Aktualijos

Benzino karas
  • Įkelta: 2010-04-26
Ferdinandas Lebedžinskas sako, kad Tauragės degalų kainas fiksuoja kas rytą. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Verslininkas Ferdinandas Lebedžinskas įsitikinęs, kad viešųjų pirkimų konkursus Tauragės savivaldybės administracija rengia neskaidriai. Degalų verslu Tauragėje besiverčiantis vyras valdininkams negaili itin piktų žodžių ir teigia, kad sąžiningam verslininkui su savo paslaugomis įkelti koją į viešąjį sektorių be išankstinių susitarimų neįmanoma. Savivaldybės atstovai verslininko kaltinimus atmeta ir trimituoja, kad rajono viešųjų pirkimų konkursų netemdo joks šešėlis.

Tikina, kad nemeluoja

– Aš nemeluoju, sakau tiesą, galiu savo žodžius patvirtinti įmonės antspaudu, savo parašu, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo UAB „Littaura“ vadovas Ferdinandas Lebedžinskas.

Pasakodamas apie savo patirtį savivaldybės biudžetinės įstaigos Socialinių paslaugų centras skelbtame degalų pirkimo konkurse verslininkas vis įkišdavo frazę „smulkūs niekšeliai“, tačiau ką konkrečiai turi omenyje, neatskleidė.

Verslininko teigimu, balandžio 13-ąją jo vadovaujama bendrovė dalyvavo Socialinių paslaugų centro skelbtame mažos vertės degalų pirkimo konkurse.

– Pasiūlėme 95E markės benziną iš mūsų degalinių centrui įsigyti už 3,93 lito už litrą, dyzeliną – už 3,33 lito. Kaip ir buvo reikalaujama, nurodėme ir tos dienos degalų litro pardavimo kainą Tauragės degalinėse. Tą dieną 95E benzinu Tauragėje buvo prekiaujama po 4,13 lito už litrą, dyzelinu – po 3,53 lito už litrą, – verslininko teigimu, balandžio 13 dieną tokios degalų kainos buvo „Littauros“, „Lukoil“, „Orlen“ ir „Ravitos“ degalinėse.

Nuo tos dienos kainos „Littaura“ konkursui pasiūlė 0,20 lito nuolaidą.

Rezultatų neskųs

Tačiau konkurso laimėti „Littaurai“ nepasisekė. Konkurso dieną F. Lebedžinskui buvo išsiųstas Socialinių paslaugų centro direktorės Nijolės Navickienės pasirašytas raštas, pranešantis, kad Viešųjų pirkimų komisija tinkamiausiu pripažino UAB „Ravita ir Ko“ pateiktą pasiūlymą. Koks jo konkurentų pasiūlymas buvo įvertintas tinkamu, F. Lebedžinskas sužinojo tik paskambinęs N. Navickienei.

– Sužinojau, kad „Ravita ir Ko“ konkursui pasiūlė lygiai tokias pat kainas, kaip ir aš. Tačiau tos dienos – balandžio 13-osios degalų kainas Tauragės degalinėse ši bendrovė nurodė visai kitokias, negu nurodžiau aš. „Ravitos ir Ko“ siūlyme buvo nurodyta, kad tądien 95E markės benzinas Tauragėje buvo pardavinėjamas po 4,08 lito už litrą, o dyzelinis kuras – po 3,48 lito. Nuo tos kainos „Ravita ir Ko“ konkursui pasiūlė taikyti 15 centų nuolaidą. „Ravitos ir Ko“ vadovas Vytautas Liutkus pateikė neteisingus duomenis. Kodėl Viešųjų pirkimų komisija tuo nesusidomėjo? – „Tauragės žinioms“ kalbėjo F. Lebedžinskas.

Pateikdami siūlymus konkursui bendrovių vadovai įsipareigojo patvirtinti, kad duomenys teisingi ir jokia prašoma informacija nenuslėpta. Pasak F. Lebedžinsko, paskambinęs N. Navickienei jis pajuto, kad ši su juo apie konkurso rezultatus kalbėti nenori.

– Šis konkursas nėra mums labai svarbus ekonomiškai. Jis mažos vertės. Tačiau jei ir tokie pirkimai nesąžiningi, ką kalbėti apie didžiuosius, – sakė verslininkas ir patikino, kad šių dienų korupcija nepalyginamai didesnė nei sovietų laikais.

