kad nei „Green Energy“ akcininkų, nei vadovų nepažįsta.

– Mere, ką Jūs žinote apie Vilniuje registruotą bendrovę „Green Energy“, kuri yra Jūsų vadovaujamo Socialdemokratų partijos Tauragės skyriaus rinkiminės kampanijos rėmėja?

– Nieko aš apie juos negaliu pasakyti, kadangi aš apie jų veiklą tikrai nieko nežinau.

– Jei apie „Green Energy“ nieko nežino savivaldybės vadovas, kodėl savivaldybės administracija, pasirašydama su „LK Development“ ketinimų protokolą, įrašo punktą, leidžiantį šiai bendrovei perimti „LK Development“ iš savivaldybės išsinuomotą turtą?

– Tą protokolą aš mačiau, bet atvirai pasakius taip ir nestudijavau papunkčiui ir pažodžiui. Aš labai gerai peržiūrėjau ir perskaičiau mūsų neva tai žemės nuomos sutartį, kurią ketiname pasirašyti su „LK Development“. Man asmeniškai tas punktas, kad savivaldybės turtas be savivaldybės žinios gali būti pernuomojamas tretiesiems asmenims, nepatinka. Aš turiu davęs pavedimą Juridiniam skyriui, kad jo specialistai paanalizuotų tuos sutarties punktus, kurie man kelia abejonių.

– Tai kodėl balsavote už šį sprendimą?

– Aš balsavau visumoj už sutartį. Bet kol kas dar nepasirašiau būtent to vienintelio rajono Tarybos sprendimo.

– Bet ketinimų protokolas jau pasirašytas.

– Ketinimų protokolas nėra dokumentas. Jis man asmeniškai, kaip merui, yra nulis. Su manim jo niekas nederino. Be to, ne tiek svarbu, kokiu pavadinimu ta kompanija ten dirbs.

– Tačiau Taryba nuomos sutartį su „LK Development“ patvirtino remdamasi būtent šiuo protokolu – sprendimo projekte taip rašoma.

– Ketinimų protokolas, aš suprantu, yra kaip toks bendras dalykas, kad jie ruošiasi dalyvauti toje veikloje. Nu, tai taip, jų juristai ir mūsų juristai ruošė kartu tikrąją nuomos sutartį.

– Buvote aktyvus tarpininkas tarp „LK Development“ ir tauragiškių, besipriešinusių Pietų Korėjos verslininkų atėjimui į gyvenamąjį rajoną. Išsakėte garantijų, kad pasitikite korėjiečiais. Kodėl nepasidomėjote, kam pastaroji bendrovė ateityje ketina perduoti visas išsinuomoto savivaldybės turto teises? Negi Jums nesvarbu, kas remia Jūsų vadovaujamus Tauragės socialdemokratus?

– Paramą Socialdemokratų Tauragės skyriui pasiūlė ne „Green Energy“, o „LK Development“. Aš atvirai pasakius neklausiau jų, kokia jų kompanija perves pinigus.

– Ar nemanote, kad balsuodamas už savivaldybės turto nuomos sutarties, kuri leistų „LK Development“ perduoti išsinuomotą turtą Socialdemokratų partijos rėmėjai „Green Energy“, sprendimą, galėjote supainioti interesus?

– O kur čia buvo galima supainioti interesus? Aš gi negaliu uždrausti bendrovei remti partijos ar ją kažkaip įtakoti. Be to, tos kompanijos aš net nepažįstu, nežinau nei kas jie tokie, nei kas ten ją įsteigę yra, nei kada ji įkurta. Nežinau apie ją absoliučiai nieko.

– Ar žinote, kad „Green Energy“ registruota bute, kuris priklauso Jūsų partiečio, savivaldybės Tarybos nario Gedimino Maškausko bendrovei „Gralis“?

– Ne, nežinau. Dar kartą pabrėžiu, kad apie šią bendrovę visiškai nieko nežinau. Ne, nežinau, iš kur atsiradusi ta kompanija. Iš kur aš galiu žinoti, kokios akcijos kam priklauso? Aš gi neturiu ten nei akcijų, nei interesų, nei pažįstamų. Aš pirmą kartą „Green Energy“ pavadinimą išgirdau būtent iš jūsų. Čia jūsų, žurnalistų bėda, kad jūs visur įžvelgiat tiktai blogį. Aš asmeniškai dar kartą noriu pakartoti – su jokia kompanija, su jokia „Green Energy“ reikalų neturėjau ir neturiu. Jeigu ten kažkas kuriasi, tai nereiškia, kad aš turiu žinoti.

