Aktualijos

Įstrigome šiukšlių tvarkos labirinte
  • Įkelta: 2010-07-12
„Dunokų“ šiukšliavežės į darbą iš garažų išvažiuoja aštuntą ryto, tauragiškių šiukšles jos šiemet dar surinks. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Kol politikai metų metais atidėlioja visuotinės atliekų rinkliavos įvedimą ir svaidosi vieni kitiems kaltinimais nekompetencijos stoka, Tauragės pakelės ir paupiai skęsta šiukšlėse. Šįkart rajono savivaldybės Taryba rinkliavos mokesčio įvedimą atidėjo dar metams – iki 2011-ųjų liepos 1-osios. Neoficialiai kalbama, kad tokia data nepopuliariam mokesčiui įvesti pasirinkta išsigandus artėjančių savivaldos rinkimų.

Apkaltino nekompetencija

Trečiadienį Klaipėdos apygardos teisme startavo Vilniaus UAB „Ecoservice“ Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui (TRATC) iškelta byla. Ši Vilniaus miestui atliekų surinkimo paslaugas teikianti bendrovė apskundė TRATC surengtą komunalinių atliekų vežėjo konkursą. Iš konkurso bendrovė buvo pašalinta. TRATC atstovų teigimu, dokumentus konkursui ji pateikė netinkamai.

Jokia paslaptis – teisminiai ginčai mūsų valstybėje trunka ne savaitę ir net ne mėnesį. TRATC Plėtros skyriaus vadovė Edita Vaitkienė mano, kad bylinėjimasis gali užtrukti mėnesius ir net metus.

– Šitas konkursas labai sunkus. Paskelbėme jį pernai spalį, o šiandien rezultatų dar jokių, – „Tauragės žinioms“ sakė E. Vaitkienė.

TRATC specialistė sako nepelnytai sulaukusi buvusio rajono mero, savivaldybės Tarybos narioRoberto Piečios kaltinimų nekompetencija. Tokius kaltinimus R. Piečia viešai TRATC‘ui metė birželio 23-iosios Tarybos posėdžio metu.

– Nors dalyvavau posėdyje, tačiau atsakyti į kaltinimus neturėjau galimybės, – „Tauragės žinių“ žurnalistei kalbėjo E. Vaitkienė.

E. Vaitkienė teigia, kad nenurodė savivaldybės Tarybai, kuriam laikui atidėti visuotinės rinkliavos įvedimą. Specialistė sako, kad TRATC tik informavo savivaldybės administraciją, jog užvirus teisminiams ginčams šių metų liepos 1-ąją atliekų vežėjas dar nebus aiškus. Kodėl politikai tvarkos įvedimą atidėjo tokiam ilgam laikotarpiui, galima tik spėlioti.

Savo ruožtu konkursą apskundusios UAB „Ecoservice“ komercijos direktorė Daiva Skrupskelienė „Tauragės žinioms“ tvirtino, kad konkursui pateikė dokumentus tokius, kokių ir buvo reikalauta.

– Mus išmetė tam, kad išmestų, nors įstatymai visiems vienodi, – „Tauragės žinias“ tikino D. Skrupskelienė.

Atsiskaito nelegaliai?

Kokia bus naujoji šiukšlių surinkimo tvarka? TRATC savivaldybei siūlė tris atliekų surinkimo tvarkos variantus – pagal turimo nekilnojamojo turto plotą, pagal žmonių skaičių ir pagal faktą – atliekų kiekį. Politikams priimtiniausias pasirodė pirmasis būdas.

Rajono vicemeras Silverijus Statkus sako, kad savivaldybė jokios gyventojų apklausos, kokį rinkliavos būdą jie rinktųsi, neatliko.

– Neoficialių apklausų buvo, tačiau juridiškai įformintų ne, – „Tauragės žinioms“ sakė vicemeras.

Kad Tarybos sprendimas metams nukelti rinkliavos įvedimą gali būti susijęs su artėjančiais rinkimais, S. Statkus kategoriškai atmetė. Esą jei teisminiai ginčai baigsis anksčiau, ir Taryba anksčiau grįš prie šio klausimo nagrinėjimo.

– Aš pats, kaip pilietis, pritarčiau rinkliavai nuo ploto, nes jį apskaičiuoti lengviausia, gyventojų suskaičiuoti neįmanoma, – S. Statkus mano, kad vienodą atliekų surinkimo rinkliavos mokestį reikėtų įvesti visoje Lietuvoje.

