Aktualijos

Ar mero sveikata – tik jo reikalas?
  • Įkelta: 2010-05-31
Daivos Sitnikienės nuotrauka

Tauragės meras Pranas Petrošius nuo visuomenės ir darbdavio slepia savo sveikatos būklę – įsitikinę grupė savivaldybės Tarybos narių. Į „Tauragės žinių“ redakciją kreipęsi ir savo poziciją išsakyti pasišovę politikai tikina, kad tokiu būdu rajono vadovas nori daugiau uždirbti. Savo pavardžių viešinti Tarybos nariai nepanoro. Esą tokiu būdu apsaugos kai kuriuos jiems informaciją suteikusius savivaldybės administracijos tarnautojus. Kitaip su pastaraisiais galį būti susidorota.

Bijo susidorojimo

– Galite rašyti, kad šiuo reikalu domėjosi Tarybos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos komiteto nariai, – „Tauragės žinioms“ sakė viena politikė.

Paklausta, ar nesibaimina būti atpažinta, Tarybos narė teigė to nebijanti, tačiau nerimaujanti dėl galimo asmeninio susidorojimo su kai kuriais savivaldybės administracijos darbuotojais.

– Žinoma, tokiu atveju mes gintume tuos žmones, – mįslingai kalbėjo politikė.

Moteris teigė, kad Tarybos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos komiteto nariai pirmiausiai susidomėjo vangiai Tauragės savivaldybėje veikiančia Širdies ir kraujagyslių ligų prevencine programa. Esą pastaroji programa Tauragėje tevykdoma 7 procentais. Dėl to buvęs surašytas raštas Klaipėdos ligonių kasai.

Pastaroji problema iškėlė kitą – saugos darbe problemą. Grupė Tarybos narių nutarė pasidomėti, kaip darbo saugos taisyklių laikosi Tauragės rajono savivaldybės administracija.

– Taigi pradėjome nuo savivaldybės, – „Tauragės žinioms“ pasakojo viena politikių.

Pasak jos, kiekviena įmonė privalo turėti vadinamąjį sveikatos pasą, kuriame surašyti visi rizikos veiksniai. Esą jei jų nesilaikoma, per vėlai gali būti nustatomos profesinės ligos. Toks pasas savivaldybės administracijoje yra, tačiau informacija jame, pasak vienos Tarybos narės, neišsami.

Tikisi mero sąmoningumo

Tyrimas pradėtas nuo rajono mero. Jis, pasak kai kurių savivaldybės Tarybos narių, turi vadinamąjį darbingumo netekimą. Esą mero Prano Petrošiaus darbingumo lygio dėl nelaimingo atsitikimo darbe pažyma pateikta, tačiau išvados dėl jo darbo pobūdžio ir sąlygų nėra. Politikų teigimu, P. Petrošiui nustatyta 80 procentų darbingumo.

– Esame įsitikinę, kad meras nuslėpė šią išvadą todėl, kad nebūtų apribotos jo darbo sąlygos, kad jis galėtų dirbti viršvalandžius, kad nebūtų sutrumpintos jo darbo valandos, – įsitikinusi viena Sveikatos komiteto narių.

Paklausta, kodėl pasišovė viešinti šią problemą, politikė atsakė:

– Visuomenei norime pasakyti, kad įstatymų privalo laikytis visi. Jei galva pažeidinėja privalomą tvarką, tai ką daro kiti?

Politikės teigimu, Tarybos Socialinių reikalų ir sveikatos komitetas nėra nusiteikęs prieš merą, tačiau tikisi jo sąmoningumo.

Išduoda visiems

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Tauragės teritorinio skyriaus vedėjo Vytauto Stankūno teigimu, išvadas dėl darbo pobūdžio ir sąlygų jo vadovaujama įstaiga išduoda kiekvienam į juos besikreipiančiam asmeniui.

– Išduodame absoliučiai visiems, – „Tauragės žinioms“ sakė V. Stankūnas.

Paklaustas, ar darbuotojas privalo pristatyti savo darbdaviui šią išvadą, V. Stankūnas į klausimą atsakyti atsisakė.

Turi reikalauti Taryba

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vedėjas Albinas Frejus patikino, kad darbuotojas darbdaviui privalo pateikti ne tik pažymą apie savo darbingumo lygį, bet ir Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos jam išduotą išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų.

– Darbdavys to iš darbuotojo privalo reikalauti. Taip sako Darbo kodekso 104 straipsnis. Jūsų minimu atveju iš mero šios išvados reikalauti privalo savivaldybės Taryba, nes ji yra mero darbdavys, – pasak A. Frejaus, pastaroji išvada yra rekomendacija darbdaviui, reikia ar ne darbuotojui sutrumpinti darbo valandas ir jo pobūdį.

Pasak A. Frejaus, jei darbe atsitiktų nelaimė ir paaiškėtų, kad darbuotojas nebuvo pateikęs šios išvados, dėl to būtų apkaltintas darbdavys.

– Pas mus taip būna: žmonės nori dirbti viską ir nori būti invalidais, todėl tokias išvadas ir slepia, – „Tauragės žinioms“ sakė A. Frejus.

Darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vadovo teigimu, sprendimą, reikalaujantį mero P. Petrošiaus pateikti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų, turi priimti Taryba.

Sveikas nesijaučia

„Tauragės žinių“ šaltiniai savivaldybės administracijoje antradienį redakciją patikino, kad mero P. Petrošiaus asmens bylos, kuriose turėtų būti jo pateikti darbo saugos dokumentai ir pažymos apie sveikatos būklę, tuščios.

„Tauragės žinių“ paklaustas, kodėl savivaldybės administracijai nepateikė medikų išvados apie savo sveikatos būklę, meras atsakė klausimu:

– O kam tie dokumentai reikalingi? Jie yra mano asmeniniai dokumentai ir aš jų nesiruošiu niekam teikti. Tai mano asmeninis reikalas, ar aš turiu sveikatos problemų, ar neturiu.

Meras atskleidė, kad darbingumo neteko po 2006-aisiais įvykusios skaudžios avarijos. Esą anksčiau nedarbingumo procentas buvo didesnis, dabar – 20 procentų.

P. Petrošiaus teigimu, jis pats sau planuoja darbo dieną.

– Aš galiu, kai panoriu, nebūti pirmadienį darbe, galiu nebūti penktadienį, galiu dirbti šeštadienį, galiu dirbti sekmadienį, – sakė meras.

Paklaustas, kodėl tuščia ir jo darbo saugos byla, meras atsakė, kad jis už tai neatsakingas, esą tam yra tarnybos, kurios turi užpildyti reikalingus dokumentus.

Pasiteiravus nuomonės, ar visuomenė turi teisę žinoti apie savo išrinktųjų sveikatos būklę, meras atsakė, kad visuomenei to žinoti nebūtina. Tačiau atskleidė, kad sveikas nesijaučia.

– Avarijos pasekmes jaučiu iki šiol: galvą skauda ir rankos truputį patirpsta, – P. Petrošiaus tikinimu, savo sveikatos būkle jis nesinaudoja, gauna tik nedidelę išmoką.

Meras tikino numanąs, kas redakcijai galėjo pateikti duomenis apie jo sveikatą, tačiau tiems žmonėms nekerštausiąs, mat esąs nekerštingas.

– Petrošius nėra tokio charakterio, kaip buvo kai kurie kiti. Nė vienas darbuotojas nebuvo atleistas mano iniciatyva. Niekam nesu pasakęs, kad jis negali kalbėti, – „Tauragės žinioms“ sakė meras.

Daugiau straipsnių