– Ar apie atliekų deginimą su „LK Development“ esate kalbėjęs?

– Buvo kalba, buvo pristatymas, kad jie galėtų statyti atliekų deginimo gamyklą. Netgi visi apskrities merai tame pristatyme dalyvavo. Jei kažkas statytų šiuolaikišką atliekų perdirbimo gamyklą, aš manau, kad visi būtumėm už. Bet čia ne mums tai spręsti, tai velniški pinigai. Savivaldybės neturi tokių pinigų. Kita vertus, aš net nematyčiau problemos, kas beateitų, svarbu, kad ateitų tvarkingai, darytų investicijas. Man vienodai rodo, ar tai Jonas, Petras, Onytė ar Marytė.

Žurnalistai informaciją turėtų pirkti?

Tarybos narys G. Maškauskas, paklaustas, kodėl būtent jo bendrovei „Gralis“ priklausančiame bute registruota „Green Energy“, atsakė, kad netrukus į Tauragę atvyks Pietų Korėjos atstovai, todėl klausti reikėtų jų. Be to, politikas lyg juokais, lyg rimtai pasvarstė, kad „Tauragės žinios“ iš jo informaciją galėtų pirkti.

– Korėjiečiai manęs paprašė leisti registruoti bendrovę „Gralio“ bute. Jiems reikėjo sukurti firmą, jie tame bute tik laikinai, – vis dėlto atsakė G. Maškauskas.

Paklaustas, iš kur „Green Energy“ žino, kad „Gralis“ turi butą Vilniuje, G. Maškauskas atsakė, kad visi tai žino.

Tačiau G. Maškauskui buvo naujiena, kad butas, kuriame registruota „Green Energy“, areštuotas.

– Pirmą kartą girdžiu. Jūs man naujieną pasakėte, reikės patikrinti, – sakė G. Maškauskas.

„LK Development“ – tik tarpininkai

– „Green Energy“ tiesiogiai vykdys pastato statybos ir gamybos procesą. „LK Development“ buvo tik tarpininkai, – „Tauragės žinioms“ sakė savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus.

Algirdo Mosėjaus teigimu, ši bendrovė Lietuvoje nėra įvykdžiusi jokio projekto.

Paklaustas, kodėl buvo paviešintas su korėjiečiais pasirašytas ketinimų protokolas, A. Mosėjus atsakė:

– Nežinau, kas čia paviešino. Aiškinsimės.

Netrukus A. Mosėjaus įgaliota „Tauragės žinioms“ paskambino savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vyriausioji specialistė Lilija Mockienė ir informavo, kad savivaldybės administracija su korėjiečiais pasirašyto ketinimų protokolo konfidencialiu nelaiko, todėl jis ir buvęs paviešintas.

– Ateityje gali būti konfidencialių sutarčių, kai korėjiečiai vykdys komercinę gamybinę veiklą, tada jų viešinti negalėsime, – „Tauragės žinioms“ sakė L. Mockienė.

Butą pasiūlė G. Maškauskas

„LK Green Energy“ direktorė Diana Goberė, paklausta, kodėl jos vadovaujama bendrovė nusprendė finansiškai paremti būtent Tauragės socialdemokratų rinkiminę kampaniją, atsakė, kad nebuvo nusistatymo remti būtent socialdemokratus.

– Tiesiog parėmėm ir tiek, – sakė D. Goberė.

Bendrovės vadovė patikino, kad registruoti bendrovę „Gralio“ bute pasiūlė pats G. Maškauskas, ne „Green Energy“.

D. Goberė atskleidė, kad „LK Development“ iš savivaldybės išsinuomotą turtą ketina pernuomoti „Green Energy“. Jos teigimu, steigti šią bendrovę prireikė, nes atsirado privatus asmuo iš Pietų Korėjos, kuris būsiąs pagrindinis šio projekto investuotojas. Jis esąs vienas „Green Energy“ akcininkų.

Kada korėjiečiai su savivaldybės administracija pasirašys nuomos sutartį, kol kas neaišku. Pagal „garsųjį“ ketinimų protokolą sutartis turėjo būti pasirašyta iki vasario 1-osios.

Daugiau straipsnių