Aktualijos

Artėjantis pavasaris primena pernykštę stichiją
  • Įkelta: 2011-02-02
Antanas Eidukas sako, kad Pagramančiui patvinti grėsmės yra. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka

Pernai kovą pagramantiškius užklupo netikėta stichija – susidarius Jūros upės ledų sangrūdai Akmenoje išsiliejęs vanduo apsėmė kaimo žmonių sodybas. Daugiau nei 50 centimetrų storio ledo gabalai pridarė nuostolių, bene labiausiai nuo potvynio nukentėjęs Antanas Eidukas patyrė 20 tūkstančių litų žalą, iš kurios valstybė kompensavo vos 1,5 tūkstančio. Ar užklups potvynis Pagramantį šiemet, Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Gražvydas Mileris prognozuoti nesiryžta, papildomo pasirengimo ugniagesiai-gelbėtojai kol kas neplanuoja.

Nuostolių nepadengė

Pernykštis potvynis Pagramantyje į miestelį sukvietė ir smalsuolius, ir gelbėtojus. Akmenos upėje susidarius ledų sangrūdoms, vanduo užliejo gyvenvietės sodybas. Šalia upės kranto gyvenantis Antanas Eidukas puikiai atsimena pernykščius nemalonumus. Vos spėjo šeimininkas tuomet išgelbėti semiamą ūkį: paršelius, šunį, vertingesnį turtą. Vanduo apsėmė traktorių, malkinę, šulinį, gyvenamąsias patalpas.

– Sugedo skalbimo mašina, baldai permirko, nuostolių apie 20 tūkstančių, – prisiminė A. Eidukas.

Vyriškis kompensacijos didelės ir nesitikėjo, tačiau tikino nugirdęs, kad kitoje kelio pusėje gyvenantys pagramantiškiai jas gavo didesnes. Ten gyvena ir Tauragės rajono meras Pranas Petrošius.

Eidukų šeimos namo koridorius dar mena potvynio pėdsakus – sienas apsėmęs vanduo paliko žymę. Pagramantiškis tokio didelio Akmenos potvynio neprisimena, nors gyvena šioje gyvenvietėje daugiau nei tris dešimtmečius. „Tauragės žinių“ paklaustas, ar nesibaimina, kad upė patvins ir šiemet, A. Eidukas kiek atsidusęs ištarė, jog gamtos nenuspėsi.

Potvynio nebus?

Mažonų seniūnijos, kurios teritorijai priskirtas Pagramančio kaimas, seniūnas Jonas Samoška įsitikinęs, kad potvynio šiemet nebus.

– Ledus Akmena jau išnešė, o antro sukaustymo tikimės, kad nebus, – aiškino seniūnas.

„Tauragės žinioms“ pasiteiravus, ar imtasi veiksmų, kad pernykštė tragedija nepasikartotų, J. Samoška teigė, kad rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu numatyta išpjauti daugiau nei 100 Akmenos pakrantės medžių, kurių nebelikus nesusidarytų ledų sangrūdų. Darbai jau pradėti, bet nebaigti. Anot J. Samoškos, žiemos sąlygos neleido. Girininkų įspauduotus medžius pjaus gyventojai, kurie prašys malkų.

Tačiau nuo potvynio pernai nukentėjęs A. Eidukas sako – jei potvynis kiltų šiandien, jokių pokyčių nebūtų. Viskas kaip pernai, nes medžiai nepjauti.

Gelbėtojai dirba pamaryje

Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Gražvydas Mileris taip pat nesitiki, kad potvynis Pagramantyje bus tokio pat masto, kaip pernai.

– Šiemet ledo sluoksnis siekė vos 20 centimetrų, pernai jis buvo apie pusę metro, – kalbėjo G. Mileris.

Specialistas teigė, kad šiuo metu gelbėtojų pajėgos mestos į pamarį. Jei kiltų grėsmė Pagramančiui, gelbėtojai vyktų ir į šį regioną. G. Mileris pridūrė, kad sprogdinti galimai susidariusias ledų sangrūdas – ne šios tarnybos kompetencija. Šį darbą atlieka kariškiai.

Daugiau straipsnių