Skųsti konkurso rezultatų „Littauros“ vadovas neketina, viešinti savo įsitikinimus nusprendė iš principo.

Nukainojo konkurso dieną

Trečius metus iš eilės Socialinių paslaugų centro skelbiamą konkursą degalams pirkti laiminčios „Ravitos ir Ko“ savininkas ir vadovas Vytautas Liutkus sako, kad balandžio 13-ąją savo valdomose degalinėse specialiai nukainojo degalus.

– Tą dieną degalus buvau nukainojęs. Per dieną jų kaina gali keistis ir du ar net tris kartus. Vėliau kainą ir vėl pakeičiau. Kokią nori, tokią ir gali skelbti. Lebedžinskas, matyt, labai užpyko, nes komisija atmetė jo pasiūlymą, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo keletą prekybos centrų ir degalinių Tauragėje valdantis verslininkas.

Vytautas Liutkus įsitikinęs, kad „Littauros“ pasiūlymo komisija visai „turėjo neprileisti prie konkurso“, nes pastarasis verslininkas, V. Liutkaus teigimu, konkursui pateikė ne visus reikalingus dokumentus.

Su „Ravita“ bendrauja seniai

Savivaldybės Socialinių paslaugų centras turi du automobilius. Jais, pasak centro direktorės N. Navickienės, vežiojami rajono neįgalieji.

– Aš tarnybinio automobilio neturiu. Per metus degalams išleidžiame 54 tūkstančius litų, – sakė N. Navickienė.

Konkursą degalams įsigyti centras skelbia kasmet. Jau eilę metų šį konkursą laimi „Ravita ir Ko“.

– Su „Ravita“ seniai bendraujame ir kortelės jos degalinėms jau buvo padarytos, – N. Navickienė paaiškino, kodėl ir „Littaurai“, ir „Ravitai ir Ko“ pasiūlius vienodas kainas buvo pasirinkta pastaroji bendrovė.

Paklausta, kodėl Viešųjų pirkimų komisija netikrino, ar pateikdami balandžio 13 dienos Tauragės degalinių įkainius bendrovių vadovai nemelavo, N. Navickienė atsakė:

– Po degalines nevažinėjam ir netikrinam. Neprivalom tikrinti. Pateikdami siūlymus verslininkai žino, kad jie privalo pateikti teisingus duomenis. Didžiausią dėmesį kreipėme į galutinę pasiūlymo kainą.

Socialinių paslaugų centro vadovė patikino, kad „Littauros“ vadovas konkursui pateikė ne visus reikalingus dokumentus.

– Gal ir neteisingai komisija pasielgė, kad nepaprašė „Littauros“ vadovo pridėti trūkstamo dokumento, tačiau prašyti ji neįgaliota, – „Tauragės žinioms“ sakė N. Navickienė.

Susitaria iš anksto?

Kad savivaldybės administracijos skelbiami konkursai gali būti neskaidrūs, „Tauragės žinioms“ atviravo ir dešimtmetį UAB „Tauragės dujos“ administratore dirbanti Ona Serikova. Moteris patikino viešai išsakyti savo nuomonės nebijanti.

– Pasiūlymų dalyvauti konkursuose gauname. Anksčiau rengdavome dokumentus, leisdavome lėšas reikalingoms pažymoms surinkti, tačiau konkursų nelaimėdavome. Po dešimties metų praktikos padariau savo išvadas – jie iš anksto turi numanę, iš kur pirks. Vėliau atsiunčia raštą, padėkoja už dalyvavimą ir viskas,– „Tauragės žinioms“ kalbėjo O. Serikova.

„Tauragės dujos“ yra laimėjusios degalų pirkimo konkursus, skelbtus Tauragės profesinio rengimo centro, Kelių tarnybos, tačiau įkelti koją į kitas valstybės įstaigas be pažinčių esą neįmanoma.

„Tauragės dujų“ administratorė teigia iš patikimų šaltinių girdėjusi perspėjimą, kad dokumentų vienam ar kitam konkursui rengti neverta, esą žodinė sutartis jau sudaryta. Moteris įsitikinusi, kad skaidrumo valstybėje sulauksime dar negreit.

– Gal tik mano anūkų vaikai jo sulauks, – svarstė O. Serikova.

Daugiau straipsnių