Kol politikai diskutuoja ir ilgam atidėlioja visuomenei svarbų sprendimą, gyventojai sutarčių iki šių metų pabaigos su komunalines atliekas surenkančia savivaldybės UAB „Dunokai“ pratęsti neskuba. „Tauragės žinių“ kalbinti keletas nuosavuose namuose gyvenančių tauragiškių neslėpė, kad susitarti dėl šiukšlių išvežimo su „Dunokų“ vairuotojais keblumų nekyla – esą kam mokėti daug, jei įkišai vairuotojui į kišenę keletą litų ir tavo šiukšles jis išveš.

Vieni nesusitvarko

Paklaustas, kiek tauragiškių šiuo metu turi sudarę sutartis su „Dunokais“ dėl šiukšlių išvežimo, bendrovės direktorius Alvydas Lapinis netruko suskaičiuoti – miesto individualių namų savininkai 2813, kaimo valdų savininkai – 3406.

– Su daugiabučių gyventojais problemų nekyla, visi jie moka. O štai kiek Tauragės rajone yra privačių valdų savininkų, patikėkite, mes net nežinome. Niekas mums tokios informacijos nesuteikė. Manome, kad privačių namų yra daugiau, tik kaip juos suskaičiuoti? – „Tauragės žinioms“ kalbėjo A. Lapinis.

„Dunokų“ direktorius pripažįsta, kad jo vadovaujama bendrovė nepajėgi viena susitvarkyti su šiukšlintojais.

– Nuvažiuokit prie Papušynės kapinių, pervažiuokit tuo keliuku palei mišką, pamatysit, kas darosi. Į kapinių konteinerius metami televizoriai, net sofos atvelkamos, maisto atliekos, argi tai kapinių šiukšlės? Tačiau bausti mes neturime teisės, – kalbėjo A. Lapinis.

Kviečia pratęsti sutartis

Gyventojus „Dunokai“ informuoja, kad iki 2011 metų sausio 1 dienos atliekų surinkimo tvarka nesikeičia. Šiukšles ir toliau surinks „Dunokai“. A. Lapinis gyventojus ragina atvykti į bendrovę pratęsti sutarčių.

– Šiemet negalėjome su gyventojais sudaryti sutarčių visiems metams, laukėme politinio sprendimo, kad nuo liepos 1 dienos bus įvesta nauja tvarka, tačiau išėjo visai kitaip, – sakė „Dunokų“ vadovas.

Šiuo metu 1 kub. m šiukšlių išvežimas kainuoja 56,13 Lt, metų norma žmogui – 1,5 kub. m. Tai maždaug sudaro 7 Lt vienam gyventojui per mėnesį. 120 l šiukšlių konteinerio išvežimas į sąvartyną kainuoja 6,74 Lt, 240 l – 13,47 Lt. Paklaustas, ar turi informacijos apie nesąžiningai besielgiančius atliekas surenkančius vairuotojus, A. Lapinis atsakė:

– Sunku už rankos nutverti. Kaip juos pagausi?

Artimiausiu metu „Dunokai“ šauks atsakingų specialistų komisiją, kuri spręs, kaip gyventojus įpareigoti sudaryti šiukšlių išvežimo sutartis.

Pats „Dunokų“ vadovas, gyvenantis daugiabutyje, sako, kad pritartų atliekų surinkimo tvarkai, kuri už šiukšlių surinkimą įgaliotų mokėti visus gyventojus – paprastai kalbant visi mokėtų nustatytą mokestį, skaičiuojamą nuo „galvos“. Tačiau ir politikai, ir savivaldybės administracijos atstovai, už gyventojų migraciją atsakingi pareigūnai sako, kad tiksliai suskaičiuoti rajono gyventojų neįmanoma, nors karves valstybė suskaičiuoti sugebėjo – visos ganosi su „auskarais“.

– Mokėti už šiukšlių surinkimą nuo būsto ploto, kaip siūloma, būtų neteisinga tų žmonių atžvilgiu, kurių didesniame būste gyvena mažiau, – kalbėjo A. Lapinis.

Savo nuomonę – kokiam atliekų surinkimo būdui pritartumėte Jūs, išreikšti galite balsuodami „Tauragės žinių“ interneto svetainėje www.taurageszinios.lt skelbiamoje apklausoje.

Daugiau straipsnių